• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Дали имате страв кога фотографирате на места каде што има луѓе?

Како најчесто одите да фотографирате надвор?


 • Вкупно гласале
  23
 • Ја почнал/а темата
 • #1

Joan.J331

Intern
3 април 2018
50
30
Да објаснам
Ситуација 1
Одите на некоја локација за да фотографирате или снимате со трипод или друга опрема, дали чувствувате страв од тоа да бидете нападнати или ограбени, поготово ако сте сами?

Ситуација 2
Местите трипод за да правите тајмлапс (дење) или ноќе за ноќно фотографирање со долга експозиција, се чувствувате ли незгодно поради погледите на минувачите кон вас?

Прашање
Безбедно ли е во Скопје (или општо во Македонија) да се фотографира сам?
 
Изменето од модератор:
 • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

stefan_off

Gaining Experience
29 октомври 2009
414
343
MKD
stefan_off's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 7700K
Motherboard
Eurocom Torando F5
Storage
Samsung 960 Evo 256Gb m.2; Intel 660P 1Tb m.2; Seagate 2Tb 2,5inc 5400RPM
PSU
230W brick
RAM
16Gb DDR4 2x8Gb Kingston @2400mhz
Video card
MXM nVidia GTX 1070 8gb
Mouse
Logitech MX Master 2S
Keyboard
Logitech K520
Monitor
Benq BL3200PT 32`
OS
Win 10 64bit
Мислам дека во малите градови може да биде по нападно сликањето одколку во Скопје само од тоа што народот не е навикнат на такви работи.
 

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
870
3,023
Прага
Нема потреба да ти биде незгодно или страв. Во Македонија сум сликал скоро во секој град и низ природа. Верувај никој не те чепка. Нели демек Чаир сите го сметаат за "опасен" дури ни таму не ми правеле проблеми. Љубопитни минувачи секогаш ќе имаш, јас најчесто ги имам кога летам со дрон, ама дури и смешно е затоа што седат од страна коментираат и пробуваат да ти се приближат чисто за да видат како се гледа од горе. За владини објекти ако сликаш тајмлапс или подолг период од 5 минути мислам дека ќе ти треба дозвола. За една агенција правев тајмлапс на тврдината Кале, на 2 пати ми дојде полиција во цивилка, а ги приметив дека некое време ме гледаа од страна. За тоа одиш МВР беко вадиш дозвола за снимање, наведуваш датум, време се потпишуваш ти се потпишуваат и немаш гајле.

Страв не ама внимавам 10 пати повеќе во други градови отколку кај нас. Не знаеш што е страв дур не влезеш у метро у Париз у 5 сабајле :D
 

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2,116
3,255
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i3-9100F (6M Cache, 3.60GHz, up to 4.20 GHz)
Motherboard
GIGABYTE - Z370P-D3
Storage
SSD Kingston A2000 250GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master G750M 80 Plus Bronze
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
SAPPHIRE NITRO+ RX 580 - 8GB DDR5
Case
SAMA Vision III
Mouse
X7 XL-750BH
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
Де бе не си во Сирија, Авганистан или Палестина па да ти е страв. :)
Што вика Пане тука да се плашиш на пешачки да не те собере некој брзајќи, иначе нема гајле. :p
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

Joan.J331

Intern
3 април 2018
50
30
Нема потреба да ти биде незгодно или страв. Во Македонија сум сликал скоро во секој град и низ природа. Верувај никој не те чепка. Нели демек Чаир сите го сметаат за "опасен" дури ни таму не ми правеле проблеми. Љубопитни минувачи секогаш ќе имаш, јас најчесто ги имам кога летам со дрон, ама дури и смешно е затоа што седат од страна коментираат и пробуваат да ти се приближат чисто за да видат како се гледа од горе. За владини објекти ако сликаш тајмлапс или подолг период од 5 минути мислам дека ќе ти треба дозвола. За една агенција правев тајмлапс на тврдината Кале, на 2 пати ми дојде полиција во цивилка, а ги приметив дека некое време ме гледаа од страна. За тоа одиш МВР беко вадиш дозвола за снимање, наведуваш датум, време се потпишуваш ти се потпишуваат и немаш гајле.

Страв не ама внимавам 10 пати повеќе во други градови отколку кај нас. Не знаеш што е страв дур не влезеш у метро у Париз у 5 сабајле :D
на пр. за тајм лапс или за долга експозиција јас би се качил на кров од зграда со тераса, има доста во К. Вода такви, ама па и таму не се знае што ќе биде оти има наркомани, станови некаде затоа. Инаку само обичен тајмлапс би правел оти со мобилен толку е, евентуално на железничка да отидам, оти некои и таму се сликаат. Е сега за барокот во Скопје или калето би сликал со долга експозиција, а таму се шета секаков народ, не дека ќе ми се случи нешто, ама незгодно ќе се чувствувам, а не ми се викаат другари кои би оделе со мене, оти не се интересираат многу за вакви работи, на пр слободно се шетам низ населба со апарат, ама на кратко, без трипод да местам, или исто имам сликано со долга експозиција во на баба ми селото (дека живее на крајот од селото и на само неколку чекори е темница) исто и таму се имам шетано со апарат, имам видено фотографи кои слободно сликаат низ Скопје, работата е дека немам фаца ко за фотограф;) би викнал придружник за точакот да ми го чува. Владини објекти не, туку тајмлапс од високо некаде. А калето ако го сликам од Гоце Делчев мостот не верувам дека би ми била потребна дозвола?
 

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
870
3,023
Прага
на пр. за тајм лапс или за долга експозиција јас би се качил на кров од зграда со тераса, има доста во К. Вода такви, ама па и таму не се знае што ќе биде оти има наркомани, станови некаде затоа. Инаку само обичен тајмлапс би правел оти со мобилен толку е, евентуално на железничка да отидам, оти некои и таму се сликаат. Е сега за барокот во Скопје или калето би сликал со долга експозиција, а таму се шета секаков народ, не дека ќе ми се случи нешто, ама незгодно ќе се чувствувам, а не ми се викаат другари кои би оделе со мене, оти не се интересираат многу за вакви работи, на пр слободно се шетам низ населба со апарат, ама на кратко, без трипод да местам, или исто имам сликано со долга експозиција во на баба ми селото (дека живее на крајот од селото и на само неколку чекори е темница) исто и таму се имам шетано со апарат, имам видено фотографи кои слободно сликаат низ Скопје, работата е дека немам фаца ко за фотограф;) би викнал придружник за точакот да ми го чува. Владини објекти не, туку тајмлапс од високо некаде. А калето ако го сликам од Гоце Делчев мостот не верувам дека би ми била потребна дозвола?
За било кој кров имаш дозвола само ако е отклучено во спротивно имаат право да те отстранат или викнат полиција. Отиди 1-2 сликај со трипод и долга експозиција ќе се навикнеш, никој не се ни замара со тебе нема потреба да му ја мислиш. А, ако ептен не ти се оди сам пробај да најдеш некој друг што слика и да одите заедно.
За Кале ќе имаш проблем, јас сликав од таму и после од надвожњакот на кривината горе.
 

gOJDO

Epic
23 јануари 2008
9,783
14,657
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Да објаснам
Ситуација 1
Одите на некоја локација за да фотографирате или снимате со трипод или друга опрема, дали чувствувате страв од тоа да бидете нападнати или ограбени, поготово ако сте сами?

Ситуација 2
Местите трипод за да правите тајмлапс (дење) или ноќе за ноќно фотографирање со долга експозиција, се чувствувате ли незгодно поради погледите на минувачите кон вас?

Прашање
Безбедно ли е во Скопје (или општо во Македонија) да се фотографира сам?
Како нападнат? Да ме нападне некоја пичка за да снимаме порнич? или курва па да ми ги земе и парите пред снимање?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15

Joan.J331

Intern
3 април 2018
50
30
За било кој кров имаш дозвола само ако е отклучено во спротивно имаат право да те отстранат или викнат полиција. Отиди 1-2 сликај со трипод и долга експозиција ќе се навикнеш, никој не се ни замара со тебе нема потреба да му ја мислиш. А, ако ептен не ти се оди сам пробај да најдеш некој друг што слика и да одите заедно.
За Кале ќе имаш проблем, јас сликав од таму и после од надвожњакот на кривината горе.
зарем несмее од мостот да се слика?
 

D3N1EL

Practice makes perfect
10 август 2010
2,907
1,496
Нижни Новгород, Русија
D3N1EL's setup  
Processor & Cooler
I3 3220 | Stock
Motherboard
Asus P8Z77m-PRO
Storage
Kingston A100 128GB, WD 500GB Cavier Green
PSU
Aerocool VX-650W
RAM
2x Kingston CL9 HyperX Blu 4GB
Video card
Asus AMD 7750 1GB
Case
CoolerMaster Elite 430
Mouse
A4Tech G10-810F
Keyboard
Logitech K270
Audio
AKG K518 DJ
Monitor
LG Ultrawide 25UM58-P
OS
Windows 10
Ова лето сликав низ цел Ташкет, Узбекистан со D3400 кој е поскап од твојата опрема и не сум имал никаков проблем. Апаратот кога не сликав во ташничка, и си бев лабав.

Таму знаев дека не смеам (во никој случај, камери на секој агол) да сликам мостови, брани, државни објекти и полиција. (и да газам по трева, било каде во градот)
 

bicikle

On your way to fame
3 март 2018
1,918
939
За мостојве демек спремаш напад, тракториста си, па ќе анализираш слаби точки ?
 

GreenRoot

On your way to fame
1 октомври 2011
926
870
Охрид
GreenRoot's setup  
Processor & Cooler
i5 4200U
Storage
Samsung Evo 850 240gb
RAM
8GB
Video card
AMD 8670m
Monitor
15,4''
OS
Windows 7 Home Premium
а пази, гугл све изнасликаа, е нас не ни е дозволенода сликаме. Мислам хелоу
Па не баш. Секоја влада може да си побара од гугл да не им прикажува државни објекти, воени бази и слично. Сигурно си заприметил некогаш заматени објекти на google earth или street view.

Sent from my LG-H830 using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #21

Joan.J331

Intern
3 април 2018
50
30
Па не баш. Секоја влада може да си побара од гугл да не им прикажува државни објекти, воени бази и слично. Сигурно си заприметил некогаш заматени објекти на google earth или street view.

Sent from my LG-H830 using Tapatalk
сега на инста видов еден ставил слика од калето и зградата на водовод
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,097
8,285
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
ама па во државни објекти спаѓа и барокот на плоштад? те сфаќам да не биде нападно сликањето
Ова важи само за државни објекти од стратешко значење. Брани, хидроцентрали, касарни, стоваришта итн. Барокот спаѓа во државен објект од културолошко (пур-пена) значење. Исто и споменици и други глупости.

Е сега ако е министерство за финансии со барок лупнато у сред центар, кој им е крив :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,574
Мислења
820,969
Членови
28,238
Најнов член
$КИКО$
На врв Дно