• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Дали некој од Македонија трејда Forex?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

sojic

Intern
29 април 2007
435
23
Forex - abbr. Foreign Exchange.

Значи, има миљон банки кои ти овозможуваат да трејдаш (тргуваш) forex преку интернет.

Дали некој трејда, дали има некои искуства, трачеви што има слушнато на тема...

Пред повеќе од една година, еден пријател ми спомна нешто (он као пробал, свиѓа му се) имавме некој проект, кој не го реализиравме.

Пред некоја недела ми текна, и викам ај да пробам.

Моментално трејдам (демо) на:
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
Forex - abbr. Foreign Exchange.

Значи, има миљон банки кои ти овозможуваат да трејдаш (тргуваш) forex преку интернет.

Дали некој трејда, дали има некои искуства, трачеви што има слушнато на тема...

Пред повеќе од една година, еден пријател ми спомна нешто (он као пробал, свиѓа му се) имавме некој проект, кој не го реализиравме.

Пред некоја недела ми текна, и викам ај да пробам.

Моментално трејдам (демо) на:
jas probav isto taka na demo ali brzo se otkazav toa bese pred nesto godina dena bas togas imav nekoi problemi so internet. kazi iskustvo tvoe ili od nekoj drug ako znaes prenesi ovde.jas koristev Dealbook® 360
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

sojic

Intern
29 април 2007
435
23
Еве у кратки црти:

Ќариш на „промена на курс“. Кога се отвараат светските берзи (Токио, Сиднеј, Лондон, Франкфурт, Њу јорк) и почне да се тргува со берзи, почне и да варира курсот EUR/USD, USC/CHF и остали.

Секоја секунда се мења. Пример: EUR/USD е 1.8550, после 10 минути може да биде 1.8560. Значи, купиш/продаш и ќариш на разлика на курс :)
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
izgleda naviduma taka lesno kupi prodaj :) Zavisi koj software go koristis u globala se site isti, plus nekoi se nakiteni malku so nekoi izvestaji, novosti vo ekonomijata i drugi za da bidis poveke upaten vo berzanskoto dvizenje na valutite. E sea imas i demo, znaci kako so kaza sojic mozes da vezbas. Ti davaat nekoj virtuelen kes pari zavisi okolu 10.000$ i mozes da trguvas da vidis kako funkcionira. E posle toa ako sakas da igras so pari treba da si otvoris account, samo sto mislam deka treba da stavis p[ovece pari za da bides vo dobivka zatoa sto na nekoj kursot mu e so minimlna razmerna razlika. Odprilika e toa kolku sto sum razbral do sea, a slobodno ako ima nesto povece neka kaze nekoj drug.
 

SurpAphicS

Intern
26 август 2007
32
2
Многу појака работа луѓе !!!

Интересен фонд кој тргува за тебе односно тој си тргува за себе ама ти дава 10% месечно од твоите пари кои ги орочуваш на 6 месеци во швајцарски банки, башка има WEB со висока сигурност на https protokol видете повеќе овде
 

Атачменти

sonic

Intern
13 ноември 2007
529
5
Хмммм едно мое другарче се спремаше да почне нешто,сакав и јас... Hо дојдов до заклучок да почнам кога ќе имам барем 3000 $ девизна заштеда за добар старт :)
 

sstefan

Intern
10 декември 2007
73
0
za ova treba stvarno pregolema investicija za da se ostvari realen profit neli ? me interesira dali nekoj trejda vistinski od Makedonija i ako ne e tajna kolku investiral .
 

MARTIN_MKD

Intern
27 ноември 2007
419
2
Forex - abbr. Foreign Exchange.

Значи, има миљон банки кои ти овозможуваат да трејдаш (тргуваш) forex преку интернет.

Дали некој трејда, дали има некои искуства, трачеви што има слушнато на тема...

Пред повеќе од една година, еден пријател ми спомна нешто (он као пробал, свиѓа му се) имавме некој проект, кој не го реализиравме.

Пред некоја недела ми текна, и викам ај да пробам.

Моментално трејдам (демо) на:

www.theredguy.com - procitajte ovde
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
Sabajle probav vo demo i kupiv evra za 1700$ .......i porucek koga proveriv ....vo plus sum okolu 500$............ako bese volku lesno site ke sedevme doma i ke bevme bogati:LOL::LOL::LOL:
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
pa ajde pozajmi ni na nas po 1000$ i ke ti davame po 500 sekoj den pola/pola...abe ne odi toa taka nego ajde...ne e tolku lesno da se zarabotat 12000 dolari...:bravo:so sreka vo sekoj slucaj

Najverojatno nesto ne si me razbral.......pa toa i jas go tvrdam. Samo kolku da probam se logirav i mi dava virtuelni 2000$. Otkako skoro site gi vloziv , vtoriot den veke imav cista zarabotka od 12000$. Kako sto predhodno kazav probav na demo sto znaci nemam vistinski pari vlozeno.
Sakav da kazam deka taka e napraveno da pomislis deka e gola voda i da te natera da vlozis vistinski pari......e ama posle ne se nadevaj na profit.....
 

spektrumZX

Intern
31 октомври 2008
199
16
Да не отворам нова теме, старата ќе ја освежувам само.
Дали некој стекна некакво искуство во ова тргување, има ли некој заинтересиран да разговараме повеќе на ова теме итн
 

spektrumZX

Intern
31 октомври 2008
199
16
Може ли некој да објасни што е ова?
Накратко, учествуваш во тргување со пари, купуваш и продаваш одредена валута. За да го работиш тоа мора да отвориш своја сметка во некоја брокерска куќа. Отворањето на сметка претпоставувам дека е лесно затоа што откако отворив демо сметка кај неколку брокери веднаш добив и понуди да отворам вистинска, а на прашањето дали даваат подршка и за нашата земја секогаш добивав потврден одговор.
За да се заработи потребно е многу претходна работа, анализа и обработка. Потребно е да се пратат новостите кои имаат и те како влијание на курсот на некоја валута. Еве еден сајт кој се занимава и се користи како помошно средство. Ги има, се разбира, и многу други. Најуспешни се тие кои се здружуваат во групи и така работат. Успех може да се постигне, јас лично верувам во тоа, но сето тоа е вистинска реалност и мора многу да се работи.
Како пример ќе го посочам денешно случување на пазарот со ЕУР/УСД. Во 7:50 курсот беше 1,3642 кога и почна да паѓа и сеуште има таква насока, па така да околу 10:40 изнесуваше 1,3525. Да потсетам дека купопродажбата се одвива во однос во зависност од каква сметка имате отворено, на пример ако во денешниот случај сте купили 10.000$ и сега ги продадете ќе заработите 117$. Доколку работиш во однос 100:1 за да ја купуваш и продаваш оваа сума ќе ти треба влог од неколку стотина долари.
Вака сумата изгледа убаво но сепак не е секогаш така розово и повторно нагласувам дека до успех може да се дојде само со посветеност и добра анализа на пазарот.
Освен трговија на пари може да се тргува и со акции, нафта, метали и друго.
 

Idefix

Intern
4 декември 2009
62
4
Другарче мое ме упати во ова уште пред 3 години и после неколку дена испитување решив да не учествувам. Тој беше на раб да инвестира и се откажа откако сите негови пријатели кои веќе години учествуваа и тргуваа ги изгубија парите.

Што се случи? Едноставно, падна доларот. И не само тој, целосната берза се намалуваше а луѓето купуваа со надеж дека ќе се зголеми ама не се зголеми. Факт е дека после година две три ќе се зголеми ама ти немаш време да се бавиш со тоа зошто само членувањето во Форекс е 110 долари месечно некаде значи ако не тргуваш односно чекаш "заробените девизи" да доспеат си се заебал.

Ги советувам сите кои се заинтерсирани навреме да се откажат зошто пријатели мои изгубија повеќе илјади евра во оваа заебанција. Ризик е исто како коцкање. Подобро играјте покер барем има забава кај него.
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Вака сега, прво:
*Уплата се врши преку што?
*Исплрата се врши преку што, кој е лимит?
*Кој е лимит да почнеш да купуеш, може 10$ да земам?
*Која е улогата на брокерската куќа/брокерот овде, и што е со отварање сметки кај нив?
*Дали симулацијата со витруелните пари е местенка или реално се гледа што може да се заработи?
 

Idefix

Intern
4 декември 2009
62
4
абе ти да не го прочита мојот пост одма над твојот? или ги заборави наочарите?

со 10 долари што ќе тргуваш? Со 100 направени трансакции (купи поефтино продај поскапо со 0.001 заработка) ќе заработиш 1 долари. Јупи.

За навистина да почниш да работиш со ова ти требаат барем 3 илјади евра. Се под тоа ти е заебанција. Ама ти како сакаш.

И на форекс нема метали и нафта, само девизи затоа се вика форејн ексчејнџ
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,054
Мислења
860,987
Членови
29,910
Најнов член
Bender
На врв Дно