1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Дали имате страв кога фотографирате на места каде што има луѓе?

Дискусија во форумот 'Дигитални апарати, камери и слично' започната од Joan.J331, 24 oктомври 2018.

Како најчесто одите да фотографирате надвор?

1. Сам

31.8%
  2. Со друштво или некој придружник

27.3%
  3. Понекогаш со друштво, а понекогаш сам

40.9%
  1. D3N1EL

D3N1EL
    Practice makes perfect

2,819
    1,349
    10 Август 2010
    Машко
    Најверојатно, се сметаат како стратешки објекти, исто како и браните.

Аеродроми и железнички станици исто им се забранети места за сликање.

На Joan.J331 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Futurelakimens

Futurelakimens
    Gaining Experience

807
    393
    12 Април 2017
    Машко
    Дали смеам да се качам на некој кров спроти Америчката амбасада и да ја сликам абасадада или ќе ме носат под земја?

3. Psycore

Psycore
    Gaining Experience

464
    401
    12 ноември 2013
    Јас, не би.

Испратено од SM-N950F преку IT.mk форум апликација

4. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,185
    23,795
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    Да не претерувате малце? Ова што го кажувате важи само кај нас? Пошто еве на пример во будимпешта најсликаниот објект е Парламентот како и мостовите и не сум чул дека некој бил казнет поради тоа... само јас имам преку 200 слики од парламентот и од сите мостови кои им се боженствени... и да не набројувам еден куп други метрополи во кои државните објекти се најитерсни за фотографирање кај туристите...

На olikomerc, Joan.J331, Draynor и уште 3 други им се допаѓа ова.
  5. M.Pix

M.Pix
    Модератор

604
    1,986
    27 Јануари 2014
    Машко
    И кај нас нема никој да те казни ако ја сликаш владата. Дозволата во МВР се вади во случај ако сликаш подолг период, затоа што ако ја немаш можат само да те отстранат, а не дека ќе ти ја земат опремата или ќе плаќаш казни. Дозволата им дава на нив еден вид сигурност со твои лични податоци, локација за снимање, времетраење и причина.

На Draynor и Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
  6. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,185
    23,795
    28 Февруари 2008
    Машко
    Е ова е веќе нешто друго. Одговор како што треба, а не глупостине што ги пишува погоре... да кажат уште дека и на плоштад ќе те бесат ако те видат како сликаш државен објект.

7. Fredy

Fredy
    Unstoppable

863
    2,192
    12 oктомври 2014
    Машко
    Дали кога ви е досадно и ви фали внимание отварате теми на ит.мк?

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

bxxxn, Daniel86, Arabian и на уште 1 им се допаѓа ова.
  8. Joan.J331

Joan.J331
    Intern

50
    28
    3 Април 2018
    Машко
  9. D3N1EL

D3N1EL
    Practice makes perfect

2,819
    1,349
    10 Август 2010
    Машко
    @Fatal1ty_ мислам дека делумно ме имаш и мене опфатено со коментарот. Тоа што го напишав е само мое искуство за во Узбекистан и не важи за останатите држави. Таа држава до пред неколку години беше затворена за туризам и законот за забрането фотаграфирање на некои објекти како мостови, брани, аеродромот (повеќе се, одколку што ги наброив) датира од 1994 година.
    Глупостите еве они снимале на брана, еве јас сум сликал државен обејкт - оставете ги на страна. Пишував за конкретна држава.
    Чисто информативно, на самата брана на Матка има знаци дека е забрането сликање и снимање. Тоа што никој не го контролира тоа, не е мој проблем.

Целата поента на моето искуство беше:
    Доколку не ви е забрането сликањето, немате никаков проблем тоа да го правите. Со 2-3 кијворда на гугл лесно се доаѓа до посакуваната информација за локалните закони.
    Имате страв да сликате - не го правете тоа, не можам да ви помогнам.

Ај сеа уште пратете ми слика како газите по трева, бидејќи во Узбекистан е забрането газење на трева, каде што ја има.

На Fatal1ty_ и Joan.J331 им се допаѓа ова.
  10. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,521
    704
    3 Март 2018
    Колку има сликани на железничка ама...

11. Joan.J331

Joan.J331
    Intern

50
    28
    3 Април 2018
    Машко
    јас на матка сликам од далеку, а до браната не, а еднаш имам видено реклама со дрон баш над браната снимано

12. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,185
    23,795
    28 Февруари 2008
    Машко
    @D3N1EL за тие држави знам дека имаат построги правила во однос на западните. Со согурност знам и дека ако поминуваш молдавиа - транснистриа имаш обавезна контрола на сите уреди кои снимаат и бришење на сите слики кои се од културно наследстсво...

13. D3N1EL

D3N1EL
    Practice makes perfect

2,819
    1,349
    10 Август 2010
    Машко

На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...