1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Дали може помош околу STEAM?

Дискусија во форумот 'Игри' започната од alumen :), 12 Февруари 2012.

1. alumen :)

alumen :)
    On your way to fame

1,122
    587
    6 Јануари 2012
    Машко
    Значи вака,
    Слушам другари каде што кажуваат дека купиле STEAM, од стим знам дека се користи за играње но најчесто го користат за кантер. Кога ќе ги прашам колку е, одговорот е околку 600-денари. Пред некое време влегов на страницата на СТИМ и гледав колку пари е да се направи итн. но околу регистрацијата се беше бесплатно. Го прашав на еден другар ми рече дека тие ја купуваат играта. Но сакав да ве прашам вас. Досега во животов никогаш не сум слушнал ништо околу СТИМ и не сум добро запознаен па ако може помош малку.
    Се надевам дека некој ќе најде барем 2 минути и ќе ми објасни.
    Извинете што Ви го одзедов вашето драгоцено време.

2. ARMac

ARMac
    Орган

6,201
    7,124
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Steam ти е програмче кое го симнуваш од страницата. Го инсталираш. Правиш акаунт во него или на страницата steampowered.com Откако ќе си направиш акаунт, преку http://store.steampowered.com си купуваш игри на пр. кантер страјк. Можеш без проблем да платиш со нашите Visa Electron дебитни картички од било која банка.

Откако ќе си купиш игра таа игра се појавува на твојот акаунт. Програмчето steam што го инсталираше ќе ја симне и инсталира автоматски и можеш да играш, играта ти е оригинал.

Ја на пример имам Counter Strike: Source, Unreal Tournament 3, Dirt 3 итн. И кога ќе преинсталирам виндовс на пример или форматирам, само го симињам steam програмот и он може да ги инсталира сите игри кои сум ги купил предходно. Игрите ти стојат на акаунтот засекогаш. Исто како да си купил оригинал игра од продавница само што не добиваш кутија и двд.

На zorandesign и alumen :) им се допаѓа ова.
  3. alumen :)

On your way to fame

1,122
    587
    6 Јануари 2012
    Машко
    А колку пари е Counter Strike 1.6 ? И дали може да се набави СТИМ со кантер на него ? :)

4. ARMac

ARMac
    Орган

6,201
    7,124
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Зошто ти е стим со кантер. Симни си стим направи акаунт и купи ја играта. моментално кошта 8 евра
    http://store.steampowered.com/app/10/?snr=1_7_suggest__13

Да можеш да ја купиш и на старо некој ако продава стим акаунт, ама јас не би купувал така. Може триста глупости да направи после. Да ти ресетира пасворд на пример и да си го врати акаунтот.

5. HijackHacker

HijackHacker
    Gaining Experience

5,108
    297
    21 Февруари 2008
    Машко
    Web Designer
    Стим акаунт ти е како акаунт на Амазон, или на Ebay. Преку него купуваш игри, самиот акаунт ништо не кошта. Направи си акаунт и купи си ја играта преку него.

На zorandesign му/ѝ се допаѓа ова.
  6. zorandesign

zorandesign
    Баниран/a

1,618
    674
    6 Јуни 2007
    Дали отсекогаш така функционира Steam? Едно време се продаваше Steam акаунт во Инсомнија - Скопје, вклучуваше акаунт со можност за играње само на CS 1.6( барем така бев информиран тогаш, сакав да купувам )... Се променил нешто начинот на функционирање во однос на порано?

7. Sephiroth

Sephiroth
    Баниран/a

3,492
    2,518
    14 Мај 2008
    Машко
    Не, туку Инсомнија се ретарди. Steam e сервис за дистрибуција на оригинални игри. Регистрацијата е бесплатна, па си пазариш игри после.

На Pinceta му/ѝ се допаѓа ова.
  8. PilGriM

PilGriM
    Gaining Experience

1,508
    444
    18 oктомври 2008
    Машко
    Developer
    Пред да го форматираш оперативниот, можеш да направиш backup на инсталираните игри преку Steam, за после формат, да ги повратиш од backup-от за да не ги симнуваш пак од интернет.

Имам Steam 5 години и кусур - многу добра работа!

9. stefan_v

stefan_v
    On your way to fame

1,417
    599
    3 Мај 2010
    Машко
    Да, стварно е добра работа. Имам земено(купено) 4 игри до сега. Многу сум задоволен.
    Во план сум да земам кантер за брат ми. Е сега, освен што ќе му биде оригинал, дали има уште нешто што ќе му помогне или е предност?

10. Mende

Mende
    Intern

1
    0
    12 Февруари 2012
    Машко
    Ima mnogu prednost...mozes da igras na steam i non-steam serveri...A toa se premnogu serveri :)
    Ako nekoj sumlja deka igras so cit samo kazi mu deka si na steam i muabetot e zavrsen :)
    Za sekoj update na CS ne moras manuelno da go baras...primer:p47 se prefrli na P48...steam avtomatski koga ke izleze nekoj update go updatira CS...
    Imas Interner Browser direktno vo samata igra...znaci mozes da igras CS i surfas istovremeno bez da ja minimiziras igrata...mozes da imas mnogu Steam prijateli pa da gledas koj kade igra i da chatuvate preku steam pa dogovarate natprevari i slicno...
    Mozes da ides na www.game-monitor.com i da odberes "Steam Bans" plugini pa da igras samo na serveri na koi moze da se vleze so STEAM a toa znaci deka na toj server nema citeri kako na ostanatite :)
    I mnogu drugi raboti...

Ja imam steam so preku 20 igri...
    CS 1.6 CZ Source HL1 i 2 GTA4 i baladite na gay toni....i mnogu drugi...Ako nekoj saka da igra online bez nikakvi problemi mu go preporacuvam...

Na GTA mozes da igras online multiplayer so drugi luge sirum svetot...toa e LUDNICA !

11. alumen :)

On your way to fame

1,122
    587
    6 Јануари 2012
    Машко
    А кантерот која ќе ја купиш ќе биде само за една инсталација, или за повеќе?

12. HijackHacker

HijackHacker
    Gaining Experience

5,108
    297
    21 Февруари 2008
    Машко
    Web Designer
    Колку сакаш пати избриши ја и инсталирај ја, немаш лимит

13. stefan_v

stefan_v
    On your way to fame

1,417
    599
    3 Мај 2010
    Машко
    Денес неможев да платам со PayPal, па морав директно со картичка.
    Едно време не ги покажуваше игрите, неможев да нарачам.

14. salamander

salamander
    Gaining Experience

205
    231
    16 ноември 2011
    Машко
    Insomnia не продава стимови, туку некој од инсомниа продаваше стимови.
    Акаунт со можност за играње само на CS1.6 = акаунт само со купена кантер на него. А после на тој акаунт можеш да си купиш колку сакаш игри.

Многу си богат со тоа речникот, ако некој несватил што му кажале или па слушнал од некој трет и неразбрал, другиот е ретард???

Можеш да инсталираш steam на колку сакаш компјутери и да ја симнеш кантерот на нив, но ако на твојот steam account ја немаш купено кантерот неможеш да ја инсталираш/играш.
    Значи игрите ти се врзани за акаунтот а не за компјутерот, на колку акаунти ја имаш играта на толку компјутери ке ја играш одеднаш. Со 1 акаунт можеш да се логираш само на 1 комјутер истовремено.
    Игрите што ги имаш купено можеш кога сакаш да ги симнеш преку steam и колку пати сакаш.

Сподели

Вчитување...