1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Дали може да се расипе PowerBank ако се стави полнач во OUTPUT порта?

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од HocusPocus, 4 Декември 2019.

 1. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  981
  603
  3 Јули 2007
  Го земав овој овој PowerBank кој има излез на 19V и 3 УСБ излези на 5V. Уште кога го земав несакаше да се вкучи воопшто. Мислев дека е празен и го ставив на полнач, но наместо во INPUT портата јас сум го вклучил на OUTPUT портата која дава 19V 4A. Полначот е 15V 1A.

  Тоа го видов после 1 саат откако беше така вклучен. Потоа го ставив во INPUT портата и светнаа сите 4 сијалички за статус како да е полна батеријата. Стоеше така 6 часа на полнач и немаше никаков ефект, пак не се вклучува.

  Го разглобив и ги измерив батериите беа сите со волтажа од 1 - 1.2V наместо 3.7.

  Дали е можно јас да ги имам зезнато батериите со погрешно вклучување на полначот?
   
 2. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  914
  1,401
  6 ноември 2007
  Тргни од тоа дека немаш гаранција на производот. Доволно ти говори за квалитетот на истиот.
   
 3. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,251
  6,378
  27 Март 2014
  Слаб квалитет без никаква пренапонска заштита. Фрли го !
   
 4. smole

  smole
  Unstoppable

  3,054
  3,474
  18 Април 2007
  Смее во МК да се продава електронска роба без гаранција?
   
 5. despotovikj

  despotovikj
  On your way to fame

  1,037
  503
  7 Март 2014
  Машко
  Што е поентава? Можеш лаптоп да полниш со него ? Ако е исправен хаха.

  Испратено од SM-G960F преку IT.mk форум апликација
   
 6. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,996
  2,244
  19 Јули 2013
  На посочениот линк од OP никаде не пишува дека нема гаранција, а башка пишува дека има и заштита.
   
 7. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  125
  92
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Аман бре, за 200 денари повеќе има Xiaomi од 20000 mAh ццц

  Смрт немаат, го користам (постар модел) веќе 2 години или така нешто. Ме спасил и кога треба и кога не треба.
   
 8. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  891
  698
  29 Март 2011
  Да може да се полни лаптоп го имам истиот :)
  Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
   
  На despotovikj му/ѝ се допаѓа ова.
 9. despotovikj

  despotovikj
  On your way to fame

  1,037
  503
  7 Март 2014
  Машко
  И тоа ли направиле.. Сега првпат слушам, некоја препорака за поквалитетен ваков powerbank ? И како функционира ако може кратко објаснување :)
  Испратено од SM-G960F преку IT.mk форум апликација
   
 10. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  914
  1,401
  6 ноември 2007
  Untitled.jpg
   
 11. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  891
  698
  29 Март 2011
  Zero е од Анхоч Sandberg е од sony Gallery тие се два модели што ги знам и имам двата се одлични :) со нив полнам Lenovo v130-15IKB и по неколку телефони :) IMG_20191205_155908.jpeg IMG_20191205_155921.jpeg IMG_20191205_155511.jpeg IMG_20191205_155941.jpeg

  Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
   
  На despotovikj му/ѝ се допаѓа ова.
 12. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,996
  2,244
  19 Јули 2013
 13. despotovikj

  despotovikj
  On your way to fame

  1,037
  503
  7 Март 2014
  Машко
  Добро овој Sandberg е веќе многу хаха.
  Него како функционира си има посебен адаптер за лаптоп ?

  Испратено од SM-G960F преку IT.mk форум апликација
   
 14. krema

  krema
  Professor

  9,779
  9,462
  24 Јуни 2009
  Машко
  Исто како мобилен кога полниш.
   
  На Chaeld10_8 и despotovikj им се допаѓа ова.
 15. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  891
  698
  29 Март 2011
  Има со него повеќе адаптерчиња за различни модели на лаптопи
  Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
   
 16. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  981
  603
  3 Јули 2007
  Изненадувачки но батериите внатре се LG (LGABB41865). Ги сменив со други 18650ки и си работи добро.

  Инаку ова стои во пакувањето
   

  Прикачени датотеки:

 17. krema

  krema
  Professor

  9,779
  9,462
  24 Јуни 2009
  Машко
  Каква марка (модел) на батерии му стави?
   
 18. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  981
  603
  3 Јули 2007
  Исто LG, извадени од батерија за лаптоп.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 19. krema

  krema
  Professor

  9,779
  9,462
  24 Јуни 2009
  Машко
 20. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  891
  698
  29 Март 2011
  Дали би можело да се моделираат да му се постават некој 25-30амп батерии за да имат повеќе сати трајност (повеќе сати батерија) ајде електричари кажете :)

  Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
   
 21. krema

  krema
  Professor

  9,779
  9,462
  24 Јуни 2009
  Машко
  За поголема трајност ти треба батерии со поголем капацитет а не колку струја испорачуваат.
   
 22. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  891
  698
  29 Март 2011
  Кој тип на батерија ми препорачуваш ? За добри 5-6 сати ?
  Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
   
 23. krema

  krema
  Professor

  9,779
  9,462
  24 Јуни 2009
  Машко
  Што подразбираш под „Добри 5-6 саати“?
  Зависи што ќе приклучиш.
   
 24. Vlecka

  Vlecka
  Gaining Experience

  318
  170
  28 Јуни 2013
  OP, ако имаш слики од контролната плочка внатре прати. Не знам колку си запознаен со карактеристиките на 18650, ама таа волтажа ја даваат кога се испразнети повеќе од што треба. Има начин и шанса да се реставрираат, ама тоа е друг муабет.

  Ако е колку од колку квалитетен производот, треба да излезот да има диоди што ќе оневозможат влез на струја на излез на полначот, ама за тоа слика од плочката ќе треба.

  Има шанса да била банката расипана при купување?

  ЕДИТ: Сега препрочитав, не сакала ни на вадење од целофан да работи. А ги оставаат од фабрика поднаполнети, мислам слично со телефоните на ~50%. Сега и нема враќање на батеријата штом е отварана во секој случај, ама гледај барем спаси ги батериите, ќе ти се најдат за нешто. Вака само скапо си ја платил контролната плочка.
   
 25. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  891
  698
  29 Март 2011
  Лаптоп Леново кој работи на 3амп 18в
  Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
   

Сподели

Вчитување...