• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Дали може wadsl да се дели со свич во мрежа

  • Ја почнал/а темата
  • #1

TATJANSIM

Intern
18 декември 2007
37
0
Здраво! Не ми е јасно дали може беззичниот адсл да се третира во мрежа како обичен адсл и да се подели во мрежа со свич? Има ли модем во пакетот за беззичниот адсл?:plachko2:
 

DaRkSlidE

Intern
14 мај 2007
152
2
Во пакетот на WADSL иде Canopy Motorola модемот и ништо друго. Ти самиот ќе треба да си купиш свич и кабли и да си направиш мрежа.. и да исто може да се третира WADSL како ADSL.. мислам дека некаде на форумов имаше слично прашање. :rolleyes:
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Od antenata koga kje stasa do tvojot kompjuter kabelot, toa e obichen ADSL .. samo koristi antena kako medium za povrzuvanje so glavnite serveri na on.net
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,217
16,730
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
mozes, ama kje mora da imas konekcija samo na edniot kompjuter, a drugiot da dobiva internet od prviot preku LAN.
 

darko

Intern
17 јануари 2008
35
0
mozes, ama kje mora da imas konekcija samo na edniot kompjuter, a drugiot da dobiva internet od prviot preku LAN.

На секој компјутер можеш да направиш конекција само раздели ги со switch само и така фукционира преку switch - на секој компјутер нова интернет конекција
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,217
16,730
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
На секој компјутер можеш да направиш конекција само раздели ги со switch само и така фукционира преку switch - на секој компјутер нова интернет конекција
Епа грешиш. Ако од секој компјутер прави посебна конекција, тогаш за секоја конекција е потребна посебна IP адреса. А тоа не го дозволуваат No.Net и веднаш штом се пјави втора IP адреса на истиот акаунт, серверот од No.Net ќе ја дисконектира првата. Односно може да постои само една конекција во ист момент.
На почеток No.Net дозволуваа да се прават повеќе конекции, но одамна тоа веќе не го дозволуваат затоа што им беа преоптоварени базните станици од преголем број на конекции и многу често истите "паѓаа".
 

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Епа не останува ништо друго освен рутерче, или ПЦ кое ќе рутира, ама ја лично не ја сакам таа опција. Не се замарај со варијанти има ефтинки вифи рутерчиња, ако не сакаш без-гајтан ислкучи вифи делот и цепај!
 

MARTIN_MKD

Intern
27 ноември 2007
419
2
Епа грешиш. Ако од секој компјутер прави посебна конекција, тогаш за секоја конекција е потребна посебна IP адреса. А тоа не го дозволуваат No.Net и веднаш штом се пјави втора IP адреса на истиот акаунт, серверот од No.Net ќе ја дисконектира првата. Односно може да постои само една конекција во ист момент.
На почеток No.Net дозволуваа да се прават повеќе конекции, но одамна тоа веќе не го дозволуваат затоа што им беа преоптоварени базните станици од преголем број на конекции и многу често истите "паѓаа".
Во право е gOJDO, на почетокот можеше да се дели само со swich, јас со уште дваица другари така го делевме, со една иста конекција се конектиравме троица и сите теглевме по 512Kb (вк.=1,5Mb/s). Арно ама поради оптеретеност на базните станици не регистрираа по MAC адресата, и штом ќе се појавеше повеќе од една не дисконектираше. Така беше до Јуни 2007 сега незнам како е. Во секој случај рутер ќе ти заврши работа.
Pozz
 
M

Mr.Alien

Гостин
Има можда година дена како не е можно со switch да се раздели WADSL. Само рутер, со тоа што IP адресите можеш сам да ги ставиш, или тоа да го направи DHCP-то. Во секој случај тие се статични. Во DHCP-то можеш да подесиш на колку време (минути) да ја менува својата IP адреса (DHCP Lease Time). Или, ако си heavy downloader и не можеш да чекаш ред на Rapidshare :)), тогаш опција ти е старото добро Connect/Disconnect исто така во DHCP серверот - не мора да го гасиш од струја.
Секако, прочитај го упатството за рутерот или Help фајлот, или консултирај некој поупатен.
 

darko

Intern
17 јануари 2008
35
0
Епа грешиш. Ако од секој компјутер прави посебна конекција, тогаш за секоја конекција е потребна посебна IP адреса. А тоа не го дозволуваат No.Net и веднаш штом се пјави втора IP адреса на истиот акаунт, серверот од No.Net ќе ја дисконектира првата. Односно може да постои само една конекција во ист момент.
На почеток No.Net дозволуваа да се прават повеќе конекции, но одамна тоа веќе не го дозволуваат затоа што им беа преоптоварени базните станици од преголем број на конекции и многу често истите "паѓаа".
Не грешам, дома имам поврзано 3 компјутера и сите си имат различна ип.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,217
16,730
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Bravo za tebe. Valjda tebe ti dale specijalna privilegija.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,217
16,730
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
@Aleks Mожеш ли да правиш PPPOE конекција од сите компјутери истовремено?
 
M

Mr.Alien

Гостин
Давам 300 Евра да ми го објасниш начинот, тука и во рамките на оваа рубрика, како со switch имаш PPPOE на сите три компјутери и тоа со по 1 MBit? И после тоа дојди истото изведи го и кај мене дома!
Ма, ајде, жити се...биди сериозен.:ua:
 

pudge

Intern
28 ноември 2007
128
1
darko e vo pravo , na sekoj kompjuter moze da se naprai posebno da moze da se vrti. Za dva kompjutera e sigurno, ali za tri neznam.
A toa sto go zbori Aleks e malce nelogicno.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Никој не вели дека не може на секој компјутер да се направи PPPOE колку за вртење. Но, ако компјутерот бр.1 (ај, така да ги крстиме) е вклучен, и во исто време и компјутерот број 2 се обиде да се вклучи, ќе успее, но за сметка на компјутерот бр.1 кој ќе се исклучи во истиот момент.
Тоа е затоа што провајдерот (зборуваме за НО НЕТ) овозможува по една IP адреса по корисник. Може со рутер, како што постирав претходно (погоре). :ermm:
 

darko

Intern
17 јануари 2008
35
0
Давам 300 Евра да ми го објасниш начинот, тука и во рамките на оваа рубрика, како со switch имаш PPPOE на сите три компјутери и тоа со по 1 MBit? И после тоа дојди истото изведи го и кај мене дома!
Ма, ајде, жити се...биди сериозен.:ua:
Спреми 300 евра. Јас немам намера да лажам некого јас ти кажав како го делам wads - от, За секој ком. нова конекција ништо посебно не правам.
 

secure.boy

Intern
23 јануари 2008
125
1
Спреми 300 евра. Јас немам намера да лажам некого јас ти кажав како го делам wads - от, За секој ком. нова конекција ништо посебно не правам.
i kako sto jas razbrav ti vikas deka imas poseben link :zbunet3:
ako canopy e podesen na 5Mbps i tolku ti mozes da imas
n - PC, c` - connection_per_pc("speed");
toa znaci deka ti imas primer:
5Mbps = n * c;
c=5Mbps/n;
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,217
16,730
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Еве дарко, ќе ти се признаат 300-те евра без да се мачиш да доѓаш. Кажи ми само user name и ќе знам се за твојата конекција. Не е проблем да го постирам log-от овде?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,971
Мислења
853,798
Членови
29,613
Најнов член
mmx1990
На врв Дно