Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Дали може да се конфигурира мрежа вака

loris

Gaining Experience
7 мај 2007
630
50
Велес - Скопје
Имам лаптоп и на него имам wifi ама имам и десктоп компјутер. Овие два компјутери ми се врзани во мрежа со конфигурирани IP адреси. Мрежата си функционира како што треба и јас имам пристап до лаптопот и обратно.
ПРАШАЊЕ: Дали можам да го делам wifi-то на десктоп комјутерот без рутер хуб или слично, односно дали може да се конфигурура мрежата така да имаат и двата компјутери интернет. И ако може пратете како да ја конфигурирам мрежата.
 

BitterSweetMk

Intern
5 јуни 2007
9
0
moze :))) ke odis na desktopot vo control panel vo network connections i ke odis vo properties na lan-ot od desktopot i tamu za DNS ke ja stavis ip adresata od laptopot :) i laptopot mora stalno da ti e uklucen za da imas i na desktopot internet, porbaj pa ako ne ide ke vidime podetalno :)
pozdrav
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
na laptopot treba da ovozmozis internet connection sharing, i ip adresa 192.168.0.1, a na desktopot avtomatska ip adresa. Potoa sekogas prvo treba da go palis laptopot, ap potoa desktopot. Jas toa go izvedov megju dva desktopa i wadsl. Najverojatno raboti i so wifi
 

loris

Gaining Experience
7 мај 2007
630
50
Велес - Скопје
Паааа, се подесив како шо пишавте, арно ама никако не сака да фане.
Ако има некој да ми пише поопширно упатство како да ја конфигурираме и дали е се тоа или има уште нешто за конфигурирање таму
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Ај пробај и како Default Gateway стави ја IP адресата од компјутерот кој има интернет (Серверот)... на пример 192.168.0.1
 

BitterSweetMk

Intern
5 јуни 2007
9
0
uste nesto zaboravivme :)) mozda ke pomogne :)) selektrija ja ikonata od LAN-ot i ikonceto od Wirelessot i desen klik i vidi dali ima Bridge Connections i ako ima probaj go toa
:)
 

Mao

Practice makes perfect
5 јуни 2007
1.313
1.059
Mao's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 3900X + BeQuiet Dark Rock Pro 4
Motherboard
Asus Rog Strix B450-F Gaming
Storage
Samsung Evo Plus 970 M2 nVME SSD
PSU
CM 850W M2 Silent Pro
RAM
Kingston Predator/Fury 32GB 3200Mhz
Video card
Asus Rog Strix 1070 8GB
Case
DeepCool Mattrex RGB
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
Cooler Master MK750
Monitor
Alienware 25" 240hz
OS
Win 10 Pro
da bridge bi trebalo da pomogne
:D
 

MarkoNet

Intern
8 јуни 2007
14
0
Slusaj sega napravi vaka. Na tvojot laptop stavi ip istata adresa na koja ti e priklucen wifi-to na primer 192.168.1.2 a na mrezna od laptopot kade sto ti e priklucen drugiot kompjuter stavi 192.168.0.1 Na kompjuterot stavi 192.168.0.2. Na konekcijata na laptopot stavi Internet Connection Sharing kade za mreza ce ja odberes mreznata na laptopot kade sto ti e priklucen drugiot kompjuter po opsirno od ova zdravje. I DAJ OTVORITE NEKOJ INTERESNA TEMA MENE NE MI TEKNUVA
 

loris

Gaining Experience
7 мај 2007
630
50
Велес - Скопје
Ја средив мрежата сега се е во ред , имав проблем со десктопот по грешка имав направено NetWare мрежа и изгледа таа ми правеше проблем ама еден repair добор му дојде на компјутерот и сега е во ред.
 

nozo

Intern
9 април 2007
85
4
www.feitfun.com.mk
moze :))) ke odis na desktopot vo control panel vo network connections i ke odis vo properties na lan-ot od desktopot i tamu za DNS ke ja stavis ip adresata od laptopot :) i laptopot mora stalno da ti e uklucen za da imas i na desktopot internet, porbaj pa ako ne ide ke vidime podetalno :)
pozdrav


А после за да има интернет на десктоп-от ке мора да направи конекција и да се конектира, или ке си има интернет без интернет конекција т.е ке зима од лаптоп-от ?
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
А после за да има интернет на десктоп-от ке мора да направи конекција и да се конектира, или ке си има интернет без интернет конекција т.е ке зима од лаптоп-от ?

Нема конекција. Директно зема од лаптопот.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.999
Мислења
972.974
Членови
35.347
Огласи
2.934
Најнов член
petkovskamilena
На врв Дно