1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Дали може да се поправи хард диск со bad sectors

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од SplashGeorge, 30 Март 2020.

 1. SplashGeorge

  SplashGeorge
  Intern

  3
  0
  5 ноември 2016
  Знам дека хард дискот ќе цркне кога-тогаш ама сакам да знам дали може да се поправи да се користи хард дискот уште некое време додека да купам нов.Имаше 130 bad sectors на последен тест(Disk Surface Test) со AOMEI Partition Assistant
   
 2. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,469
  7,456
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Да се поправат неможе.

  Во некои случаи може на сила да се ролоцираат и заменат со резервните. HDD Regenerator прави такво нешто, ама не секогаш успева. Пробај иако мислам дека 130 блокови се надвор од резервите.
   
  На SplashGeorge и Oktar им се допаѓа ова.
 3. Astro

  Astro
  Guru

  6,682
  9,374
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Зависи дали секторите се „хардверски“ или „софтверски“, зависно од тоа дали се предизвикани од механички сили или софтверски на пример драјвер паднал или имало блускрин или САТА кабел зезал.
  Може да се проба со Low Level Format на дискот и тоа да се повтори 2-3-4 пати. Ако се одстранат лошите сектори треба да се тестира дискот, можно е да цркне уште при самиот тест а може и со години после тоа да работи без проблем, сум имал и такви и такви искуства.
   
  На bxxxn и SplashGeorge им се допаѓа ова.
 4. SplashGeorge

  SplashGeorge
  Intern

  3
  0
  5 ноември 2016
  Благодарам на одговорите, ќе ги пробам методите.
   
 5. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,648
  13,007
  2 Август 2012
  Машко
  Ако е Seagate тогаш слободно фрли го во канта без да пробуваш.
  Пробај ги методите. Во секој случај ќе стекнеш искуство и знаење за во иднина.
   
  Astro, Daniel86 и на G4M3R им се допаѓа ова.
 6. Astro

  Astro
  Guru

  6,682
  9,374
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Тачно, ако е Seagate можеш да не ги пробуваш методите, одма у канта.

  Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk
   
 7. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,469
  7,456
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
 8. SplashGeorge

  SplashGeorge
  Intern

  3
  0
  5 ноември 2016
  Не е Seagate , Western Digital е.
   
 9. Avid

  Avid
  Guru

  4,506
  6,812
  21 Јануари 2009
  Грррр факју Дел на лаптопот што сте ми клајле ваков

  Ова од видеото на Луис требаше да го вртам

  upload_2020-3-31_21-5-9.png

  и сентинел за мојов

  upload_2020-3-31_21-5-25.png

  But then again имам ваков екстерен (прочитајте, Only 251 of the 4,190 ST3000DM001 hard drives placed in service in 2012 were still in service as of 31 March 2015.[3])

  ST3000DM001 - Wikipedia

  кој го купив пред не знам 4 години и беше значително поевтин од другите

  и си лабави дечкото без проблеми ЗА СЕГА
  upload_2020-3-31_21-6-50.png
   
 10. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,469
  7,456
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Најверојатно Луис се препи*ава као и обично. Можда (најверојатно) му донеле мекбук треснат од земја и не му кажале.
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...