1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Дали може помош околу STEAM?

Дискусија во форумот 'Игри' започната од alumen :), 12 Февруари 2012.

 1. alumen :)

  alumen :)
  On your way to fame

  1,122
  587
  6 Јануари 2012
  Машко
  Значи вака,
  Слушам другари каде што кажуваат дека купиле STEAM, од стим знам дека се користи за играње но најчесто го користат за кантер. Кога ќе ги прашам колку е, одговорот е околку 600-денари. Пред некое време влегов на страницата на СТИМ и гледав колку пари е да се направи итн. но околу регистрацијата се беше бесплатно. Го прашав на еден другар ми рече дека тие ја купуваат играта. Но сакав да ве прашам вас. Досега во животов никогаш не сум слушнал ништо околу СТИМ и не сум добро запознаен па ако може помош малку.
  Се надевам дека некој ќе најде барем 2 минути и ќе ми објасни.
  Извинете што Ви го одзедов вашето драгоцено време.
   
 2. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,201
  7,124
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Steam ти е програмче кое го симнуваш од страницата. Го инсталираш. Правиш акаунт во него или на страницата steampowered.com Откако ќе си направиш акаунт, преку http://store.steampowered.com си купуваш игри на пр. кантер страјк. Можеш без проблем да платиш со нашите Visa Electron дебитни картички од било која банка.

  Откако ќе си купиш игра таа игра се појавува на твојот акаунт. Програмчето steam што го инсталираше ќе ја симне и инсталира автоматски и можеш да играш, играта ти е оригинал.

  Ја на пример имам Counter Strike: Source, Unreal Tournament 3, Dirt 3 итн. И кога ќе преинсталирам виндовс на пример или форматирам, само го симињам steam програмот и он може да ги инсталира сите игри кои сум ги купил предходно. Игрите ти стојат на акаунтот засекогаш. Исто како да си купил оригинал игра од продавница само што не добиваш кутија и двд.
   
  На zorandesign и alumen :) им се допаѓа ова.
 3. alumen :)

  alumen :)
  On your way to fame

  1,122
  587
  6 Јануари 2012
  Машко
  А колку пари е Counter Strike 1.6 ? И дали може да се набави СТИМ со кантер на него ? :)
   
 4. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,201
  7,124
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Зошто ти е стим со кантер. Симни си стим направи акаунт и купи ја играта. моментално кошта 8 евра
  http://store.steampowered.com/app/10/?snr=1_7_suggest__13

  Да можеш да ја купиш и на старо некој ако продава стим акаунт, ама јас не би купувал така. Може триста глупости да направи после. Да ти ресетира пасворд на пример и да си го врати акаунтот.
   
 5. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  297
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
  Стим акаунт ти е како акаунт на Амазон, или на Ebay. Преку него купуваш игри, самиот акаунт ништо не кошта. Направи си акаунт и купи си ја играта преку него.
   
  На zorandesign му/ѝ се допаѓа ова.
 6. zorandesign

  zorandesign
  Баниран/a

  1,618
  674
  6 Јуни 2007
  Дали отсекогаш така функционира Steam? Едно време се продаваше Steam акаунт во Инсомнија - Скопје, вклучуваше акаунт со можност за играње само на CS 1.6( барем така бев информиран тогаш, сакав да купувам )... Се променил нешто начинот на функционирање во однос на порано?
   
 7. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,518
  14 Мај 2008
  Машко
  Не, туку Инсомнија се ретарди. Steam e сервис за дистрибуција на оригинални игри. Регистрацијата е бесплатна, па си пазариш игри после.
   
  На Pinceta му/ѝ се допаѓа ова.
 8. PilGriM

  PilGriM
  Gaining Experience

  1,508
  444
  18 oктомври 2008
  Машко
  Developer
  Пред да го форматираш оперативниот, можеш да направиш backup на инсталираните игри преку Steam, за после формат, да ги повратиш од backup-от за да не ги симнуваш пак од интернет.

  Имам Steam 5 години и кусур - многу добра работа!
   
 9. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,417
  599
  3 Мај 2010
  Машко
  Да, стварно е добра работа. Имам земено(купено) 4 игри до сега. Многу сум задоволен.
  Во план сум да земам кантер за брат ми. Е сега, освен што ќе му биде оригинал, дали има уште нешто што ќе му помогне или е предност?
   
 10. Mende

  Mende
  Intern

  1
  0
  12 Февруари 2012
  Машко
  Ima mnogu prednost...mozes da igras na steam i non-steam serveri...A toa se premnogu serveri :)
  Ako nekoj sumlja deka igras so cit samo kazi mu deka si na steam i muabetot e zavrsen :)
  Za sekoj update na CS ne moras manuelno da go baras...primer:p47 se prefrli na P48...steam avtomatski koga ke izleze nekoj update go updatira CS...
  Imas Interner Browser direktno vo samata igra...znaci mozes da igras CS i surfas istovremeno bez da ja minimiziras igrata...mozes da imas mnogu Steam prijateli pa da gledas koj kade igra i da chatuvate preku steam pa dogovarate natprevari i slicno...
  Mozes da ides na www.game-monitor.com i da odberes "Steam Bans" plugini pa da igras samo na serveri na koi moze da se vleze so STEAM a toa znaci deka na toj server nema citeri kako na ostanatite :)
  I mnogu drugi raboti...

  Ja imam steam so preku 20 igri...
  CS 1.6 CZ Source HL1 i 2 GTA4 i baladite na gay toni....i mnogu drugi...Ako nekoj saka da igra online bez nikakvi problemi mu go preporacuvam...

  Na GTA mozes da igras online multiplayer so drugi luge sirum svetot...toa e LUDNICA !
   
 11. alumen :)

  alumen :)
  On your way to fame

  1,122
  587
  6 Јануари 2012
  Машко
  А кантерот која ќе ја купиш ќе биде само за една инсталација, или за повеќе?
   
 12. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  297
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
  Колку сакаш пати избриши ја и инсталирај ја, немаш лимит
   
 13. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,417
  599
  3 Мај 2010
  Машко
  Денес неможев да платам со PayPal, па морав директно со картичка.
  Едно време не ги покажуваше игрите, неможев да нарачам.
   
 14. salamander

  salamander
  Gaining Experience

  205
  231
  16 ноември 2011
  Машко
  Insomnia не продава стимови, туку некој од инсомниа продаваше стимови.
  Акаунт со можност за играње само на CS1.6 = акаунт само со купена кантер на него. А после на тој акаунт можеш да си купиш колку сакаш игри.


  Многу си богат со тоа речникот, ако некој несватил што му кажале или па слушнал од некој трет и неразбрал, другиот е ретард???


  Можеш да инсталираш steam на колку сакаш компјутери и да ја симнеш кантерот на нив, но ако на твојот steam account ја немаш купено кантерот неможеш да ја инсталираш/играш.
  Значи игрите ти се врзани за акаунтот а не за компјутерот, на колку акаунти ја имаш играта на толку компјутери ке ја играш одеднаш. Со 1 акаунт можеш да се логираш само на 1 комјутер истовремено.
  Игрите што ги имаш купено можеш кога сакаш да ги симнеш преку steam и колку пати сакаш.
   

Сподели

Вчитување...