• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Дали некој ја знае лозинката на Linux-от во училиштата?

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

Supporter

Gaining Experience
31 август 2008
850
141
Dali nekoj ja znae passwordot na Administration Console (ili RooT). Ako nekoj go znae go molam da mi go kaze ove ili na PM
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Имаше една ваква тема,мислам дека беше :

user: profesor
pass: profesor
 

NIKIHACK

Intern
10 февруари 2008
438
27
www.facebook.com
имаш веке во една тема јас пишав,ама еве пак ке повторам

user: profesor
pass:profesor

или

user: ucenik+nekoj broj (pr. ucenik07)
pass: ucenik
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
мислам дека беше друга
еден професор ми ја кажа лозинката но не се мачев да ја запомнам и така не ми вреди ич
ако прочита тука може да ви ја каже ако сака
али што ке ви ја
да се правите мангупи пред останатите ученици

еј гледај логиран сам како професор:plachko2:
 

Maki

Intern
29 февруари 2008
135
3
И ако заебеш нешо, шо ќе праиш, едноставно се поправа али ај иди објасни им на професорите, не се глупирајте ако не знаете
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

Supporter

Gaining Experience
31 август 2008
850
141
Ey jas gi znam ovie ucenik i profesor. Ama so ovoj user povtorno ne mozes da zamenis nisto vo linux. Mene mi treba passwordot na RooT (Administration Console). Sto se vleguva Aplikaciii - Linux i Administrativska konzola mislam. :) Ova mi treba. :) hehe. Ako go znae nekoj :).
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Obicniot ucenik## ne e dodaden vo sudoers i nemoze da pristapuva kon komandi za root userot. profesor korisnikot e dodaden vo sudoers t.e. negovata "adm" grupa i toj moze.
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
@T3H4cK3r!
Никот не ти одговара, смени си го.
Корисничко име: profesor
Лозинка: profesor

Тој корисник е администратор.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #13

Supporter

Gaining Experience
31 август 2008
850
141
Abre vie ne me razbirate bre. Jas ovie passwordi kako profesor ucenik## gi znam od 1 septembri. Mene mi treba root password. :) Password na administrativna konzola. :D
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,708
Мислења
862,865
Членови
30,052
Најнов член
Tomtomtom
На врв Дно