1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Дали ми е потребен и 3д монитор или доволно се само очила?

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од mariomako, 20 Април 2012.

 1. mariomako

  mariomako
  Гостин

  Дали ми е потребен и 3д монитор или доволно се само очила за да гледам клипчиња во 3Д од Јутјуб?
  Поздрав
   
 2. Phenomen

  Phenomen
  Баниран/a

  898
  411
  6 Декември 2011
  Машко
  Зависи од типот на 3D ефектот:
  Polarized 3D - монитор + очила
  Red-Cyan 3D - само очила
  Red-Green 3D - само очила
  Crossed Eyes 3D - ни очила ни монитор, но треба да знаеш да ги вкрстиш очите и така да гледаш подолго време (не го препорачувам, предизвикува главоболка)
   
 3. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,417
  599
  3 Мај 2010
  Машко
  Се сложувам со твоето мислење, но секако не било кој метод ќе го даде саканиот ефект.
  @mariomako Ако ти е само за да пробаш тогаш оди на втора односно трета варијанта, зависи. Не очекувај премногу.
   
 4. gokica

  gokica
  Модератор

  8,496
  10,515
  13 Јуни 2009
  За клипчиња не би купувал 3д монитор. Сеуште се скапи а и не се на потребното техничко технолошко ниво за да бидеме инспирирани да ги купуваме масовно. 120 FPS/hz доведуваат до почиста слика во обично опкружување но сепак за нивната најважна намена треба да се почека се додека не дојдат до ниво на стандард.
   

Сподели

Вчитување...