• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Dali imate privatnost na internet?

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

Ismet

Intern
7 април 2007
250
4
Ova tema e navistina edna od najdiskutabilnite temi.
Ste se zaprasale li nekogas deka nekoj mozebi gi cita vasite privatni e-mail poraki, ili pak ve nadgleduva na internet?
Jas licno mnogu pati pomisluvam deka nekoj me nadgleduva na internet i deka nemam privatnost :D sto mislite vie za ova?
 

Lightlord

Intern
6 април 2007
86
1
Јас мислам дека имам целосна приватност(на мојот компјутер сигурно), а за другите незнам. :cool:
 

D

Администратор
31 март 2007
3,305
2,028
www.iwmnetwork.com
Јас мислам дека имам целосна приватност(на мојот компјутер сигурно), а за другите незнам. :cool:
Да сум на твое место, би ги избрал зборовите повнимателно... :)

@ eLLa:
Интернет и приватност у иста реченица = дефинитивно не!
 

delix

Intern
7 април 2007
702
23
Јас прво помислам на тоа дали некој е в осостојба да ми ѓи чита податоците. Си велам да, многумина. Но подоцна се питувам која е таа будала што ќе се замара со мене и ќе ми ѓи чита моите пораки, кој сум јас толку важен :p
 

D

Администратор
31 март 2007
3,305
2,028
www.iwmnetwork.com
Јас прво помислам на тоа дали некој е в осостојба да ми ѓи чита податоците. Си велам да, многумина. Но подоцна се питувам која е таа будала што ќе се замара со мене и ќе ми ѓи чита моите пораки, кој сум јас толку важен :p
Postojat ogromen, ogromen broj na takvi "budali" koi ednostavno zhiveat za informacii.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,802
78
I jas ponekogas razmisluvam i znam deka nekoj moze da mi gi procita porakite i da mi provali vo kompjuter.Bez razlika na toa koj antivirus go koristam i firewall znam deka nekoj moze da mi provali vo kompjuter dodeka sum na internet.Taka da nemam doverba vo privatnosta dodeka sum na internet
 

delix

Intern
7 април 2007
702
23
Znam deka postojat takvi budali, ama jas ne sum budala da cuvam informacii vazni za mene na kompjuterot.

Od sajber kriminal treba da se plasat onie koi vo sajber prostorot imaat vredni raboti. A ne moram jas da se plasam deka nekoj u makedonija ke gi ukrade parite od stopanska ili komercijalna banka koga bankite ne povrzani na internet, ili ako se, ne na toj nacin kako bankite vo svajcarija
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,802
78
Ne sum paranoik ali navistina ednas si imav problem so eden upad i edvaj uspeav da go resam.Se sto uspeav da otkrijam e deka mi vlegol nepoznat softver koj isprakal sostojba od windowsot na nekoj haker
 

D

Администратор
31 март 2007
3,305
2,028
www.iwmnetwork.com
Znam deka postojat takvi budali, ama jas ne sum budala da cuvam informacii vazni za mene na kompjuterot.

Od sajber kriminal treba da se plasat onie koi vo sajber prostorot imaat vredni raboti. A ne moram jas da se plasam deka nekoj u makedonija ke gi ukrade parite od stopanska ili komercijalna banka koga bankite ne povrzani na internet, ili ako se, ne na toj nacin kako bankite vo svajcarija
Mnogu pogreshno razmisluvash. Informacii za tebe nema samo vo tvojot kompjuter. Vladinite digitalni arhivi/kompjuteri se dosta interesna meta, kade sto mozhat da se najdat informacii za sekoj koj e registriran vo niv.

Vikash nemash od shto da se plashish zoshto nemash informacii na tvojot kompjuter? Edno prashanje: Koristish hosting uslugi nekade? Imash (ako da - kolku?) e-mail?
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Samoto surfanje na internet proizveduva "cookies" sto na primer napagjacot koga ke navleze vo tvojot PC najmalku sto moze da vidi se tvoite naviki na surfanje i ke doznae dali igras poker ili pak gledas pornografija od poseben vid, kako i da e...informacija e informacija sekogas moze da se upotrebi vo dobri ili pak vo losi situacii ;)
Think safe. :D
 

D

Администратор
31 март 2007
3,305
2,028
www.iwmnetwork.com
Па сметам дека нема некој да пробува да ми влегува во компјутер, зошто и немам нешто важно, а за mail-от не верувам дека некој ми влегува а и како би го правел тоа?
Kako bi go pravel toa - postojat navistina ogromen broj na nachini.

Dali nekoj znae shto imash ti na tvojot kompjuter - ne, i nema da znae dodeka ne se ubedi deka nemash nishto. :))
 

DynamicMK

Gaining Experience
11 април 2007
1,635
181
ne znam dali go znaete vicot za makedoncite vo bugarija... otishle da kupuvaat nesto vo dekoj dukan a na kolata napisale "nema nisto za kradenje" a koga se vratile konstatirale deka se ograbeni i na kolata pisuvalo "nase e da proverime"...

epa sea ako ti mislis deka nema nisto na tvojot kompjuter so bi mu koristelo na drug... podzastani i pomislii deka drugiot neznae za toa...
 

delix

Intern
7 април 2007
702
23
Значи не се чувствуваме безбедни. Затоа првото нешто што и кажав на мајка ми кога на работа и ставија интернет да не отвара е-mail-ови кои не знае од кој се, и ако некаде и бара информации од типот сметка, матичен број и сл. да не ги дава
 

CyberSpic

Intern
14 април 2007
823
26
howtoformatacomputer.com
Eve edno primerce

Na adsl od Mt.net gi otepaa od pravenje soobrajkaj, tie 4 giga vo sekunda se potroseni:confused: . Sega ok, se znae koi IP adresi da se napadnat vo slucajov ama to ne e bitno. Onaka primerce za toa sto bi barale kaj tebe vo kompjuter4eto:cool:
 

SCH

Intern
17 април 2007
37
1
Ако некој вистински решил да провали во вашиот компјутер тоа и ќе го направи, затоа што безбедноста на компјутерот е процес а не производ, а за тој процес да биде идеален, треба и личноста што го води да биде идеална. Идеален цовек не постои, па затоа и идеална безбедност не постои. Ова е причината зошто секогаш и секаде сте во опасност од напад.

//============================\\
|| Don't Learn to HACK - hack to LEARN ||
\\============================//
 

<<ExeCutoR>>

Intern
16 април 2007
132
2
Реално на мојот PC нема некој информации што можат да му користат на некој а и да ми се вжни одма ги снимам на CD така да колку толку се чуствувам побезбеден но работата е ако влезат во фирмите каде тие информации вредат пари за фирмата тоа е опасноиот дел а не верувам дека дома некој чува нешто што ке изгуби толку пари или незнам што.
Мислам дека дома во копмјутерите највеќе има музика,игрици,слики и некој word или exel документи кој немаат никакво значење ако ви ги превземe или најлош случај ако се избршат одма се враќаат назад.
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Ако му е задоволство да ми ги чита мејловите нека повели:)

Нема безбедност на Интернет. Интернетот е илузија за слобода и неограниченост. Многу е тешко да ги пратиш луѓето кога се слободни и шетаат низ град, отколку да ги пратиш додека се на интернет. Дадена ни е слобода во еден голен, но сепак ограничен простор и мислиме дека имаме се, а сепак сме како стадо овци.
 

SCH

Intern
17 април 2007
37
1
I spored vas ima li nacin da se zacuva svojata privatnost?programi nekoj ili sto i da e ?
Има начин, секогаш има, само треба да го пронајдеш:)

Приватноста на интернет зависи од многу фактори, сигурноста што ти ја нуди провајдерот, сигурноста на државните институции и слично, за што како поединец не можеш да направиш многу.

Она што можеш да го направиш е да го заштитиш твојот компјутер и да се надеваш дека тука никој нема да ти ја загрози приватноста.

Лично не верувам дека ти, како поединец, можеш да спречиш некој да ти ги чита мејловите кои ти се на мт-нет, Yahoo, Google итн.

=============================
Don't Learn to HACK - hack to LEARN
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,054
Мислења
860,996
Членови
29,910
Најнов член
Bender
На врв Дно