1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Дали имате страв кога фотографирате на места каде што има луѓе?

Дискусија во форумот 'Дигитални апарати, камери и слично' започната од Joan.J331, 24 oктомври 2018.

Како најчесто одите да фотографирате надвор?

1. Сам

34.8%
  2. Со друштво или некој придружник

26.1%
  3. Понекогаш со друштво, а понекогаш сам

39.1%
  1. Joan.J331

Joan.J331
    Intern

50
    28
    3 Април 2018
    Машко
    Да објаснам
    Ситуација 1
    Одите на некоја локација за да фотографирате или снимате со трипод или друга опрема, дали чувствувате страв од тоа да бидете нападнати или ограбени, поготово ако сте сами?

Ситуација 2
    Местите трипод за да правите тајмлапс (дење) или ноќе за ноќно фотографирање со долга експозиција, се чувствувате ли незгодно поради погледите на минувачите кон вас?

Прашање
    Безбедно ли е во Скопје (или општо во Македонија) да се фотографира сам?

Изменето од модератор: 27 oктомври 2018
    На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
  2. smole

smole
    Unstoppable

2,957
    3,297
    18 Април 2007
    Никој не те чепка, само не сликај државни објекти.

На Joan.J331 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Joan.J331

Joan.J331
    Intern

50
    28
    3 Април 2018
    Машко
    ама па во државни објекти спаѓа и барокот на плоштад? те сфаќам да не биде нападно сликањето

4. stefan_off

stefan_off
    Gaining Experience

319
    266
    29 oктомври 2009
    Фотограф
    Мислам дека во малите градови може да биде по нападно сликањето одколку во Скопје само од тоа што народот не е навикнат на такви работи.

5. Pane24

Pane24
    Unstoppable

4,108
    3,080
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Мене страв ме фаќа само кога преминувам на пешачки премин а возачите ме гледаат како потенцијално парче месо за да прегазат. Низ Скопјево култура НУЛА .

На mrkela2009, gremlin, Draynor и уште 3 други им се допаѓа ова.
  6. M.Pix

M.Pix
    Модератор

651
    2,185
    27 Јануари 2014
    Машко
    Нема потреба да ти биде незгодно или страв. Во Македонија сум сликал скоро во секој град и низ природа. Верувај никој не те чепка. Нели демек Чаир сите го сметаат за "опасен" дури ни таму не ми правеле проблеми. Љубопитни минувачи секогаш ќе имаш, јас најчесто ги имам кога летам со дрон, ама дури и смешно е затоа што седат од страна коментираат и пробуваат да ти се приближат чисто за да видат како се гледа од горе. За владини објекти ако сликаш тајмлапс или подолг период од 5 минути мислам дека ќе ти треба дозвола. За една агенција правев тајмлапс на тврдината Кале, на 2 пати ми дојде полиција во цивилка, а ги приметив дека некое време ме гледаа од страна. За тоа одиш МВР беко вадиш дозвола за снимање, наведуваш датум, време се потпишуваш ти се потпишуваат и немаш гајле.

Страв не ама внимавам 10 пати повеќе во други градови отколку кај нас. Не знаеш што е страв дур не влезеш у метро у Париз у 5 сабајле :D

На JasSum, Викса, Draynor и уште 5 други им се допаѓа ова.
  7. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,627
    742
    3 Март 2018
    Зависи шо сликаш...

8. krema

krema
    Professor

8,987
    8,742
    24 Јуни 2009
    Машко
    Зависи и колку ти е скапа опремата :)

На Joan.J331 и M.Pix им се допаѓа ова.
  9. Joan.J331

Joan.J331
    Intern

50
    28
    3 Април 2018
    Машко
    200 евра апаратот, не е дслр, мобилниот 9000ден

10. krema

krema
    Professor

8,987
    8,742
    24 Јуни 2009
    Машко
    Пуцај ич не му се секирај,
    мене би ми било страв со тело од 1000$ и објектив од 2000$ да фотографирам демонстранти.

JasSum, damil, Oktar и на уште 1 им се допаѓа ова.
  11. igor_igor

igor_igor
    Unstoppable

2,095
    3,013
    2 Септември 2012
    Машко
    Де бе не си во Сирија, Авганистан или Палестина па да ти е страв. :)
    Што вика Пане тука да се плашиш на пешачки да не те собере некој брзајќи, иначе нема гајле. :p

12. Joan.J331

Joan.J331
    Intern

50
    28
    3 Април 2018
    Машко
    на пр. за тајм лапс или за долга експозиција јас би се качил на кров од зграда со тераса, има доста во К. Вода такви, ама па и таму не се знае што ќе биде оти има наркомани, станови некаде затоа. Инаку само обичен тајмлапс би правел оти со мобилен толку е, евентуално на железничка да отидам, оти некои и таму се сликаат. Е сега за барокот во Скопје или калето би сликал со долга експозиција, а таму се шета секаков народ, не дека ќе ми се случи нешто, ама незгодно ќе се чувствувам, а не ми се викаат другари кои би оделе со мене, оти не се интересираат многу за вакви работи, на пр слободно се шетам низ населба со апарат, ама на кратко, без трипод да местам, или исто имам сликано со долга експозиција во на баба ми селото (дека живее на крајот од селото и на само неколку чекори е темница) исто и таму се имам шетано со апарат, имам видено фотографи кои слободно сликаат низ Скопје, работата е дека немам фаца ко за фотограф;) би викнал придружник за точакот да ми го чува. Владини објекти не, туку тајмлапс од високо некаде. А калето ако го сликам од Гоце Делчев мостот не верувам дека би ми била потребна дозвола?

13. M.Pix

M.Pix
    Модератор

651
    2,185
    27 Јануари 2014
    Машко
    За било кој кров имаш дозвола само ако е отклучено во спротивно имаат право да те отстранат или викнат полиција. Отиди 1-2 сликај со трипод и долга експозиција ќе се навикнеш, никој не се ни замара со тебе нема потреба да му ја мислиш. А, ако ептен не ти се оди сам пробај да најдеш некој друг што слика и да одите заедно.
    За Кале ќе имаш проблем, јас сликав од таму и после од надвожњакот на кривината горе.

14. gOJDO

gOJDO
    Epic

8,574
    11,356
    23 Јануари 2008
    Манга
    Како нападнат? Да ме нападне некоја пичка за да снимаме порнич? или курва па да ми ги земе и парите пред снимање?

Draynor, smole и на Andrej666 им се допаѓа ова.
  15. Joan.J331

Joan.J331
    Intern

50
    28
    3 Април 2018
    Машко
    зарем несмее од мостот да се слика?

16. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,627
    742
    3 Март 2018
    а пази, гугл све изнасликаа, е нас не ни е дозволенода сликаме. Мислам хелоу

17. D3N1EL

D3N1EL
    Practice makes perfect

2,844
    1,370
    10 Август 2010
    Машко
    Ова лето сликав низ цел Ташкет, Узбекистан со D3400 кој е поскап од твојата опрема и не сум имал никаков проблем. Апаратот кога не сликав во ташничка, и си бев лабав.

Таму знаев дека не смеам (во никој случај, камери на секој агол) да сликам мостови, брани, државни објекти и полиција. (и да газам по трева, било каде во градот)

18. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,627
    742
    3 Март 2018
    За мостојве демек спремаш напад, тракториста си, па ќе анализираш слаби точки ?

На Steam. му/ѝ се допаѓа ова.
  19. M.Pix

M.Pix
    Модератор

651
    2,185
    27 Јануари 2014
    Машко
    Не е проблем мостот колку што е проблем калето и близината на владата.

20. GreenRoot

GreenRoot
    On your way to fame

916
    859
    1 oктомври 2011
    Графички дизај
    Па не баш. Секоја влада може да си побара од гугл да не им прикажува државни објекти, воени бази и слично. Сигурно си заприметил некогаш заматени објекти на google earth или street view.

Sent from my LG-H830 using Tapatalk

На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
  21. Joan.J331

Joan.J331
    Intern

50
    28
    3 Април 2018
    Машко
    сега на инста видов еден ставил слика од калето и зградата на водовод

22. krema

krema
    Professor

8,987
    8,742
    24 Јуни 2009
    Машко
    ^Ќе му дојдат наскоро гости пред врата. :D

23. ARMac

ARMac
    Орган

5,871
    6,477
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Ова важи само за државни објекти од стратешко значење. Брани, хидроцентрали, касарни, стоваришта итн. Барокот спаѓа во државен објект од културолошко (пур-пена) значење. Исто и споменици и други глупости.

Е сега ако е министерство за финансии со барок лупнато у сред центар, кој им е крив :)

На Joan.J331 и Oktar им се допаѓа ова.
  24. mdeni

mdeni
    Unstoppable

3,238
    2,933
    24 Септември 2012
    Леле филозофии. Страшно.

Fredy, Joan.J331, olikomerc и на уште 1 им се допаѓа ова.
  25. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,384
    12,508
    2 Август 2012
    Машко
    Издржи де!
    Кога друг пат ваква тема, а?

На null_ptr, Daniel86, mdeni и уште 2 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...