• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Дали некој користи RDRAM?

DoomiX_MDK

Gaining Experience
9 април 2007
174
109
Me interesira dali nekoj koristi ili koristel RDRAM, bidejci jas na mojot kompjuter (kupen 2002) imam RDRAM i da si kazam iskreno ne sum sretnal nekoj drug da ima, i duri mi se cudat koga ke prasam vo nekoj PC-store dali imaat .Mislam deka vece ne se proizveduva ama ne sum siguren.citav nesto za nego na Wikipedia no ako nekoj imal licno iskustvo ili ima cueno ili procitano nesto neka pise ....
 

DoomiX_MDK

Gaining Experience
9 април 2007
174
109
Isto e. i mene togas mi rekoa deka e kao najdobar, ama i jas go nemam sretnato na pazarot, a bidejki si od Kumanovo, a pretpostavuvam deka i drugar ti e ,mislam deka znam od kaj go ima zemeno drugarti pc-to.pretpostavljam negde po oktomvrisku deka e....a mozda i gresu..poz
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Брат ми користи едно Fujistsu-Siemens машинче со 256 рамбас. Одлично работи. Рамот е претерано скап и тешко се наоѓа...
 

CIA

Intern
22 ноември 2007
14
0
Imam IBM- PIII 733 MHz sto koristi RDRAM (RAMBUS) - ECC 2 x 128
koristim ga za linux redhat, mnogu e stabilen ,
ako ste zainteresirani za rambus 256 mb, mislam deka moze da najdam..
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.506
16.645
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Што конкретно те интересира за RD-RAM?
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.506
16.645
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Ни SDRAM не се произведува повеќе, а поскап e и од DDR.
 

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
SDRAM се произведува јас сакав да купам таков бидејки мојот друг ком. е P3 и побарав во Multigraf имаше но беше 2850 ден !!!
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.506
16.645
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Тоа што го има во продавница не значи дека и се произведува. Одамна фабриките за SDRAM чипови се конвертирани за DDR, па DDR2, а некои од нив може сега и да се DDR3.
Тоа што ретко се наоѓа RDRAM за да купиш е затоа што од секогаш бил многу редок. На времето (2000-та) беше дупло поскап од DDR а три пати поскап од SDR.
 

DaciSS

Gaining Experience
3 јануари 2008
949
289
San Francisco
www.linkedin.com
Тоа што го има во продавница не значи дека и се произведува. Одамна фабриките за SDRAM чипови се конвертирани за DDR, па DDR2, а некои од нив може сега и да се DDR3.
Тоа што ретко се наоѓа RDRAM за да купиш е затоа што од секогаш бил многу редок. На времето (2000-та) беше дупло поскап од DDR а три пати поскап од SDR.

а цените на ЕdoRam колку беа?
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.506
16.645
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
M

Mr.Alien

Гостин
Дали сеште се произведува SD RAM навистина не би можел со сигурност да тврдам, но факт е дека во маркетите има релативно големи количества на вакв вид меморија, нови и неотпакувани. Купив Transcend 256 МБ ПЦ 133 (3-3-3-6), беше последен што го имаа, а нова нарачка треба да стигне деновиве. Ќе има и 256 и 512 МB.
Има и Kingston, што ме наведува на размислување дека некои производители сепак повремено исфрлуваат нови количества.
За RAMBUS (исто, RDRAM) не знам во градов (Скопје) некаде да има. Провери во АМЦ сервисот. Ако наслушнам/видам, ќе постирам.
 

DoomiX_MDK

Gaining Experience
9 април 2007
174
109
Да си ја активирам старата тема од пред две години....Знае некој каде може да се најде RDRAM и по која цена???
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.506
16.645
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Не верувам да најдеш, само мен интересира зашто ќе ти е?
Ако мислиш да надградиш некоја антика мислам дека бадијала си го трошиш времето. Продај тоа и купи си нешо посаглам или нешо слично со не-егзотична меморија.
 

DoomiX_MDK

Gaining Experience
9 април 2007
174
109
Не верувам да најдеш, само мен интересира зашто ќе ти е?
Ако мислиш да надградиш некоја антика мислам дека бадијала си го трошиш времето. Продај тоа и купи си нешо посаглам или нешо слично со не-егзотична меморија.
Да е антика, антика е. ама пуста носталгија...машината и не е толку лоша, Intel Pentium 4 процесор, Nvidia 64Mb графичка,40 Гб хдд и минимални 128 Мб рам.ги има сите предизпозиции за офис/книговотсво компјутерче за татко ми во фирма,е сега да беше рамот барем минимум 256 Мб,да не се мачи толку многу со Xp -то. Иначе знам дека тешко може да се најде, ама да се проба, ако се може.....
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.506
16.645
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Да е антика, антика е. ама пуста носталгија...машината и не е толку лоша, Intel Pentium 4 процесор, Nvidia 64Mb графичка,40 Гб хдд и минимални 128 Мб рам.ги има сите предизпозиции за офис/книговотсво компјутерче за татко ми во фирма,е сега да беше рамот барем минимум 256 Мб,да не се мачи толку многу со Xp -то. Иначе знам дека тешко може да се најде, ама да се проба, ако се може.....
Ај да видам ако можам да ти најдам 2x256MB со терминатори. Само не очекувај да бидат евтини.
 

maci

On your way to fame
2 април 2008
3.077
746
да не му треба на некој рамбус хп оригинал 64 мб
или сд рам 256/133 ?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.676
Мислења
889.458
Членови
31.515
Огласи
40
Најнов член
sw1pe
На врв Дно