1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Дали можам да слушам предмети од други факултети по ЕКТС систем?

Дискусија во форумот 'Факултети' започната од JensenInterceptor, 24 Јули 2018.

 1. JensenInterceptor

  JensenInterceptor
  Gaining Experience

  567
  216
  28 ноември 2015
  Машко
  Не знаев каде да прашам. Сега лето сме, па студентиве се на одмор. Факултетите кај нас со озбилна работа почнуваат септември-октомври.

  Јас имам завршено на ПМФ ИИ(Институт за Информатика) и завршив годината кога почна ФИНКИ. Да секако бев под капата на ЕКТС системот.

  Сакав да прашам дали можам некако да слушам предмети од други факултети, пример ми се свиѓа некој предмет од Машински, или на пример некој од ЕТФ, некако заедно со постдпломски на ФИНКИ?

  Или можеби посебно, да си слушаш предмети без постдипломски? :)

  Пошто нели добиваш кредити за секој предмет, а цената нели беше нешто помножено по бројот на кредити што ги носи предметот.
   
 2. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  549
  526
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  Ја како што знам (може веќе не е така или на некој факултет да не е), до 20% од вкупниот број на кредити, можеш да слушаш на било кој факултет во склоп на истиот универзитет.
   
  На JensenInterceptor му/ѝ се допаѓа ова.
 3. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  549
  526
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  Прееска малце на брзинка, гледам не сум те прочитал баш ко што треба.

  Ова 20% е за додипломски (што ти ѓи имаш завршено на ПМФ гледам).
  За постдипломски незнам дали е исто правило :) најдобро мејлче едно до студентска слжба (па и на сите ФЕИТ/ФИНКИ ..) па види што ќе ти кажат.
   
  На JensenInterceptor му/ѝ се допаѓа ова.
 4. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  694
  374
  25 Јули 2015
  Машко
  Икономист
  Би требало на сите факултети на мастер студии да има и изборни предмети од УКИМ.
  Да можеше на сите циклуси да се бираат предмети од сите смерови ќе беше топ, ама отиде називот на титулата во полето на интерес. :D
   
  На JensenInterceptor му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Astro

  Astro
  Guru

  6,106
  8,296
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  За да слушаш предмети на факултет нели треба да имаш потпишано договор и да влезеш во квотата на факултетот?
   
 6. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,045
  3,360
  7 ноември 2014
  Машко
  ЕКТС системот не значи дека може да комбинираш предмети, туку целта е да се изедначат предметите помеѓу различни факултети, што е особено значајно при трансфер. На пример, ти си слушал Програмирање 1 на Финки каде што си имал 5 часа неделно и тој предмет ти носел 8 кредити, додека на ПМФ може истиот предмет да се слуша 2 пати неделно и да носи 3 кредити - тежината е мерка за бројот на кредити.

  Околу слушање на предмети од други факултети под ист универзитет, во твојата студиска програма пропишано е да имаш слободни изборни предмети (веројатно 1 во студиска година), па треба да добиеш и листа на слободни изборни предмети кои може да бидат на ниво на универзитет.

  Едит - гледам дека прашуваш повеќе за лична надоградба, така што би ти препорачал да ја зирнеш оваа платформа:

  edX

  Тука имаш онлајн предмети скоцкани од професори на МИТ, Харвард итн, со активности, домашни задачи, оценување итн.
   
  На JensenInterceptor му/ѝ се допаѓа ова.
 7. dddragan

  dddragan
  Gaining Experience

  196
  202
  12 Август 2014
  Машко
  Зависи од мастер програмата, ако има предвидено предмети од Универзитетска листа, онда ќе можеш.
   
  На JensenInterceptor му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...