• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Дали имате свој веб лог (блог)?

Дали имате блог?

• Вкупно гласале
    248
  • Ја почнал/а темата

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Доколку имате, кој блог сервис го користите и зошто?

Напишете ја и вашата блог адреса тука :D

D

Администратор
31 март 2007
3,271
1,909
www.iwmnetwork.com

A^1^T^E^A^M

Баниран/a
18 април 2007
393
2
brmbrm.blog.com.mk
A^1^T^E^A^M razbiram deka sakash da go izreklamirash tvojot blog, no ednostavno pravejki go toa odgovori celosno na temata, ne samo so linkovi.
да сакам да го изрекламирам и шо....? :))
го одбрав затоа што е едноставен за употреба(стилот лесно може да го едитираш во HTML, “админ панелот“ е попрегледен за разлика од другите, кои ги имам јас користено)
На страната кај шо ги пишува новите постови ги има по 40-50 нови што ги прикажува на главната страна, а не како на некој по 2-3 за блогот да “неможе“ да ти стане повеќе популарен.:LOL:

и то је то... а ако сакам јас ептен толку да го рекламирам блогот би можел и во полето за потпис да го стаам :ha:

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Го користам blog.com.mk на он.нет. Не ми се допаѓа, ама почнав таму и останав. Некако го средив изгледот. Сега да треба пак да го средувам, пре би си направил нов блог :) Кодот не е pure HTML, туку некој CSS. Eдвај се снајдов. Го иам линкот во потпис...

• Ја почнал/а темата

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Заборавив да кажам за себе..
Имам на блогерај, http://sasho.blog.com.mk ама не ми е баш од сериозен карактер :)
Сервисот не ги задоволува денешните блогерски потреби.. На пример, Javascript неможе да се користи а со тоа и многу други работи отпаѓаат. Ама ајде, разбирам дека е тоа воведено од сигурносни причини.
Блогот може да добие многу на популарност (барем на македонскиве простори) бидејќи како што кажа A1 најновите постови и коментари се листаат на главната страна на blog.com.mk.
Стабилноста е ужасна, безброј пати сум имал проблеми, ама ете, што е тука е.. Се надевам дека ќе се подобри во иднина

Од поквалитетните би ги издвоил blogger.com, livejournal.com и wordpress каде што имам блогови но сепак неактивни со по еден или ниеден пост.. Планирам во иднина да ги користам и нив.

Одличен македонски сервис е и http://macedonianblog.com ама сепак, во иднина би настојувал користење на сопствен домен и хост а и custom made cms за личен блог :)

DynamicMK

Gaining Experience
11 април 2007
1,635
181
www.sound.blog.com.mk
Значи го користам блог сервисот на он нет...
Немам некои посебни причини освен тоа што е најпосетуван така да тоа што ќе го напишеш наидува на најголем број читатели.

Едит: Се мисли најпосетуван од македонските, да не ме сфати некој погрешно

10 мај 2007
33
4
Ме буцкаат, мора да се кажам...:tainstven:

На Блогерај сум на El Config, заради потребата на критична маса пипл кои комуницираат на македонски, а се блиски до мојте интереси.

Не сум највредна за нова содржина, главно се репринтки од колумни во Ентер ил рецензии на Плагиј.Ат. Повеќе сум коментатор, отколку автор на блог. Всушност, блогот настана како контра-реакција на CAPTCHA-та на Блогерај.

D

DimitarMK

Гостин
linuxmak.blogspot.com

Лесно и едноставно. HTML, JavaScript... доста е :)
:bravo: :bravo: :bravo: :bravo:

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
146
Имам, 2.Ги направив од чиста досада.На блог мк имам 5 поста а на блогспот 1.5 :pPP Сметам дека не се вредни за да остаам линк.Поздрав

genius

Gaining Experience
6 ноември 2007
357
235
genius's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i3 4150
Storage
Western Digital 1TB EZEX + Western Digital 250GB
RAM
8GB DDR3 Kingston