1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Dali moze kabelski internet da se podeli na 2 PC so hab?

Дискусија во форумот 'LAN // WAN // MAN // PAN // CAN' започната од MOPKOB, 17 Април 2009.

 1. MOPKOB

  MOPKOB
  Intern

  66
  1
  13 Јануари 2008
  Znaci vaka, imam kabelski internet, direktno preku lan kabel vo PC i si raboti OK. E sega kupiv uste eden PC i hub, i gi povrzav dvata PC i kabelot od kabelskata vo habot. E sega, prviot PC si ima internet, znaci nema problem, dodeka vtoriot iako e vo mreza ne dobiva interenet. Prviot PC, koga dobiv internet, deckite od kabelska go konfiguriraa, (mu pissa IP adresa i se so treba) i dokolku ja izmenam IP i prviot nema internet, a dokolku go isklucam prviot PC od habot, a na vtoriot mu ja pisam IP i se drugo od vtoriot, pak ovaj vtoriot ne dobiva internet.
  Prasanjeto e dali ima nacin da go podelam internetot na dvata PC so habot ili sepak treba da baram ruter???:LOL:
  Odnapred ТЕНЌУ.
   
 2. spiderman

  spiderman
  Intern

  783
  44
  16 Април 2007
 3. daci92

  daci92
  Gaining Experience

  2,120
  162
  4 Февруари 2009
  Машко
  Студент
  vidi vaka ,kabelskite operatori go kontroliraat internet soobrakajot so pomos na mac adresi ,ip adresite nemaat nikakva vrska so toa (moze imaat samo kaj nekoi operatori) ,probaj na ovoj nacin ,iskopiraj ja mac adresata od prviot pc na drugiot pc ,za da na dvata imas ista mac adresa i da gi racuna ko eden ,bi trebalo da moze taka ,vo slucaj da ne moze taka resenieto ti e samo ruter
   
 4. spiderman

  spiderman
  Intern

  783
  44
  16 Април 2007
  @daci92

  Ако копира mac адреси ќе го фатат и ќе лежи подолго време :LOL::LOL:
  @МОРКОВ
  Стави си ги двата компјутера на рутер модемот директно на рутер исто така и после пријави mac адресата од рутерот во кабелскиот оператор и почекај десет минути и ке имаш интернет.
   
 5. daci92

  daci92
  Gaining Experience

  2,120
  162
  4 Февруари 2009
  Машко
  Студент
  hhh
  neka ja prijavi kako nova maticna da ima ,zatoa sto nekoi operatori ne dozvoluvaat da se stavi ruter ili pak baraat doplata
   
 6. MOPKOB

  MOPKOB
  Intern

  66
  1
  13 Јануари 2008
  Vo kratki crti, habot otpaga - RUTER mu e majkata.
  OK, fala na site!!!
  POZZ:(
   
 7. filipvselena

  filipvselena
  Gaining Experience

  2,794
  75
  7 Април 2007
  Телекабел знам дека не бара пари за рутер дозволено е барем за Штип,телеком бара 300 денари месечно а за КејблТел незнам
   
 8. Password

  Password
  Intern

  393
  9
  10 Април 2007
  Nemora so router. Jas imam 3 PC-a ovde i 1 IP adresa. Isto taka kabelski net i hub. Edniot kompjuter ke go vrzis so USB kabel so modemot i konekcijata ke ja napravis shared. Od nego lan kabel pustas vo hub-ot vo uplink, dodeka na drugite 2 kompjuteri pravis connect through another computer konekcija so wizzardot i sibaj. E sea zeznato e malce poso treba toj "glavniot" da e nonstop vklucen za da imaat i drugite net. I na drugite im pisuvas racno IP adresa i vo gateway ja stavas adresata od "glavniot". Znaci konekcijata so modemot e avtomatski da zema IP adresa, a lan konekcijata racno ja mestis na site 3.
   
 9. daci92

  daci92
  Gaining Experience

  2,120
  162
  4 Февруари 2009
  Машко
  Студент
  da znaeme i nie za toj nacin ,jas barem sum mestel 100 pati mrezi po 10-15 kompjutera ,ali nie mu objasnuvame za da ne mu bide edniot pc non stop uklucen ,pa zatoa mu kazuvame so ruter ,poveke ke zastedi so ruter nego li celo vreme pc to da mu bide online
  pozz
   
 10. Password

  Password
  Intern

  393
  9
  10 Април 2007
  :) Negov izbor... Nie da mu dademe poveke resenija pa toj neka odbere koe najveke mu odgovara. poz
   
 11. eldiablo

  eldiablo
  Баниран/a

  820
  48
  21 oктомври 2008
  Ако хабот има web interface клонирај ја MAC адресата од првиот компјутер каде што на почеток директно си бил поврзан. Ако не бива, второто решение ти е како на Password, трето решение ти е рутер.
   
 12. pipo

  pipo
  Intern

  104
  1
  10 Април 2007
  Машко
  а на кој isp си ако може да пишеш пошо најверојатно на бугарите си (кабелтел) и кај нив се врзува преку mac адреса што значи рутер му е мајката.позз
   

Сподели

Вчитување...