• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Дали може да се пристапи на рутер доколку не сум конектиран на него?

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
861
548
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Ме интересира дали може некако да се направи преку forwarding (ако не грешам) да можам да пристапувам на рутерот од дома (Скопје) во Маврово на рутерот во куќа?
Модел на рутер: ZTE 4G Wireless Router MF283+
Ова е хибридниот рутер на А1. Ама имам страшен проблем со камерите кои стално се дисконектираат или една работи друга не. Па кога не сум таму, барем од дома да можам да го ресетирам рутерот и да видам дали ќе се среди проблемот.

Благодарам!
Слика од рутерот:
1604740081973.png
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,096
8,284
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ако си дупло натиран од А1 тешко, ако не си имаш две-три опции.

1. Да направиш no-ip.org акаунт и да дозволиш web пристап на рутерот. Или ако нема no-ip, било кој друг dyndns.

2. Да подигнеш едноставен VPN, пак ти треба no-ip.org или сличен акаунт, канта од компјутер што ќе работи 24/7 и што ќе прави апдејт на адресата. На линукс тоа е ddclient, на виндовс има повеќе опции. Ако нејќеш OVPN со сертификати можеш наједноставен PPTP сервер да поставиш.

3. Ако првата опција не работи на тој рутер, да земеш твој и да флешнеш DDWRT или можда и сток и да подесиш VPN/dyndns.

Незнам дали прават double nat на 4Г, ама имаше поплаки од ре-капча на форумов од мобилни.

А што е причината што се дисконектираат камерите? Да не се вифи случајно.
 

Piedpiper

Gaining Experience
26 август 2019
118
133
Незнам дали прават double nat на 4Г, ама имаше поплаки од ре-капча на форумов од мобилни.
Има дупли нат и на 4Г.

Во овој случај само компјутер со Teamviewer или било кое друго слично решение и unattended access на него уклучено. Друг спас за дупли нат нема.
 

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
686
400
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
има опција во А1 за 250мкд(или нешто слично) обезбедуваат static IP (барем има таква опција на останати технологии)
дури ми рекоја овде на Форумов дека при барање дека е за заштота односно камери дека го одобруваат тоа по ден-два...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
861
548
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
А што е причината што се дисконектираат камерите? Да не се вифи случајно.
Да, вифи се камерите. Ама, едната работи, другата не. Чекам инфо да ми јават дали камерата што е дисконектирана воопшто работи (ќе оди човек да ја види) и потоа ќе пренесам. Моја претпоставка е дека е дисконектирана поради Х причини.

Камерите се на DVR/NVR или wifi само поврзани на рутер? Кој модел марка се?
Моделот е овој: DL-5000

Плус, имам уште една внатре Dahua Imou IPC-A22P која што работи перфектно без никаков проблем скоро година дена. Од овие надворешниве не сум баш задоволен.
Мислењето е автоматски споено:

Има дупли нат и на 4Г.

Во овој случај само компјутер со Teamviewer или било кое друго слично решение и unattended access на него уклучено. Друг спас за дупли нат нема.
Да оставам телефон поврзан на вифи, ама не ми е баш сигурно да биде постојано во струја. И на таа опција помислив.
Мислев нешто вака, ако е изводливо. На работа серверот на кој што имам Collab од Accent пристапувам од сегде и имам наместено преку www.duckdns.org
Па дали е можно да сетирам ама тоа треба да видам кога ќе одам таму преку рутерот.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,096
8,284
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Да, вифи се камерите. Ама, едната работи, другата не. Чекам инфо да ми јават дали камерата што е дисконектирана воопшто работи (ќе оди човек да ја види) и потоа ќе пренесам. Моја претпоставка е дека е дисконектирана поради Х причини.


Моделот е овој: DL-5000

Плус, имам уште една внатре Dahua Imou IPC-A22P која што работи перфектно без никаков проблем скоро година дена. Од овие надворешниве не сум баш задоволен.
Мислењето е автоматски споено:


Да оставам телефон поврзан на вифи, ама не ми е баш сигурно да биде постојано во струја. И на таа опција помислив.
Мислев нешто вака, ако е изводливо. На работа серверот на кој што имам Collab од Accent пристапувам од сегде и имам наместено преку www.duckdns.org
Па дали е можно да сетирам ама тоа треба да видам кога ќе одам таму преку рутерот.
Па незнам телефон дали ќе ти заврши работа. Јас би ставил некој стар нетбук со лан кабел директно во 4G рутерот. Така једино ако стварно снема нет може да те исклучи.

И јас мислам дека TW ама обавезно и Chrome RDP, да не им текне да те флегнат тимвјувер па да се нервираш да мењаш мак адреса итн. Зошто тоа флегнувањето им е ептен геј, ти дава 2 минути да си конектиран, после не ти дава 10 мин. да се конектираш. Или така некако беше :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
861
548
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Дали ако купам wifi repeater и после камерата ја штекнам во него со кабел ќе има ефект нешто? Или да ставам друг рутер linksys wrt54gl ?
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,587
2,921
А заглупува рутерот или камерите? Односно дали ако се рестартират камерите, успешно ќе се поврзат на рутерот?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
861
548
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
А заглупува рутерот или камерите? Односно дали ако се рестартират камерите, успешно ќе се поврзат на рутерот?
Да, се поврзуваат. Мислам дека моментално камерата што не ја гледам, се дисконектирала од Х причини.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,587
2,921
Па тогаш поедноставно решение е да ги рестартираш камерите. Купи еден „паметен“ утикач или прекинувач за камерите што се контролира преку интернет, како тие од Sonoff или Broadlink и кога и да затупат, само ќе кликнеш оф/он и готово.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
861
548
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Па тогаш поедноставно решение е да ги рестартираш камерите. Купи еден „паметен“ утикач или прекинувач за камерите што се контролира преку интернет, како тие од Sonoff или Broadlink и кога и да затупат, само ќе кликнеш оф/он и готово.
Добра идеја, баш еден таков имам во канцеларија и ќе го пробам.


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
861
548
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Дефинитивно камерата е укочена, бидејќи добивам нотификации за motion detection. Треба еден ресет да се направи. Изгледа @moongose е во право, така ќе треба да се подеси со Sonoff. :)
 

borcep

Practice makes perfect
12 септември 2013
931
1,457
Скопје
Затоа и те прашав за модели, обично нонејм кинезиве знаат некои да се специфични.
 

BorisSapphire

On your way to fame
11 ноември 2015
1,004
701
Еден предлог од мене, Raspberry Pi направи го да има на него OpenVPN и се закачуваш од каков уред сакаш дирекно во локална мрежа и можеш да правиш што сакаш. :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
861
548
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Камерата повторно се појави, магично, без никаков ресет... :)


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1,679
1,487
sistrum.mk

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,209
10,138
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Чекам инфо да ми јават дали камерата што е дисконектирана воопшто работи (ќе оди човек да ја види) и потоа ќе пренесам. Моја претпоставка е дека е дисконектирана поради Х причини.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,398
1,099
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Моите го користат истиот 4г рутер и исто имаат проблем со конекција на уредите.
Мобилниот се исклучува од мрежата, па после некое време, кое може да биде и доста долго, сам се враќа или треба рестарт на рутерот. Иначе мобилниот нема сим картичка и не користи ни една друга освен ви-фи мрежа.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #20

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
861
548
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Снемало струја на викендица и се се ресетирало...ЕВН ти го решил проблемот :p
Мислам дека проблемот е до конекцијата камера->апликација. Нема друга апликација за камерата и тоа е тоа. Интернет и струја има постојано, бидејќи другата камера работеше.


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 
 • Ја почнал/а темата
 • #21

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
861
548
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Моите го користат истиот 4г рутер и исто имаат проблем со конекција на уредите.
Мобилниот се исклучува од мрежата, па после некое време, кое може да биде и доста долго, сам се враќа или треба рестарт на рутерот. Иначе мобилниот нема сим картичка и не користи ни една друга освен ви-фи мрежа.
Таков проблем немам. Доста сум задоволен. Кога сме таму, има врзано 3 камери, 5 мобилни, телевизор и некогаш еден или два лаптопи. Интернетот е стабилен, а изненаден сум и од јачината на вифи сигналот. 100 квадрата куќа без проблем, и плус двор.


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,572
Мислења
820,923
Членови
28,236
Најнов член
Bubce30
На врв Дно