• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Дали може целиот хдд. да се копира на сд картичка?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

BlackOuttheWoRlD

Баниран/a
10 ноември 2017
360
53
Здраво
Дали ќе може да го копирам целиот хардиск на мемориска картичка од 500гб,и хардискот е 500гб?
И како после копирањето,можам да му направам целосен формат,без да може да се врнат назад работите на хдд-то?
Благодарам однапред.
 

vladimir171

Gaining Experience
15 ноември 2007
372
184
Дали сакаш да направиш клон на дискот или сакаш само да ги извадиш податоците? Доколку сакаш клон да направиш, најди си друг диск со ист капацитет или поголем. Доколку сакаш само да копираш податоци тогаш само форматирај ја како NTFS за поголемите датотеки и терај.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

BlackOuttheWoRlD

Баниран/a
10 ноември 2017
360
53
Дали сакаш да направиш клон на дискот или сакаш само да ги извадиш податоците? Доколку сакаш клон да направиш, најди си друг диск со ист капацитет или поголем. Доколку сакаш само да копираш податоци тогаш само форматирај ја како NTFS за поголемите датотеки и терај.
Да ги копирам сите податоци на сд кард.
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,182
4,375
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Да ги копирам сите податоци на сд кард.
Ако веќе имаш картица од 500 гига, да, можеш да ги ископираш, како што ти кажаа, ќе ја форматираш во NTFS и терај. Само што тоа ќе биде спор процес (во зависност од брзината на картичката), и со одреден степен на ризик.
За вториот дел од прашањето, бришење на дискот без да може да се вратат податоците, само со формат не правиш ништо. Ти треба софтвер за комплетен wipe.
На пример DBan или слично.
Поисплатливо ти е да купиш друг диск и да го замениш со тој што ќе го бришеш...
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

BlackOuttheWoRlD

Баниран/a
10 ноември 2017
360
53
Ако веќе имаш картица од 500 гига, да, можеш да ги ископираш, како што ти кажаа, ќе ја форматираш во NTFS и терај. Само што тоа ќе биде спор процес (во зависност од брзината на картичката), и со одреден степен на ризик.
За вториот дел од прашањето, бришење на дискот без да може да се вратат податоците, само со формат не правиш ништо. Ти треба софтвер за комплетен wipe.
На пример DBan или слично.
Поисплатливо ти е да купиш друг диск и да го замениш со тој што ќе го бришеш...
Овој ќе го менам,ќе ми седи резерва додека земам cctv ip камери,место хдд ќе си ставам ссд.
А со Darik's boot ќе пробам се да избришам до 0,и ќе пробам дали може нешто да се врати.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,036
13,583
Инстант решение без DbaN

copy /paste на фајл од едно 20~50 гига додека има место. Остатокот потполни го со мали фајлови од 100-на мега.
После ова фул формат. Ништо нема да може да се врати (освен, евентуално, фајлот кој нема вредност за никој)

DBAN брише по DoD и MIL стандарди и одзема страшно многу време.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

BlackOuttheWoRlD

Баниран/a
10 ноември 2017
360
53
Инстант решение без DbaN

copy /paste на фајл од едно 20~50 гига додека има место. Остатокот потполни го со мали фајлови од 100-на мега.
После ова фул формат. Ништо нема да може да се врати (освен, евентуално, фајлот кој нема вредност за никој)

DBAN брише по DoD и MIL стандарди и одзема страшно многу време.
Нема брза опција? За да не се чека
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,584
2,920
copy /paste на фајл од едно 20~50 гига додека има место. Остатокот потполни го со мали фајлови од 100-на мега.
После ова фул формат. Ништо нема да може да се врати (освен, евентуално, фајлот кој нема вредност за никој)
Или креирање фајл(ови) по желба со dummy.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,570
Мислења
820,784
Членови
28,232
Најнов член
mil4ost
На врв Дно