1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Дали може wadsl да се дели со свич во мрежа

Дискусија во форумот 'LAN // WAN // MAN // PAN // CAN' започната од TATJANSIM, 30 Јануари 2008.

1. TATJANSIM

TATJANSIM
    Intern

37
    0
    18 Декември 2007
    Здраво! Не ми е јасно дали може беззичниот адсл да се третира во мрежа како обичен адсл и да се подели во мрежа со свич? Има ли модем во пакетот за беззичниот адсл?:plachko2:

2. DaRkSlidE

DaRkSlidE
    Intern

152
    2
    14 Мај 2007
    Во пакетот на WADSL иде Canopy Motorola модемот и ништо друго. Ти самиот ќе треба да си купиш свич и кабли и да си направиш мрежа.. и да исто може да се третира WADSL како ADSL.. мислам дека некаде на форумов имаше слично прашање. :rolleyes:

3. Aleks

Aleks
    Gaining Experience

5,748
    286
    18 Мај 2007
    Od antenata koga kje stasa do tvojot kompjuter kabelot, toa e obichen ADSL .. samo koristi antena kako medium za povrzuvanje so glavnite serveri na on.net

4. gOJDO

gOJDO
    Epic

9,685
    14,261
    23 Јануари 2008
    диско денсер
    mozes, ama kje mora da imas konekcija samo na edniot kompjuter, a drugiot da dobiva internet od prviot preku LAN.

5. darko

darko
    Intern

35
    0
    17 Јануари 2008

На секој компјутер можеш да направиш конекција само раздели ги со switch само и така фукционира преку switch - на секој компјутер нова интернет конекција

6. gOJDO

gOJDO
    Epic

9,685
    14,261
    23 Јануари 2008
    диско денсер
    Епа грешиш. Ако од секој компјутер прави посебна конекција, тогаш за секоја конекција е потребна посебна IP адреса. А тоа не го дозволуваат No.Net и веднаш штом се пјави втора IP адреса на истиот акаунт, серверот од No.Net ќе ја дисконектира првата. Односно може да постои само една конекција во ист момент.
    На почеток No.Net дозволуваа да се прават повеќе конекции, но одамна тоа веќе не го дозволуваат затоа што им беа преоптоварени базните станици од преголем број на конекции и многу често истите "паѓаа".

7. igorkrst

igorkrst
    Intern

400
    1
    13 Јули 2007
    Епа не останува ништо друго освен рутерче, или ПЦ кое ќе рутира, ама ја лично не ја сакам таа опција. Не се замарај со варијанти има ефтинки вифи рутерчиња, ако не сакаш без-гајтан ислкучи вифи делот и цепај!

8. MARTIN_MKD

MARTIN_MKD
    Intern

419
    2
    27 ноември 2007
    Во право е gOJDO, на почетокот можеше да се дели само со swich, јас со уште дваица другари така го делевме, со една иста конекција се конектиравме троица и сите теглевме по 512Kb (вк.=1,5Mb/s). Арно ама поради оптеретеност на базните станици не регистрираа по MAC адресата, и штом ќе се појавеше повеќе од една не дисконектираше. Така беше до Јуни 2007 сега незнам како е. Во секој случај рутер ќе ти заврши работа.
    Pozz

9. Mr.Alien

Mr.Alien
    Гостин

Има можда година дена како не е можно со switch да се раздели WADSL. Само рутер, со тоа што IP адресите можеш сам да ги ставиш, или тоа да го направи DHCP-то. Во секој случај тие се статични. Во DHCP-то можеш да подесиш на колку време (минути) да ја менува својата IP адреса (DHCP Lease Time). Или, ако си heavy downloader и не можеш да чекаш ред на Rapidshare :)), тогаш опција ти е старото добро Connect/Disconnect исто така во DHCP серверот - не мора да го гасиш од струја.
    Секако, прочитај го упатството за рутерот или Help фајлот, или консултирај некој поупатен.

10. mkdev

mkdev
    Intern

101
    0
    1 Декември 2007
    може да се подели и со switch

11. darko

darko
    Intern

35
    0
    17 Јануари 2008
    Не грешам, дома имам поврзано 3 компјутера и сите си имат различна ип.

12. gOJDO

gOJDO
    Epic

9,685
    14,261
    23 Јануари 2008
    диско денсер
    Bravo za tebe. Valjda tebe ti dale specijalna privilegija.

13. Aleks

Aleks
    Gaining Experience

5,748
    286
    18 Мај 2007
    I kaj mene e isto i cela makedonija e isto

14. darko

darko
    Intern

35
    0
    17 Јануари 2008
    А може и ми дале, ама изглеа не само мене

15. gOJDO

gOJDO
    Epic

9,685
    14,261
    23 Јануари 2008
    диско денсер
    @Aleks Mожеш ли да правиш PPPOE конекција од сите компјутери истовремено?

16. secure.boy

secure.boy
    Intern

125
    1
    23 Јануари 2008
  17. Aleks

Aleks
    Gaining Experience

5,748
    286
    18 Мај 2007
    da mozam .. I sekoj ima 1MB konekcija :D

18. secure.boy

secure.boy
    Intern

125
    1
    23 Јануари 2008
    druze aj bidi po realen
    kolku pc imas ???
    toa znaci deka ti imas
    1MBxBroj_na_PC= !WADSL

19. bons

bons
    Gaining Experience

242
    70
    9 Април 2007
    Машко
    Да бе кај мене цела зграда напојуваме нет од едно canopy, и имаме сите 1Mbps...:)):)):))дада можеби на сон :bravo:

20. Mr.Alien

Mr.Alien
    Гостин

Давам 300 Евра да ми го објасниш начинот, тука и во рамките на оваа рубрика, како со switch имаш PPPOE на сите три компјутери и тоа со по 1 MBit? И после тоа дојди истото изведи го и кај мене дома!
    Ма, ајде, жити се...биди сериозен.:ua:

21. pudge

pudge
    Intern

128
    1
    28 ноември 2007
    darko e vo pravo , na sekoj kompjuter moze da se naprai posebno da moze da se vrti. Za dva kompjutera e sigurno, ali za tri neznam.
    A toa sto go zbori Aleks e malce nelogicno.

22. Mr.Alien

Mr.Alien
    Гостин

Никој не вели дека не може на секој компјутер да се направи PPPOE колку за вртење. Но, ако компјутерот бр.1 (ај, така да ги крстиме) е вклучен, и во исто време и компјутерот број 2 се обиде да се вклучи, ќе успее, но за сметка на компјутерот бр.1 кој ќе се исклучи во истиот момент.
    Тоа е затоа што провајдерот (зборуваме за НО НЕТ) овозможува по една IP адреса по корисник. Може со рутер, како што постирав претходно (погоре). :ermm:

23. darko

darko
    Intern

35
    0
    17 Јануари 2008
    Спреми 300 евра. Јас немам намера да лажам некого јас ти кажав како го делам wads - от, За секој ком. нова конекција ништо посебно не правам.

24. secure.boy

secure.boy
    Intern

125
    1
    23 Јануари 2008
    i kako sto jas razbrav ti vikas deka imas poseben link :zbunet3:
    ako canopy e podesen na 5Mbps i tolku ti mozes da imas
    n - PC, c` - connection_per_pc("speed");
    toa znaci deka ti imas primer:
    5Mbps = n * c;
    c=5Mbps/n;

25. gOJDO

gOJDO
    Epic

9,685
    14,261
    23 Јануари 2008
    диско денсер
    Еве дарко, ќе ти се признаат 300-те евра без да се мачиш да доѓаш. Кажи ми само user name и ќе знам се за твојата конекција. Не е проблем да го постирам log-от овде?

Сподели

Вчитување...