• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Dali imate nekoj IT sertifikat?

 • Ја почнал/а темата
 • #1

dani_janev

Intern
19 април 2007
280
7
Znaci dali imate nekoj IT sertifikat, ako da koj/koi ako ne zosto ne, dali mislite deka pobitna e praksa od sertifikat? Kolku e kaj nas vazno da poseduvas serrtifikat? U kratki crti toa, sea da vidam vie so ke kazete
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

dani_janev

Intern
19 април 2007
280
7
nullx da spodelis nekoe iskustvo posebno za A+ OS posto A+ Hardware poloziv i sea treba da polagam OS. Inaku planiram do kraj na juni da polagam i CIW Associate a posto iam vaucheri do kraj na noemvri treba da polagam i ACE Photoshop i Illustrator.
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Znaci dali imate nekoj IT sertifikat, ako da koj/koi ako ne zosto ne, dali mislite deka pobitna e praksa od sertifikat? Kolku e kaj nas vazno da poseduvas serrtifikat? U kratki crti toa, sea da vidam vie so ke kazete
Da da poseduvas sertifikat na zapad e mnogu bonus za tebe i tvojata kariera.Kaj nas seuste ne e smeneto razmisluvanjeto( mozes samo so fakultet) vo nekoi firmi no vo golem del momentalno se promenuva toa bidejki sertifikatot za tebe garantira strucnost vo taa oblast od koja doaga i samiot sertifikat.Jas imam MCSE:Security MCDBA, Network+, Security+ i ke ti kazam na nekolku mesta koga sum bil na razgovor so ljuge dali za rabota ili onaka samo za muabet koga ke me prasaat za sposobnot koga ke odgovoram deka gi poseduvam ovie sertfikati vednas tie go promenuvaat odnosot kon mene t.e. gleedaat deka znam sto zboruvam razbiras. samo da ti dadam za primer otidi na mt.net.mk i baraj niz sajtot oglasi za rabota ke vidis vo nekoi
cisco sertifikat se smeta za prednost itn.
 

Acid

Intern
17 април 2007
45
36
www.kajgana.com
sertifikatot za tebe garantira strucnost vo taa oblast od koja doaga i samiot sertifikat.
Сертификатите во секој случај се предност, но никако и пресудни за твојата стручност и тоа дали ќе успееш да добиеш некоја работа. Еве ти еден пример, за македонски стручњак со MCP, MCSA и CCNA сертификати, како дава „генијален“ совет за зголемување на брзината на download-от. :ua::))
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Сертификатите во секој случај се предност, но никако и пресудни за твојата стручност и тоа дали ќе успееш да добиеш некоја работа. Еве ти еден пример, за македонски стручњак со MCP, MCSA и CCNA сертификати, како дава „генијален“ совет за зголемување на брзината на download-от. :ua::))
Fala ti brat za ovaj primer ne si svesen kolku sum se smeel.a sto ke se sluci ako si go pinga ruterot mozda ke dobie 100Mbps brzina.Ovoj e polozil samo so testking za sertifikat definitivno
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Сертификатите во секој случај се предност, но никако и пресудни за твојата стручност и тоа дали ќе успееш да добиеш некоја работа. Еве ти еден пример, за македонски стручњак со MCP, MCSA и CCNA сертификати, како дава „генијален“ совет за зголемување на брзината на download-от. :ua::))
Да бе овој не е за кај нас. Овој е прав стручњак. Не е за кај нас. За во Америка е овој, за во Microsoft. На нив им требаатвакви стручњаци.
 

nullx

Intern
17 мај 2007
56
0
www.perfectflow.org
nullx da spodelis nekoe iskustvo posebno za A+ OS posto A+ Hardware poloziv i sea treba da polagam OS. Inaku planiram do kraj na juni da polagam i CIW Associate a posto iam vaucheri do kraj na noemvri treba da polagam i ACE Photoshop i Illustrator.
вака, мислев дека ОС ке е полесно и дека повеќе знам ама еве на ОС земав 667 поени а на хардвер 737. Па што да ти кажам мислам дека сепак немаш гајле, прашањата на ОС имаше 50% од хардвер :S
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
А има ли некој со сертификат дали CCNA или Microsoft е вработен и истотот тоа што го учел сега му е работна задача?
 

Dare

Intern
8 април 2007
141
2
Сертификатите во секој случај се предност, но никако и пресудни за твојата стручност и тоа дали ќе успееш да добиеш некоја работа. Еве ти еден пример, за македонски стручњак со MCP, MCSA и CCNA сертификати, како дава „генијален“ совет за зголемување на брзината на download-от. :ua::))
секогаш се наоѓаат такви луѓе има луѓе со PhD што незнаат основни работи. Anyway, ништо не е пресудно за твојата работа. И факултетот и сертификатите ти се предност. Сертификатот обично служи за формално да докажеш дека си стручен во тоа за кое го имаш добиено истиот.
 

za_register

Intern
17 јули 2007
4
0
CompTIA A+,Network+,Security+, MCP,MCSA,MCSE,MCDBA, MCSA security, MCSE security, za nekoe vreme zdravje boze CCNA

ama i da gi imas site sertifikati na svet,neznaci deka znaes nesto.za site ispiti ima odgovori na internet,taka da mozes da bides i MSCACCNAMCPMCDBATRALALALALA...]

treba praksa za se.

jas licno znam nekoi luge koi polozile i povise od mene,i nemaat blagi veze.

da ne iskoci deka se falam,zosto znam deka uste sum na pocetok i treba uste mnogu da ucam.

najvazna e praksa,zosto znam luge koi nemaat ni ccna ni nisto a se sys admini u banki itn...

a i zajebano e sto sertifikatite kaj nas malce koj gi ceni. uglavnom ke ti kazat "zavrsi pmf ili elektro".
toa e surova realnost so koja site IT-ja mora da se soocat

Pozdrav,
iskreno vas za_register (CompTIA A+,Network+,Security+, MCP,MCSA,MCSE,MCDBA, MCSA security, MCSE security, za nekoe vreme zdravje boze CCNA )
 

SwIPE

Intern
29 мај 2007
346
5
CompTIA A+,Network+,Security+, MCP,MCSA,MCSE,MCDBA, MCSA security, MCSE security, za nekoe vreme zdravje boze CCNA

ama i da gi imas site sertifikati na svet,neznaci deka znaes nesto.za site ispiti ima odgovori na internet,taka da mozes da bides i MSCACCNAMCPMCDBATRALALALALA...]

treba praksa za se.

jas licno znam nekoi luge koi polozile i povise od mene,i nemaat blagi veze.

da ne iskoci deka se falam,zosto znam deka uste sum na pocetok i treba uste mnogu da ucam.

najvazna e praksa,zosto znam luge koi nemaat ni ccna ni nisto a se sys admini u banki itn...

a i zajebano e sto sertifikatite kaj nas malce koj gi ceni. uglavnom ke ti kazat "zavrsi pmf ili elektro".
toa e surova realnost so koja site IT-ja mora da se soocat

Pozdrav,
iskreno vas za_register (CompTIA A+,Network+,Security+, MCP,MCSA,MCSE,MCDBA, MCSA security, MCSE security, za nekoe vreme zdravje boze CCNA )


Браво Браво :bravo:
 

Ata

Intern
21 април 2007
403
1
А има ли некој со сертификат дали CCNA или Microsoft е вработен и истотот тоа што го учел сега му е работна задача?
Имам другарче, има CCNA , моментално работи во телеком, добро дечкото има и електро завршено, ама кога бил на тестирање за примање на работа, имале прво тест, а потоа практично поврзување на мрежи и конфигурирање на рутери, и типовите плус го испрашувале, али ко што ми кажа 90% од тоа што требало да го направи на тестовите било покриено со CCNA.
Значи , не го примиле само затоа што имал CCNA, туку знаењето што го добил преку полаганјето на CCNA, му овоможило да се вработи во голема фирма, со голема плата.

Значи не е пресудна дипломата. Нормално дека има влијание. АМа тоа е повише ако бираш меѓу неколку cv-ја, ке го одбереш тоа што има плус и сертификати.
 

Ata

Intern
21 април 2007
403
1
Ме интерерира дали знае некој , ама со сигурност, кој се сертификати може да се полагаат кај нас, знам дека има во семос, алексаандрија, унет, колку се цените.

И дали може негде кај нас да се полага CWNA и Security+.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #18

dani_janev

Intern
19 април 2007
280
7
CompTIA A+,Network+,Security+, MCP,MCSA,MCSE,MCDBA, MCSA security, MCSE security, za nekoe vreme zdravje boze CCNA
bravo za tebe, imas dobra kolekcija :)) ama i sam kako so kaza sve e praksa!

Ме интерерира дали знае некој , ама со сигурност, кој се сертификати може да се полагаат кај нас, знам дека има во семос, алексаандрија, унет, колку се цените.

И дали може негде кај нас да се полага CWNA и Security+.
CompTIA A+ ( Hardware i OS) - $380
CompTIA Network+ - $260
CompTIA Security+ - $280
Cisco CCNA - $180
Adobe Illustrator CS2 ACE - $180
Adobe Photoshop CS2 ACE - $180
Adobe InDesign ACE - $180
Macromedia Flash Designer - $180
Macromedia Dreamweaver Developer - $180

ova ti e u Alexandria, e sea ne me fakaj za zbor, moze i da ima nekoi problemi, a i ima razlika dali plakas eden po eden ili site zaedno.
Inace moze da si kupis vaucheri i online
http://www.pearsonvue.com/ (a ima i drugi sajtovi)
baska nekad ima nesto popusti i taka, ke razgledas ke vidis
 

Ata

Intern
21 април 2007
403
1
CompTIA A+ ( Hardware i OS) - $380
CompTIA Network+ - $260
CompTIA Security+ - $280
Cisco CCNA - $180
Adobe Illustrator CS2 ACE - $180
Adobe Photoshop CS2 ACE - $180
Adobe InDesign ACE - $180
Macromedia Flash Designer - $180
Macromedia Dreamweaver Developer - $180

Ова се ваљда цените на курсевите да ги слушаш во александрија? Башка си плаќаш за испитот?

Ако е така, мене ме интересира дали може да си платам само за да полагам, а не да одам на предавања. Дали може кај нас нешто такво?
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Ова се ваљда цените на курсевите да ги слушаш во александрија? Башка си плаќаш за испитот?

Ако е така, мене ме интересира дали може да си платам само за да полагам, а не да одам на предавања. Дали може кај нас нешто такво?
Ne druze gore ti se cenite za vaucerite t.e. samo za da mozes da go polagas ispitot nemora da odis na predavanja.Predavanjata vo alexandria ti se vo sklop na nivnata IT academy.Inaku mozes da se javis vo alexandria da prasas za odreden sertifikat kolku cini vaucerot za ispitite koi se potrebni da go steknes da si platis i da zakazes polaganje vo najbr moment.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #21

dani_janev

Intern
19 април 2007
280
7
Ова се ваљда цените на курсевите да ги слушаш во александрија? Башка си плаќаш за испитот?

Ако е така, мене ме интересира дали може да си платам само за да полагам, а не да одам на предавања. Дали може кај нас нешто такво?
Bas kako so ti kaza vlatkorun, ova ti se cenite za vaucerite, znaci ovie se ceni gore dolu vo cel svet kade ima ima centri koi se sertificirani da moze da vrsat testiranja. Inace u Alexandria polagaat i luge so ne idele tuka na predavanja, samo ides plakas,(ili ako si si kupil vaucer online) popolnuvas prijava i kazuvas koga sakas da polagas, toa e sve :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #22

dani_janev

Intern
19 април 2007
280
7
CIW Associate
Adobe Photoshop CS2 Certified Expert
Adobe llustrator CS2 Certified Expert


P.S. use Flash i Dreamwevaer
 

staki

Intern
26 јуни 2007
147
3
Јас мислам дека сертификатот секако дека има некое значение. Мислам дека најголемо значение има кога се прека cv. Посто секоја фирма има неколку кругови во кој се бираат личностите кој би биле пожелни за работа. Во првиот круг кога се испраќа cv прво се викаат кандидати кој имаат во cv некој сертификат или некое искуство од таа облас за која конкурираат. После тоа секако дека е битно знаењето.
Се согласувам со сите останати дека сертификатот и дипломата не значи знаење. Ама сепак ако ги имаш сертификатите не ти се на одмет.
 

Electron

Баниран/a
23 април 2007
53
0
Jas stotuku dobiv sertifikat za Paralelno programiranje i numericki simulacii i taka si go gledam gordo i si velam sto da pravam so tebe kade da te stavam :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,011
Мислења
854,594
Членови
29,639
Најнов член
Ivica_regan
На врв Дно