1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Дали може wadsl да се дели со свич во мрежа

Дискусија во форумот 'LAN // WAN // MAN // PAN // CAN' започната од TATJANSIM, 30 Јануари 2008.

 1. secure.boy

  secure.boy
  Intern

  125
  1
  23 Јануари 2008
  jas davam 1000evra na gospodinot da me nauci
   
 2. Mr.Alien

  Mr.Alien
  Гостин

  Ајт аирлија - ЛИЦИТАЦИЈА.
  Го кревам бонусот на 1200 Е!!!
  Кој дава повеќе?
  Чув ли 1250?
   
 3. Alexandar

  Alexandar
  Gaining Experience

  2,514
  90
  21 Мај 2007
 4. Mr.Alien

  Mr.Alien
  Гостин

  Ај, да не ја уништиме темава, макар што навистина има цел куп нелогични работи. Едноставно, за ОН НЕТ со сигурност можам да тврдам дека не поддржуваат две IP адреси едновремено на WADSL. И со едно канопи три компјутери да имате интернет истовремено само со switch не може НИКАКО. Сам се обидов некаде пред Новогодишните празници со switch, чисто за проверка дали работите се смениле. Но, така е како е, и си ставив рутер.
  Џабе препукување, инаетење и млатење празна слама.
  Всушност, ајде, ако имаш храброст и стоиш зад тоа што децидно го тврдиш, дај му на gOJDO твој user и pass и дозволи му да постира тука се што ќе види.
  После смени си го pass-от, па и user-от, нема ништо страшно и комплицирано тука.
   
 5. darko

  darko
  Intern

  35
  0
  17 Јануари 2008
 6. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,685
  14,261
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Не ми треба pass. Дај самo user acc
   
 7. lud_po_graficki

  lud_po_graficki
  Intern

  31
  0
  8 Февруари 2008


  Јас го имам истиот и досега не сум пробал али мојот другар пробал.Резултатите биле не баш добри-Конекцијата од 100Mbps кај двајцата е поделена на 50Mbps.Пробај он.нет да ги прашаш.Имаат сега они нешо ново имаат во живо техничка поддршка!:bravo::bravo::bravo:
   
 8. pudge

  pudge
  Intern

  128
  1
  28 ноември 2007
  neznam zaso ne mu veruvate na darko, valjda nema da ve laze, a i ne gledam nekoja korist od toa. Eve ja pred nedela dena kaj eden drugar mestev internet od on net (wadsl) na dva kompjutera preku switch. I dvata kompjuteri si imaat internet istovremeno.
   
 9. pudge

  pudge
  Intern

  128
  1
  28 ноември 2007
  dali proba kompjuterite da gi stavis vo mreza??? bidejki ako ne se vo mreza, normalno eden od niv ke paga koga drugiot ke se ukluci.
   
 10. 386ka

  386ka
  Gaining Experience

  2,365
  193
  22 Декември 2007
  Kako mislis da se vo mreza????:zbunet3::zbunet3::zbunet3:
   
 11. pudge

  pudge
  Intern

  128
  1
  28 ноември 2007
  mreza = dva kompjuteri povrzani preku switch. na vtoriot stavas dns adresata da e ednakva na ip adresata od prviot.
   
 12. Alexandar

  Alexandar
  Gaining Experience

  2,514
  90
  21 Мај 2007
  Епа според ова, ти не правиш две конекции, туку една конекција која потоа ја делиш со другиот компјутер.
   
 13. pudge

  pudge
  Intern

  128
  1
  28 ноември 2007
  znaev deka nekoj ke go kaze ova. Cim mislis deka e taka, zasto koga ke go isklucam prviot kompjuter, drugiot pc ima uste internet???
   
 14. 386ka

  386ka
  Gaining Experience

  2,365
  193
  22 Декември 2007
  Taka! Ti pravis nesto slicno na ICS, a so toa ne zemas dve IP adresi tuku edna!
   
 15. darko

  darko
  Intern

  35
  0
  17 Јануари 2008
  И без мрежа да направиш си функционира нормално добиваш две ип.
   
 16. pudge

  pudge
  Intern

  128
  1
  28 ноември 2007
  ja probuvav bez mreza ali koga edniot se konektirase drugiot pagase..... taka da kaj mene moraa da bidat vo mreza.
   
 17. Mr.Alien

  Mr.Alien
  Гостин

  Интересно - беа во мрежа и се гледаа еден со друг.
   
 18. pipo

  pipo
  Intern

  104
  1
  10 Април 2007
  Машко
  aj probaj kazi mi iskuci go od kabel mrezniot prviot pc i pisi dali ima use?
   
 19. Freaker

  Freaker
  Intern

  418
  8
  9 Април 2007
  можно е два компјутери преку едно canopy со switch да се конектираат на интернет со различни кориснички имиња, а два компјутери со исто корисничко име преку едно canopy не сум пробал
   
 20. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,685
  14,261
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Точно, тоа е можно.
   
 21. Mr.Alien

  Mr.Alien
  Гостин

  Точно, но да направиш два договори и да плаќаш два пристапа / пакети.
   
 22. pudge

  pudge
  Intern

  128
  1
  28 ноември 2007
  zasto bi go napravil toa? koja ti e poentata?
   
 23. pipo

  pipo
  Intern

  104
  1
  10 Април 2007
  Машко
  имав проблем нешто, долга прича поврзана со корисниците на рутерот, нонстоп активни 3 сијалички светат за 3 корисници иако само јас сум упален, програмот кој го работам на мојот компјутер тегне база од другите 2 и се е ок. ги гасам од штекер, на рутерот само јас сум активен и програмот не ми работи (ете у кратки црти) - али пробај нишо не те кошта.
  пошто си имал нет откако ќе го исклучиш првиот компјутер, извади мрежниот или напон и кажи ми дали има нет на 2риот. ако нема тогаш сме на иста бранова должина:LOL:
   

Сподели

Вчитување...