1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Дали може да поставам Android апликација која ќе се наплаќа?

Дискусија во форумот 'Програмирање на мобилни платформи' започната од DF-1, 16 Април 2013.

1. DF-1

DF-1
    Intern

98
    1
    13 Септември 2007
    Здраво на сите. Моментално учам да програмирам во Андроид и прашањето ми е дали е дозволено да ставам цена на апликацијата која ќе ја направам И дали ќе може јас тие пари од Google да ги добивам во Македонија?

Има ли некој искуство со ова?

2. B^nDIT

B^nDIT
    Gaining Experience

1,124
    311
    6 Февруари 2010
    Машко
    Последен пат кога видов , не беше Македонија поддржана (што друго да се очекува).

3. Taurus

Taurus
    Модератор

2,293
    915
    13 oктомври 2007
    Машко
    UI Designer
    Колку што знам, со македонски акаунт не можеш да ставиш платена апликација на маркетот.
    Ама можеш да ставиш бесплатна со реклами, и тие пари можеш слободно да ги повлечеш во Македонија.
    http://support.google.com/adsense/bin/answer.py?hl=en&answer=185668

4. DF-1

DF-1
    Intern

98
    1
    13 Септември 2007
    Фала за брзиот одговор. А кога беше тоа? Одамна?

Јас знам дека пред неколку години беше така, па сега си реков да прашам дали работите се смениле.

5. pipelin

pipelin
    On your way to fame

1,147
    701
    8 Мај 2010
    Машко
  6. DF-1

DF-1
    Intern

98
    1
    13 Септември 2007
    Фала Александар, ќе го прашам што направил и ако може да објасни како оди плаќањето

На pipelin му/ѝ се допаѓа ова.
  7. The_Man

The_Man
    Unstoppable

2,341
    2,005
    18 ноември 2009
    Се надевам дека ќе напавиш нешто практично . Пиши форум која е апликацијата . Човечето што гушка е супер али е useless.

На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,260
    24,694
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    Би те замолил одговорот што ќе го добиеш од медо да го сподеиш на форумов ме занима и мене многу.

Фала.

На Bozter и dejan_str им се допаѓа ова.
  9. Jovan.74

Jovan.74
    Intern

209
    6
    6 Јуни 2010
    Машко
    Има ли некаква нова информација ??

10. DF-1

DF-1
    Intern

98
    1
    13 Септември 2007
    Се` уште немам добиено повратна информација. Му пишав сега и на ФБ, чекам одговор, штом имам повеќе инфо, ќе споделам.

11. pipelin

pipelin
    On your way to fame

1,147
    701
    8 Мај 2010
    Машко
  12. omegaRED

omegaRED
    Unstoppable

2,295
    2,566
    13 Септември 2011
    Машко
    Проект менаџер
    Добро, се утврди дека не може да регистрираш Merchant/Wallet Account од Македонија. Регистрација со странска адреса, роднини во странство? Исплаќаат на сметка - електронски трансфер или испраќаат чек па да го уновчиш?

13. stefan_v

stefan_v
    On your way to fame

1,415
    597
    3 Мај 2010
    Машко
    Мислам дека е електронски али со IBAN сметка(значи на трансакциска). Неможело со Payoneer US Virtual Bank Account што сакав да го предложам како решение.

На omegaRED му/ѝ се допаѓа ова.
  14. omegaRED

omegaRED
    Unstoppable

2,295
    2,566
    13 Септември 2011
    Машко
    Проект менаџер
    Хм. Сра#e. Значи нема едноставен начин. Ќе мора да се регистрира некој од друга држава со негови финансиски податоци во твое име, и после да ти префрла пари.

15. stefan_v

stefan_v
    On your way to fame

1,415
    597
    3 Мај 2010
    Машко
    Нема начин од Македонија освен ако немаш од некого такви информации кој живее во сранство да ти даде негови банкарски информации.

16. dejan_str

dejan_str
    Unbeatable

7,734
    4,478
    8 Април 2011
    Машко
    Со овие SEPA (EU) bank transfer? ако нашиве банки поддржуваат валда нема да има проблем,јас се распрашав во тутунска ми требаше за друго но не се вратив по одговорот.Проверете како оди.Значи на постоечка МК трансакција со SEPA (EU) bank transfer

На stefan_v му/ѝ се допаѓа ова.
  17. pepo123

pepo123
    Gaining Experience

167
    258
    8 Април 2008
    Има ли нешто ново на оваа тема или работата е останата на другарче од надвор?

Денес налетав на https://www.lotaris.com/android. Претпоставувам има АПИ кое се користи во апликацијата наместо Google Play in-App Billing. Ми изгледа дека меѓу другото поддржува и PayPal.

Делува легитимно, има некој искуство со нив?

18. AstroBoy

AstroBoy
    Intern

130
    28
    29 Јули 2012
    Машко
    Планирам во иднина да започнам да се занимавам со програмирање на андрои аппс/игри

Многу многу би ми било од корист ако немој може да каже колку е просечно заработување од бесплатна апп и со реклами на неа
    фала однапред

19. pepo123

pepo123
    Gaining Experience

167
    258
    8 Април 2008
    @AstroBoy Не верувам да е возможно некој да ти ја направи таа проценка. Има премногу променливи.

Инаку, UPDATE за вчерашниот пост:
    • In-app purchases: Developers offering additional content, services or functionality within an application downloaded from Google Play must use Google Play's payment system as the method of payment, except:
      • where payment is primarily for physical goods or services (e.g. buying movie tickets; e.g. buying a publication where the price also includes a hard copy subscription);
      • or where payment is for digital content or goods that may be consumed outside of the application itself (e.g. buying songs that can be played on other music players)
    Ништо од бизнисот...

20. stefan_v

stefan_v
    On your way to fame

1,415
    597
    3 Мај 2010
    Машко
    Нема просек. Премногу е непредвидливо за да се каже просек.

21. AstroBoy

AstroBoy
    Intern

130
    28
    29 Јули 2012
    Машко
    добро ке си пробам среката во идинна ништо не се знае можеби ке заработувам солидно

22. RagingDemon

RagingDemon
    Unbeatable

6,334
    5,246
    24 Март 2009
    Машко
    Така е кога живееш во дупка која е последна на свиралото. Ама битно е библиска.
    А како стои поставувањето на платена апликација од библиска Македонија на Amazon app store да не знае некој?

На kjosmofon му/ѝ се допаѓа ова.
  23. kjosmofon

kjosmofon
    Баниран/a

3,764
    5,730
    7 oктомври 2011
    kalfa
    Има начин , извади бугарски пасош.
    Македонија вечна , лидер во регионот и пошироко.
    Тролам бе....

24. The_Man

The_Man
    Unstoppable

2,341
    2,005
    18 ноември 2009
    И на amazon и на apple store и на windows phоne store може да поставиш платена.

Само гугл се п****и .:D

25. kjosmofon

kjosmofon
    Баниран/a

3,764
    5,730
    7 oктомври 2011
    kalfa
    Фала друже јас мислев ние сме дно на светот а тоа гоогле биле лошите , фала уште еднаш, Македонија вечна.

Сподели

Вчитување...