Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Дали може да направам Хостинг со еден сервер?

Miki98

Gaining Experience
13 јануари 2021
521
306
Macedonia Pehchevo [2326]
www.balkan77.com
Здраво ит другари
Дали може да направам хостинг со еден компјутер (почетник) во Македонија,со редовно плаќање на whm -цпанел panel и одржување на хостингот?
Матичната и процесорот заедно од aliexpress да бидат нарачани,и да бидат инсталирани од страна на стурчно лице кој има познавање со овие работи.
Сите планови пакети што се за купување,да имаат повеќе простор на нив од 30гб на клиент може ли?
Со оптички интернет од телеком дали може да го поврзам компјутерот?
Дали може да успее оваа ако го започнам?
Благодарам Однапред.
 

Daniel86

Epic
28 мај 2013
3.762
10.244
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
2X 16GB DDR4 3200MHz Kingston Fury Beast CL16 RGB
Video card
Intel UHD730 & Asus RX5700XT OC 6GB
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Може.
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
6.377
7.314
Скопје
www.facebook.com
Дали си разгледал колку ке ти потроше тој ( сервер ) на линкот?
Прашај прво по дома за струја толку што ке потрошеш да не те караат.
п.с Најјдобрата варијанта ти е да си изнајмеш и сервер отколку да го купеш.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
23.263
32.103
roka.mk
И да успееш во сето тоа, кој ќе ти плати за лошоте перформанци кои ќе ги нудиш? Кога за 10$ месечно имаш хостинг со дата центри 99.9% аптајм и уште еден куп заебанции кои ти никогаш нема да можеш да ги понудиш со еден компјутер.
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
6.377
7.314
Скопје
www.facebook.com
И да успееш во сето тоа, кој ќе ти плати за лошоте перформанци кои ќе ги нудиш? Кога за 10$ месечно имаш хостинг со дата центри 99.9% аптајм и уште еден куп заебанции кои ти никогаш нема да можеш да ги понудиш со еден компјутер.
Он сака да има негов сајт на негов сервер.
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
4.423
9.353
Дали може да направам хостинг со еден компјутер (почетник) во Македонија,со редовно плаќање на whm -цпанел panel и одржување на хостингот?
Да може
Матичната и процесорот заедно од aliexpress да бидат нарачани,и да бидат инсталирани од страна на стурчно лице кој има познавање со овие работи.
Може
Сите планови пакети што се за купување,да имаат повеќе простор на нив од 30гб на клиент може ли?
Може
Со оптички интернет од телеком дали може да го поврзам компјутерот?
Секако може со оптички интернет да е поврзан компјутерот
Дали може да успее оваа ако го започнам?
Не, ова ти е уште една од идеите за почнување бизнис кои немаат никаква смисла и допир со реалноста.
 

Miki98

Gaining Experience
13 јануари 2021
521
306
Macedonia Pehchevo [2326]
www.balkan77.com
Дали си разгледал колку ке ти потроше тој ( сервер ) на линкот?
Прашај прво по дома за струја толку што ке потрошеш да не те караат.
п.с Најјдобрата варијанта ти е да си изнајмеш и сервер отколку да го купеш.
За Reseller Хостинг мислиш,кој нема да сака ефтин хостинг во мк.
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
6.377
7.314
Скопје
www.facebook.com
За Reseller Хостинг мислиш,кој нема да сака ефтин хостинг во мк.
Треба прво да согледаш потрошувачка на струја , интернет , плус тоа ти треба добро ладење ( клима ) за да се ладаат тие компоненти. Серверско напојување наменето за 247 оптоварување а тие се доста бучни и си бараат посебна просторија.
 

Zippo

On your way to fame
22 октомври 2014
978
874
Zippo's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-3930K CM Hyper D92
Motherboard
ASUS SABERTOOTH X79
Storage
Samsung 750 EVO 500GB
PSU
CM V 650
RAM
32GB DDR3 1333
Video card
Onboard
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Gembird Bluetooth
OS
Windows 10, Windows Server 2016
Нека не те лажат, се е можно. Кога еден мариовец стана тајкун, зошто и ти од Пехчево да не станеш.
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1.574
1.700
Не е можно, Телеком не даваат фиксна адреса на оптика,

плус се друго што ти пишаа погоре, а и самиот ќе треба да бидеш
 • ИТ техничар да поправаш хардвер и софтвер, инсталираш апдејти, избегнуваш напади, правиш бекапи и што се уште не
 • Сапорт, да одговараш на мејлови, телефонски повици, отвораш и затвораш тикети
 • Менаџер, да правиш бизнис планови, ставаш рокови кои самиот треба да ги бркаш
 • Финансии, да ги плаќаш сметките самиот, да менаџираш приливи во услови кога е релативно комплицирано да се примаат пари од надвор
и уште кој знае што

Бидејќи не си Елон Маск98 тешко да направиш таков мултитаскинг.
 

coki

:(){ :|:& };:
26 ноември 2021
343
475
/home/coki
Му се смеете, ама ако ви кажам дека некои доста звучни имиња што имаат физички сервери во Македонија имаат доста полоши сервери од овој „сервер“ не ќе биде баш за смеење.
 

l1d0v1c

Practice makes perfect
10 март 2011
700
1.596
Му се смеете, ама ако ви кажам дека некои доста звучни имиња што имаат физички сервери во Македонија имаат доста полоши сервери од овој „сервер“ не ќе биде баш за смеење.
Браво за "ѕвучните" имиња и нивните сервери послаби од оној на Гарфилдчо. Најбоље се...

А прибидејки сеуште ми е смешно ова, би те замолил да ме просветлиш како да престане да ми биде смешно? :)
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1.908
1.244
буквално поефтино ти е да си ренташ сервер месечно или да си купиш реселер хостинг, октолку да го правиш ова. Исто така ќе даваш многу подобар сервис на твоите корисници.

Интересна авантура е ова, не би сакал да те кочам, ама неможеш да се рамниш со комерцијален хостинг ако имаш компјутер што ти стои кај тебе дома.
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.265
4.247
Скопје
hackitfree.github.io
Мене само ме интересира каква достојна на сервер заштита би имплементирал и дали комерцијалниот „Риалтек„ Етернет-адаптер на матичната ќе му заврши работа ?
Или ќе отвара како полжав и секој „Уонаби„-хакер ќе чепка на него..
 

wolverine

Practice makes perfect
27 јуни 2012
1.256
1.476
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i5-13600K / Arctic Liquid Freezer II 360
Motherboard
Gigabyte Z790 GAMING X AX
Storage
2TB Samsung 980 Pro | 2x Samsung 980 PRO 500GB | 1TB MX500
PSU
NZXT C750
RAM
2x32GB G.Skill TridentZ 6400
Video card
ASUS 7800 XT 16G
Case
Phanteks Eclipse P600s
Mouse
Logitech G502
Keyboard
FL ESPORTS F12 - Kailh Box White Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Едноставно излгеда на хартија но... Дали си размислил за некои работи што се апсолутно потребни за да може да хостираш професионално...
 • Непрекинто напојување (UPS, генератор)
 • Гигабитна конекција со минимум 2-3 статички IP и ДДоС заштита
 • Менаџирање на хостинг панелата на серверот или општ менаџмент
 • Менаџирање на е-маил на серверот (црни листи и тн бљак)
 • Потреба од фирма за финансискиот дел (наплати, договори и тн)
 • Backup солуција за неколку терабајти за почеток? Сигурно не сакаш да им ги изгубиш податоците на клиентите, практично ти треба уште една машина за бекап...
 • RAID controller / конфигурација на дискови за податоците, техничко познавање на раид и конфигурирање (редундантност е потребно, не е бекап, редундантност != бекап)
Еден куп работи. Комплицирано е, не дека не е можно. Најголем проблем е како и секогаш пристапот до добра конекција во Македонија, друвие ќе ги решиш полесно со пари/инвестиција.
 
Последна промена:

coNNectMKD

Practice makes perfect
13 март 2017
966
1.066
Skopje
Друже, во овој бизнис у оваа фаза кај што си, нема теорија да си конкурентен со цените па уште и да нудиш услови како што нудат гиганти кои работат со децении и со илјадници вработени. Пошто си сам, со матична од Али.

А ако веќе си наумил да влагаш у ова, реално имаш многу подобри опции. Ако си сигурен дека ќе најдеш клиенти, боље стани риселер на некој постоечки провајдери. Пример кај овие (изгуглај, имаш избор огромен).

Да го земеш најскапиот план за 59 долари месечно, добиваш неограничен сообраќај, поддршка професионална (многу битен дел), загарантиран Uptime, Cpanel акаунти, скрипти и што уште не. Прочитај ги сите ставки кои се вклучени. Нема поента сам почнуваш нешто кога за таа пара добиваш скоцкан и функционален пакет. А и да почнеш сам, за колку ќе нудиш? И што ќе нудиш како конкуретска цена кога истиве овие за смешни 2 долари месечно ти нудат хостинг со 20 GB SSD...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.241
Мислења
977.201
Членови
35.550
Најнов член
Provokator
На врв Дно