1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Дали може да поставам Android апликација која ќе се наплаќа?

Дискусија во форумот 'Програмирање на мобилни платформи' започната од DF-1, 16 Април 2013.

 1. DF-1

  DF-1
  Intern

  98
  1
  13 Септември 2007
  Здраво на сите. Моментално учам да програмирам во Андроид и прашањето ми е дали е дозволено да ставам цена на апликацијата која ќе ја направам И дали ќе може јас тие пари од Google да ги добивам во Македонија?

  Има ли некој искуство со ова?
   
 2. B^nDIT

  B^nDIT
  Gaining Experience

  1,124
  311
  6 Февруари 2010
  Машко
  Последен пат кога видов , не беше Македонија поддржана (што друго да се очекува).
   
 3. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,334
  987
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  Колку што знам, со македонски акаунт не можеш да ставиш платена апликација на маркетот.
  Ама можеш да ставиш бесплатна со реклами, и тие пари можеш слободно да ги повлечеш во Македонија.
  http://support.google.com/adsense/bin/answer.py?hl=en&answer=185668
   
 4. DF-1

  DF-1
  Intern

  98
  1
  13 Септември 2007
  Фала за брзиот одговор. А кога беше тоа? Одамна?

  Јас знам дека пред неколку години беше така, па сега си реков да прашам дали работите се смениле.
   
 5. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,202
  781
  8 Мај 2010
  Машко
 6. DF-1

  DF-1
  Intern

  98
  1
  13 Септември 2007
  Фала Александар, ќе го прашам што направил и ако може да објасни како оди плаќањето
   
  На pipelin му/ѝ се допаѓа ова.
 7. The_Man

  The_Man
  Unstoppable

  2,341
  2,006
  18 ноември 2009
  Се надевам дека ќе напавиш нешто практично . Пиши форум која е апликацијата . Човечето што гушка е супер али е useless.
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,508
  25,576
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Би те замолил одговорот што ќе го добиеш од медо да го сподеиш на форумов ме занима и мене многу.

  Фала.
   
  На Bozter и dejan_str им се допаѓа ова.
 9. Jovan.74

  Jovan.74
  Intern

  209
  6
  6 Јуни 2010
  Машко
  Има ли некаква нова информација ??
   
 10. DF-1

  DF-1
  Intern

  98
  1
  13 Септември 2007
  Се` уште немам добиено повратна информација. Му пишав сега и на ФБ, чекам одговор, штом имам повеќе инфо, ќе споделам.
   
 11. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,202
  781
  8 Мај 2010
  Машко
 12. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,284
  2,648
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  Добро, се утврди дека не може да регистрираш Merchant/Wallet Account од Македонија. Регистрација со странска адреса, роднини во странство? Исплаќаат на сметка - електронски трансфер или испраќаат чек па да го уновчиш?
   
 13. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,417
  599
  3 Мај 2010
  Машко
  Мислам дека е електронски али со IBAN сметка(значи на трансакциска). Неможело со Payoneer US Virtual Bank Account што сакав да го предложам како решение.
   
  На omegaRED му/ѝ се допаѓа ова.
 14. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,284
  2,648
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  Хм. Сра#e. Значи нема едноставен начин. Ќе мора да се регистрира некој од друга држава со негови финансиски податоци во твое име, и после да ти префрла пари.
   
 15. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,417
  599
  3 Мај 2010
  Машко
  Нема начин од Македонија освен ако немаш од некого такви информации кој живее во сранство да ти даде негови банкарски информации.
   
 16. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,149
  4,859
  8 Април 2011
  Машко
  Со овие SEPA (EU) bank transfer? ако нашиве банки поддржуваат валда нема да има проблем,јас се распрашав во тутунска ми требаше за друго но не се вратив по одговорот.Проверете како оди.Значи на постоечка МК трансакција со SEPA (EU) bank transfer
   
  На stefan_v му/ѝ се допаѓа ова.
 17. pepo123

  pepo123
  Gaining Experience

  167
  258
  8 Април 2008
  Има ли нешто ново на оваа тема или работата е останата на другарче од надвор?

  Денес налетав на https://www.lotaris.com/android. Претпоставувам има АПИ кое се користи во апликацијата наместо Google Play in-App Billing. Ми изгледа дека меѓу другото поддржува и PayPal.

  Делува легитимно, има некој искуство со нив?
   
 18. AstroBoy

  AstroBoy
  Intern

  142
  28
  29 Јули 2012
  Машко
  Планирам во иднина да започнам да се занимавам со програмирање на андрои аппс/игри

  Многу многу би ми било од корист ако немој може да каже колку е просечно заработување од бесплатна апп и со реклами на неа
  фала однапред
   
 19. pepo123

  pepo123
  Gaining Experience

  167
  258
  8 Април 2008
  @AstroBoy Не верувам да е возможно некој да ти ја направи таа проценка. Има премногу променливи.

  Инаку, UPDATE за вчерашниот пост:
  • In-app purchases: Developers offering additional content, services or functionality within an application downloaded from Google Play must use Google Play's payment system as the method of payment, except:
   • where payment is primarily for physical goods or services (e.g. buying movie tickets; e.g. buying a publication where the price also includes a hard copy subscription);
   • or where payment is for digital content or goods that may be consumed outside of the application itself (e.g. buying songs that can be played on other music players)
  Ништо од бизнисот...
   
 20. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,417
  599
  3 Мај 2010
  Машко
  Нема просек. Премногу е непредвидливо за да се каже просек.
   
 21. AstroBoy

  AstroBoy
  Intern

  142
  28
  29 Јули 2012
  Машко
  добро ке си пробам среката во идинна ништо не се знае можеби ке заработувам солидно
   
 22. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,247
  24 Март 2009
  Машко
  Така е кога живееш во дупка која е последна на свиралото. Ама битно е библиска.
  А како стои поставувањето на платена апликација од библиска Македонија на Amazon app store да не знае некој?
   
  На kjosmofon му/ѝ се допаѓа ова.
 23. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,709
  7 oктомври 2011
  kalfa
  Има начин , извади бугарски пасош.
  Македонија вечна , лидер во регионот и пошироко.
  Тролам бе....
   
  На stefan_v му/ѝ се допаѓа ова.
 24. The_Man

  The_Man
  Unstoppable

  2,341
  2,006
  18 ноември 2009
  И на amazon и на apple store и на windows phоne store може да поставиш платена.

  Само гугл се п****и .:D
   
  На stefan_v му/ѝ се допаѓа ова.
 25. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,709
  7 oктомври 2011
  kalfa
  Фала друже јас мислев ние сме дно на светот а тоа гоогле биле лошите , фала уште еднаш, Македонија вечна.
   
  На stefan_v му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...