1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Дали имате страв кога фотографирате на места каде што има луѓе?

Дискусија во форумот 'Дигитални апарати, камери и слично' започната од Joan.J331, 24 oктомври 2018.

Како најчесто одите да фотографирате надвор?

 1. Сам

  34.8%
 2. Со друштво или некој придружник

  26.1%
 3. Понекогаш со друштво, а понекогаш сам

  39.1%
 1. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,843
  1,370
  10 Август 2010
  Машко
  Најверојатно, се сметаат како стратешки објекти, исто како и браните.

  Аеродроми и железнички станици исто им се забранети места за сликање.
   
  На Joan.J331 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  902
  479
  12 Април 2017
  Машко
  Дали смеам да се качам на некој кров спроти Америчката амбасада и да ја сликам абасадада или ќе ме носат под земја?
   
  На Joan.J331 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Psycore

  Psycore
  Gaining Experience

  478
  409
  12 ноември 2013
  Јас, не би.

  Испратено од SM-N950F преку IT.mk форум апликација
   
  На Joan.J331 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,296
  24,792
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Да не претерувате малце? Ова што го кажувате важи само кај нас? Пошто еве на пример во будимпешта најсликаниот објект е Парламентот како и мостовите и не сум чул дека некој бил казнет поради тоа... само јас имам преку 200 слики од парламентот и од сите мостови кои им се боженствени... и да не набројувам еден куп други метрополи во кои државните објекти се најитерсни за фотографирање кај туристите...
   
  На olikomerc, Joan.J331, Draynor и уште 3 други им се допаѓа ова.
 5. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  651
  2,185
  27 Јануари 2014
  Машко
  И кај нас нема никој да те казни ако ја сликаш владата. Дозволата во МВР се вади во случај ако сликаш подолг период, затоа што ако ја немаш можат само да те отстранат, а не дека ќе ти ја земат опремата или ќе плаќаш казни. Дозволата им дава на нив еден вид сигурност со твои лични податоци, локација за снимање, времетраење и причина.
   
  На Draynor и Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
 6. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,296
  24,792
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Е ова е веќе нешто друго. Одговор како што треба, а не глупостине што ги пишува погоре... да кажат уште дека и на плоштад ќе те бесат ако те видат како сликаш државен објект.
   
 7. Fredy

  Fredy
  Unstoppable

  872
  2,209
  12 oктомври 2014
  Машко
  Дали кога ви е досадно и ви фали внимание отварате теми на ит.мк?

  Sent from my SM-G955F using Tapatalk
   
  bxxxn, Daniel86, Arabian и на уште 1 им се допаѓа ова.
 8. Joan.J331

  Joan.J331
  Intern

  50
  28
  3 Април 2018
  Машко
 9. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,843
  1,370
  10 Август 2010
  Машко
  @Fatal1ty_ мислам дека делумно ме имаш и мене опфатено со коментарот. Тоа што го напишав е само мое искуство за во Узбекистан и не важи за останатите држави. Таа држава до пред неколку години беше затворена за туризам и законот за забрането фотаграфирање на некои објекти како мостови, брани, аеродромот (повеќе се, одколку што ги наброив) датира од 1994 година.
  Глупостите еве они снимале на брана, еве јас сум сликал државен обејкт - оставете ги на страна. Пишував за конкретна држава.
  Чисто информативно, на самата брана на Матка има знаци дека е забрането сликање и снимање. Тоа што никој не го контролира тоа, не е мој проблем.

  Целата поента на моето искуство беше:
  Доколку не ви е забрането сликањето, немате никаков проблем тоа да го правите. Со 2-3 кијворда на гугл лесно се доаѓа до посакуваната информација за локалните закони.
  Имате страв да сликате - не го правете тоа, не можам да ви помогнам.

  Ај сеа уште пратете ми слика како газите по трева, бидејќи во Узбекистан е забрането газење на трева, каде што ја има.
   
  На Fatal1ty_ и Joan.J331 им се допаѓа ова.
 10. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,627
  742
  3 Март 2018
  Колку има сликани на железничка ама...
   
  На Joan.J331 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Joan.J331

  Joan.J331
  Intern

  50
  28
  3 Април 2018
  Машко
  јас на матка сликам од далеку, а до браната не, а еднаш имам видено реклама со дрон баш над браната снимано
   
 12. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,296
  24,792
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  @D3N1EL за тие држави знам дека имаат построги правила во однос на западните. Со согурност знам и дека ако поминуваш молдавиа - транснистриа имаш обавезна контрола на сите уреди кои снимаат и бришење на сите слики кои се од културно наследстсво...
   
 13. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,843
  1,370
  10 Август 2010
  Машко
  [​IMG]
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...