1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Дали користите бета верзии од најнови програми?

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од AMD_fan, 24 Јуни 2008.

Дали користите бета верзии од најнови програми?

 1. Да, скоро секогаш користам бета верзии

  15.8%
 2. Понекогаш, зависи од софтверот

  65.8%
 3. Не, никогаш не користам бета верзии

  18.4%
 1. AMD_fan

  AMD_fan
  Certified IT Addict

  3,646
  138
  10 ноември 2007
  Машко
  Знаеме дека повеќето софтверски решенија пред да излезат како финална верзија, издавачите ги пуштаат во употреба како алфа, бета или RC верзии. Е сега, ме интересира дали вие ги користите бета верзиите или пак ја чекате финалната верзија од некој софтвер. Да видиме дали и колку има бета тестери на форумот. :)

  Ете јас на почеток ќе кажам дека прилично сум љубопитен и нестпрлив и скоро секогаш користам бета верзии. Сакам да проверам дали новата бета верзија е подобра, побрза, полоша и сл. Некој ќе рече дека бета верзиите имаат багови. Па и повеќето финални верзии имаат багови. Ништо страшно. :) Ако навистина бета верзијата изгледа како недовршена и има премногу багови, постои решение - uninstall. :)
   
 2. Banzai

  Banzai
  Intern

  637
  8
  3 Март 2008
  Многу ретко користам бета верзии, највеќе заради баговите... Знам дека може uninstall, ама не ми е интересно install-uninstall :)
   
 3. elite hacker

  elite hacker
  Intern

  71
  0
  20 Јуни 2008
  Mnogu me interesira koga nesto ke vidam i mi se dopadne toa nesto go baram nasekade i od prviot sajt go simnuvam ne e vazno dali e beta a cesto se sluciva i so drugiot sovtver me interesira sto se podgotvuva...
   
 4. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  286
  18 Мај 2007
  Да користам бета верзии и скоро секои неправилности ги праќам на надлежните за софтверот со надеш за нивно побрзо решавање
   
 5. MetalGear

  MetalGear
  On your way to fame

  2,993
  503
  14 Април 2007
  Машко
  simple and clear

  не никогаш причини нема потреба да наведувам очигледни се:)
   
 6. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  297
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
 7. Alexandar

  Alexandar
  Gaining Experience

  2,514
  90
  21 Мај 2007
  Често користам бета, освен апликации за кои не би ризикувал како антивирус.
   
 8. Mr.Alien

  Mr.Alien
  Гостин

  Многу, многу ретко. И тогаш ги инсталирам за тест, за кусо време.
   
 9. CyberSpic

  CyberSpic
  Intern

  823
  26
  14 Април 2007
  Beta Rullz...imam dovolno vreme za testiranje, i btw nekogas e interesno
   
 10. fuUuUzZzZy

  fuUuUzZzZy
  Mr. Sensei

  4,837
  825
  14 Декември 2007
  Машко
  Game developer, VFX Artist
  Да. Неможам да ја скратам љубопитноста..
   
 11. sojic

  sojic
  Intern

  435
  23
  29 Април 2007
  Програми со кои работам и битни програми НЕ КОРИСТАМ БЕТА.

  Некои ситни глупи програмчиња, МОЖЕ ДА ЗАЛЕТА НЕКОЕ.
   
 12. Vlatzki

  Vlatzki
  Gaining Experience

  1,265
  304
  1 Мај 2008
 13. neW1

  neW1
  Gaining Experience

  676
  144
  10 Мај 2007
  "Понекогаш, зависи од софтверот"

  Апликации (и оперативни системи) кои што ги користам секојдневно не ми смета да ги тестирам пред финалната верзија и кога ке пронајдам баг да го пријавам. :)
   
 14. ekonomist

  ekonomist
  Gaining Experience

  1,006
  419
  17 Јуни 2008
  Користам понекогаш БЕТА, али многу ретко, многу, многу ретко :D
   
 15. Freak

  Freak
  Intern

  14
  0
  9 Јануари 2008
  Zavisi od programata koga kako koristam BETA...

  :))
   
 16. hmmm

  hmmm
  Gaining Experience

  1,242
  81
  30 ноември 2007
  Понекогаш, зависи од софтверот.
   
 17. Psychoo

  Psychoo
  Intern

  374
  7
  1 Мај 2008
  Машко
 18. Fiasco

  Fiasco
  Gaining Experience

  3,036
  203
  2 Март 2008
  Zavisi... ako me fane za oko = da
   
 19. Freaker

  Freaker
  Intern

  418
  8
  9 Април 2007
  никогаш не користам бета верзии, доволни ми се и финалните верзии полни со багови и пропусти, според мене еден софтвер не е бета дури кога нема веќе да има подршка за него.
   

Сподели

Вчитување...