• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Дали можам да пуштам интернет преку VPN?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

StMartin

Баниран/a
24 февруари 2008
172
3
Е вака сеа, имам кабелски интернет, од старите со конекција, на едниот компјутер, и тој е врзан во свич, и другиот компјутер во свич. Дали може да воспоставам VPN конекција и едниот да се конектира преку VPN на интернет?

Поздрав.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

StMartin

Баниран/a
24 февруари 2008
172
3
Па така некако. Кајшто има VPN сервер, таму ќе биде интернет конекцијата.
 

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Е вака сеа, имам кабелски интернет, од старите со конекција, на едниот компјутер, и тој е врзан во свич, и другиот компјутер во свич. Дали може да воспоставам VPN конекција и едниот да се конектира преку VPN на интернет?

Поздрав.
Нешто си измешал другарче, убаво ти викаат прочитај малку негде па ако не ти е јасно ќе ти дообјасниме.
:)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

StMartin

Баниран/a
24 февруари 2008
172
3
Прочитав, ама пак не ми е јасно што е работава со VPN. Знам дека преку VPN можам да воспоставам Remote Control, не знам што друго и како оди. Ако може некој да објасни. Благодарам.
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
И јас исто ќе се согласам со другите дека бааги работи се измешани у твоите постови, тргнуваш со делење на интернет конекција до VPN и Remote control???
VPN e ногу различна работа од делење на кабелски интернет помеѓу 2 компјутера.

Твојто сценарио:
КОМП1----->
КОМП2----->Свич--->Кабелски модем---->Mрежата на кабелскио оператор

Да, ке можат 2 та компјутери без проблем да пристапат на интернет овака приклучени.

Краток hint за VPN.

КОМП1<---->(VPN Конекција преку Интернет мрежата)<------> КОМП2


Ти сепак ја користеш твојата интернет врска за воспоставување на VPN со КОМП2 али VPN e начин сите пакети, пораки да ги праќаш кон КОМП2 енкриптирани за да не може да бидат пресретнати по пато и да се открие нивната содржина.
И покрај тоа шо ке имаш VPN ти пак ке можеш да отвореш Firefox и да сурфаш по интернет пр. www.google.com
 

vladoboss

Intern
29 април 2007
17
1
vladoboss.spiki.be
Добро прашање, ама со погрешен повод.
Дали може да имаш интернет преку VPN? Да. Барем со OpenVPN.
Претпоставка дека имате сценарио на openvpn конекција сервер - клиент. Сакате клиентот покрај тоа што ќе може да пристапува до мрежата на серверот и обратно, да излегува и на интернет преку vpn тунелот (односно преку интернет конекцијата на серверот) од најразлични причини. Пример на серверот ставате proxy сервер и сите филијали преку proxy да излагаат на интернет. Во OpenVPN тоа се прави со додавање на опцијата „redirect-gateway“ која го менува дифолтниот гејтвер и прави тоа да биде tun интерфејсот. Има и понапредна опција „redirect-gateway def1“ која не го менува дифолтниот гејвеј но додава статички рути кои целиот сообраќај го пренасочуваат кон tun интерфејсот. Еве како изгледа тој случај на линукс машина (vpn клиент):
0.0.0.0/1 via 170.24.10.52 dev tun0
128.0.0.0/1 via 170.24.10.52 dev tun0
default via 192.168.2.1 dev eth0

Гледаме дека дифолтниот гејтвеј си стои ама целито сообраќај оди низ tun0 интерфејсот. Тхе енд.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,747
Мислења
856,613
Членови
29,747
Најнов член
Mitra1987
На врв Дно