1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Дали може wadsl да се дели со свич во мрежа

Дискусија во форумот 'LAN // WAN // MAN // PAN // CAN' започната од TATJANSIM, 30 Јануари 2008.

1. secure.boy

secure.boy
    Intern

125
    1
    23 Јануари 2008
    jas davam 1000evra na gospodinot da me nauci

2. Mr.Alien

Mr.Alien
    Гостин

Ајт аирлија - ЛИЦИТАЦИЈА.
    Го кревам бонусот на 1200 Е!!!
    Кој дава повеќе?
    Чув ли 1250?

3. Alexandar

Alexandar
    Gaining Experience

2,514
    90
    21 Мај 2007
  4. Mr.Alien

Mr.Alien
    Гостин

Ај, да не ја уништиме темава, макар што навистина има цел куп нелогични работи. Едноставно, за ОН НЕТ со сигурност можам да тврдам дека не поддржуваат две IP адреси едновремено на WADSL. И со едно канопи три компјутери да имате интернет истовремено само со switch не може НИКАКО. Сам се обидов некаде пред Новогодишните празници со switch, чисто за проверка дали работите се смениле. Но, така е како е, и си ставив рутер.
    Џабе препукување, инаетење и млатење празна слама.
    Всушност, ајде, ако имаш храброст и стоиш зад тоа што децидно го тврдиш, дај му на gOJDO твој user и pass и дозволи му да постира тука се што ќе види.
    После смени си го pass-от, па и user-от, нема ништо страшно и комплицирано тука.

5. darko

darko
    Intern

35
    0
    17 Јануари 2008
  6. gOJDO

gOJDO
    Epic

9,685
    14,261
    23 Јануари 2008
    диско денсер
    Не ми треба pass. Дај самo user acc

7. lud_po_graficki

lud_po_graficki
    Intern

31
    0
    8 Февруари 2008

Јас го имам истиот и досега не сум пробал али мојот другар пробал.Резултатите биле не баш добри-Конекцијата од 100Mbps кај двајцата е поделена на 50Mbps.Пробај он.нет да ги прашаш.Имаат сега они нешо ново имаат во живо техничка поддршка!:bravo::bravo::bravo:

8. pudge

pudge
    Intern

128
    1
    28 ноември 2007
    neznam zaso ne mu veruvate na darko, valjda nema da ve laze, a i ne gledam nekoja korist od toa. Eve ja pred nedela dena kaj eden drugar mestev internet od on net (wadsl) na dva kompjutera preku switch. I dvata kompjuteri si imaat internet istovremeno.

9. pudge

pudge
    Intern

128
    1
    28 ноември 2007
    dali proba kompjuterite da gi stavis vo mreza??? bidejki ako ne se vo mreza, normalno eden od niv ke paga koga drugiot ke se ukluci.

10. 386ka

386ka
    Gaining Experience

2,365
    193
    22 Декември 2007
    Kako mislis da se vo mreza????:zbunet3::zbunet3::zbunet3:

11. pudge

pudge
    Intern

128
    1
    28 ноември 2007
    mreza = dva kompjuteri povrzani preku switch. na vtoriot stavas dns adresata da e ednakva na ip adresata od prviot.

12. Alexandar

Alexandar
    Gaining Experience

2,514
    90
    21 Мај 2007
    Епа според ова, ти не правиш две конекции, туку една конекција која потоа ја делиш со другиот компјутер.

13. pudge

pudge
    Intern

128
    1
    28 ноември 2007
    znaev deka nekoj ke go kaze ova. Cim mislis deka e taka, zasto koga ke go isklucam prviot kompjuter, drugiot pc ima uste internet???

14. 386ka

386ka
    Gaining Experience

2,365
    193
    22 Декември 2007
    Taka! Ti pravis nesto slicno na ICS, a so toa ne zemas dve IP adresi tuku edna!

15. darko

darko
    Intern

35
    0
    17 Јануари 2008
    И без мрежа да направиш си функционира нормално добиваш две ип.

16. pudge

pudge
    Intern

128
    1
    28 ноември 2007
    ja probuvav bez mreza ali koga edniot se konektirase drugiot pagase..... taka da kaj mene moraa da bidat vo mreza.

17. Mr.Alien

Mr.Alien
    Гостин

Интересно - беа во мрежа и се гледаа еден со друг.

18. pipo

pipo
    Intern

104
    1
    10 Април 2007
    Машко
    aj probaj kazi mi iskuci go od kabel mrezniot prviot pc i pisi dali ima use?

19. Freaker

Freaker
    Intern

418
    8
    9 Април 2007
    можно е два компјутери преку едно canopy со switch да се конектираат на интернет со различни кориснички имиња, а два компјутери со исто корисничко име преку едно canopy не сум пробал

20. gOJDO

gOJDO
    Epic

9,685
    14,261
    23 Јануари 2008
    диско денсер
    Точно, тоа е можно.

21. Mr.Alien

Mr.Alien
    Гостин

Точно, но да направиш два договори и да плаќаш два пристапа / пакети.

22. pudge

pudge
    Intern

128
    1
    28 ноември 2007
    zasto bi go napravil toa? koja ti e poentata?

23. pipo

pipo
    Intern

104
    1
    10 Април 2007
    Машко
    имав проблем нешто, долга прича поврзана со корисниците на рутерот, нонстоп активни 3 сијалички светат за 3 корисници иако само јас сум упален, програмот кој го работам на мојот компјутер тегне база од другите 2 и се е ок. ги гасам од штекер, на рутерот само јас сум активен и програмот не ми работи (ете у кратки црти) - али пробај нишо не те кошта.
    пошто си имал нет откако ќе го исклучиш првиот компјутер, извади мрежниот или напон и кажи ми дали има нет на 2риот. ако нема тогаш сме на иста бранова должина:LOL:

Сподели

Вчитување...