• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Дали можам linux-от да го користам како потполна замена за windows?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
Ме интересира дали можам linux-от да го користам како потполна замена за windows? дали работат сите програми или не? ми треба највише за сурфање и download, photoshop и по малку да учам java, C и C# - сега ги полагам на факс, а и понекогаш да гледам некој филм.:D
Исто ме интересира дали на live cd-то може да се менува резолуција и дали има интернет или прво морам да го инсталирам? Која linux би ми го препорачале? јас ги имам Ubuntu 7.10, PCLinuxOS 2007 i Kubuntu KDE 4 или пак да симнам некој друг? Фала
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Прво Линукс е Оперативен систе исто како што Windowsот е... значи да можеш да го користеш како тотална замена, да сурфаш, маил, чат, МСН, ИРЦ, Документи, Презентации, Филмови, Музика... и све друго што можеш да го правиш на друг оперативен систем.

За Фотошоп погледни овде а нормално неможеш да инсталираш Windows програми дирекно, ти треба емулатор (wine) поради тоа што Линуксот има различен начин на инсталирање, правење, екзеќутирање на програмите, значи програмата треба да е различно напишпана за да работи под Линукс и компајлирана на Линукс.

Може да учеш програмирање да, има посебни IDEа за линукс за C / Java уствари Линуксот во најголем дел е напишан во C.

На некои Live CDиња можеш а на тие што неможеш треба да изледеш постапка преку команди за да ја сменеш а не верувам дека тоа ќе успееш да го направиш.

За интернет, каква конекција имаш ? Овде во Линукс секцијата на форумот има повеќе теми за како да се конектираш на интернет од Линукс, мислам дека ќе успееш да се конектираш и не треба да биде инсталиран за да имаш интернет.

Од тие трите најголемо искуство имам со Убунтуто... и би ти го препорачал да зо ставиш за почетник. Доколку имаш некои други прашања слободно прашај, затоа сме тука

поЗЗ
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
Прво Линукс е Оперативен систе исто како што Windowsот е... значи да можеш да го користеш како тотална замена, да сурфаш, маил, чат, МСН, ИРЦ, Документи, Презентации, Филмови, Музика... и све друго што можеш да го правиш на друг оперативен систем.

За Фотошоп погледни овде а нормално неможеш да инсталираш Windows програми дирекно, ти треба емулатор (wine) поради тоа што Линуксот има различен начин на инсталирање, правење, екзеќутирање на програмите, значи програмата треба да е различно напишпана за да работи под Линукс и компајлирана на Линукс.

Може да учеш програмирање да, има посебни IDEа за линукс за C / Java уствари Линуксот во најголем дел е напишан во C.

На некои Live CDиња можеш а на тие што неможеш треба да изледеш постапка преку команди за да ја сменеш а не верувам дека тоа ќе успееш да го направиш.

За интернет, каква конекција имаш ? Овде во Линукс секцијата на форумот има повеќе теми за како да се конектираш на интернет од Линукс, мислам дека ќе успееш да се конектираш и не треба да биде инсталиран за да имаш интернет.

Од тие трите најголемо искуство имам со Убунтуто... и би ти го препорачал да зо ставиш за почетник. Доколку имаш некои други прашања слободно прашај, затоа сме тука

поЗЗ
имам ADSL конекција, преку рутер, нон-стоп е конектиран автоматски и поделена на два компјутера и кога го стартував live cd-то од pclinuxos немаше интернет, а за резолуцијата на pclinuxos кога го стартував беше 800x600, затоа сакав да ја сменам, ама како и да е ќе си инсталирам ubuntu и ќе видам како е.
позз
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Ако рутерот ти дава ИП преку DHCP тогаш ќе се среди самото. Ако имаш некои проблеми кажи.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
ме интересира уште нешто. дали има посебни програми за linux-от или се користат програми од windows со тој емулатор? а за интернет ке пробам откако ке инсталирам ubuntu па ке пишам.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Некои од програмите ќе можеш директно со емулаторот да ги подигнеш, некои ќе бараат реинсталл а некои никако нема да се уклучат ..
 

Kedafi

Intern
3 мај 2007
18
1
Сигурно дека ќе можеш да го замениш m$-от, ако толку луѓе во светот успеале, можеш и ти ;). Секако дека ќе можеш да сурфаш и симнуваш од нет, а плус ќе немора да го рестартираш и исклучуваш компјутерот пошто не се успорува како windows-от така да ќе можеш да симнуваш многу повеќе време. Photoshop... хм можеш да го подигнеш и под линукс како што кажа aleks преку wine ама ти советувам да се префрлиш на gimp доколку не се занимаваш со професионална обработка на слики пошто разликите помеѓу photoshop и gimp се минимални и се незабележителни за обичен корисник. Дали ќе можеш да гледаш филмови? Hell Yeah.
Според мене се е уиграна шема. Ти си навикнат да користиш windows и имаш некоја „никаква“ претстава како се одвиваат работите со софтверот. Кога ќе се префрлиш на линукс работите ќе ти изгледаат почудно и некогаш покомплицирано но всушност ја учиш суштината на работата на машината и за кратко време откако ќе влезеш во поентата на оперативниот систем ќе немаш никакви проблеми, посебно не со ubuntu :D.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,707
1,191
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Програмите може да се направат да бидат повеќеплатформски или не. Пример за повеќе-платформски програми се: Firefox, OpenOffice, Thunderbird, Smplayer, Gimp, Psi, Eclipse, JDK и многу други. Пример за ограничено-платформски ти се Adobe Photoshop, MS Office и слични.

Од ова што го кажав може да извлечеш и некој заклучок, слободниот софтвер најчесто работи на сите платформи, неслободниот најчесто работи на една или две.

И конкретниот предлог.. заборави на wine и слични емулации, заборави на неслободниот софтвер и почни да користиш Linux и слободен софтвер.
 

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
gdamjan ima pravo.sloboden softver rules i plus na primer The GIMP(The GNU Image Manipulation Program) e isto tolku dobar kako photoshop(so nekoi razliki sekako)ama koristi.iako ne koristam linux go podrzuvam i sekogas sum protiv windows(najvise protiv Vista).
 
  • Ја почнал/а темата
  • #12

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
и мене више windows-от ми е преку глава и затоа сакам да потполно да се префрлам на linux:D мислам дека ке ми биде подобро
 

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
Iskreno ni jas neznam.Dali se plasam deka ke izgubam vreme vo ucenje na Linux a Windows veke go znam ili e nesto drugo neznam.:ermm: .Ama kako i da e sekogas sum za Linux nema vrska dali go koristam ili ne.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,421
Членови
29,741
Најнов член
Bitpb
На врв Дно