• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Дали има радио-аматери

krema

Professor
24 јуни 2009
12,420
11,717
youtu.be
Барај на другиот електронички :) форум, таму има повеќе радио аматери.
 

yasho

On your way to fame
11 јануари 2014
466
589
Скопје
Не дека нема тука бивши радио аматери... демек сега радио професионалци :) ... кои што ден денес имаат у гаража и СВ и 2м и све... ама ги стигнале обврски жени,деца и најлесно им било станиците да ги “окачат о клин”.
73
 

bogoevski

Unstoppable
29 ноември 2009
1,668
2,587
Hønsebybotn
bogoevski's setup  
Processor & Cooler
Повеќејадрен со множител
Motherboard
Црна со црвени детали
Storage
Препун
PSU
Предимензионирано
RAM
Доволно
Video card
Нај јака со 8 гигавати
Case
Гломазно
Mouse
Немам, чувам мачки.
Keyboard
Тивка
Audio
Стерео со двигател
Monitor
Прецизен
OS
Џам
Така бе Јашо, радио професионалци :) Симињам капа.
Иначе истово вчера Мете го кажа, јасно и гласно Моране - Раштак PMR 466 со 200mW.
Сега му е мајката да ги очистиш и да ги вратиш у функција.

7
Патем, пред некој ден се отвори добра пропагација на 10м слушав поморци од Порторико.

73
 

yasho

On your way to fame
11 јануари 2014
466
589
Скопје
Ха, 80/40/20/10м не сум имал своја станица, од радио клуб едино. Ама многу години поминаа од тогаш, средно бев, пола форум не бил роден, најверојатно..
А за Раштак-Моране не би требало да е драма, вака по сеќавање од око ~20км, на УХФ треба ладно да пројде ако нема локална препрека, натаму е отворено

Едит: околу враќање во функција, малку во моментов тешко таа работа, има едно 1000км меѓу мене и гаражата, неколку граници и Корона забрана за патување... некој убав и сончев ден во иднина, можеби. Поздрав на Мете и екипата :)
 

Arakenx

Intern
29 ноември 2018
4
1
Дали може инфо за кој модел и baofeng и цена?
Баш неќна гледав Baofeng кај мене во супермаркетот, се мислев дали да земам една ама не ми баш направи многу мерак, многу скромна изработка беше.
Да, убаво прочитавте - во супермаркет.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,164
12,753
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
За PMR (446) и за CB не ти треба никаква лиценца, само мораш да се придржуваш кон правилата.
Исто не ти треба лиценца ако имаш закупен приватен канал за професионална употреба од АЕК.
Материјали за учење и полагање класи имаш во АЕК и добиваш повикувачки код па со тоа можеш да учевствуваш во сите радио-аматерски опсези, зависно од класата.

Тука имаш доста ресурси.

Патем, никој од форумов не се јави...
Како бе никој? Јас специјално за тебе влегов у кола и отидов во 1998ма и ти пратив факс! Не го доби? А и на вибер ти пишав за секој случај...
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,420
11,717
youtu.be
Дали може инфо за кој модел и baofeng и цена?
Не сакам да те излажам но знам дека беше под 1000 денари, но чинам дека тоа е најскромниот модел на Baofeng, за истите пари сигурен сум дека од китајците зимаш многу подобар модел.
Ако идам во скоро време баш ќе ја видам цената и моделот.
 

Steff_Maja

Practice makes perfect
30 мај 2010
4,174
1,739
Ајде вака да прашам нубско прашање.

Ако земам 2-4 вакви рачни станици, што ќе ми е потребно за нив да имам комуникација на 20-50км? Нешто во стил како таксистите.
Тие што ги имав, една со друга (други модели беа) комуницираа на отворено од 5-8км, урбана средина 1-2км.
 

bogoevski

Unstoppable
29 ноември 2009
1,668
2,587
Hønsebybotn
bogoevski's setup  
Processor & Cooler
Повеќејадрен со множител
Motherboard
Црна со црвени детали
Storage
Препун
PSU
Предимензионирано
RAM
Доволно
Video card
Нај јака со 8 гигавати
Case
Гломазно
Mouse
Немам, чувам мачки.
Keyboard
Тивка
Audio
Стерео со двигател
Monitor
Прецизен
OS
Џам
Ќе ти треба дозвола, да закупиш од АЕК канали (два) за репетитор и ќе ти треба репетитор на убава локација.
 

Arakenx

Intern
29 ноември 2018
4
1
Неколку прашања...
Како оди процедурата за полагање за радиоаматер? Пријавуваш во АЕК...одиш на тестирање...добиваш лиценца... или има дополнителни чекори?
Дали по добивањето на лиценца потребно е да се зачлениш во Радиоаматерски Сојуз, радио-клуб или слична асоцијација?
Опремата што ја користиш (фабричка или направи сам ) дали треба да ја регистрираш во АЕК или не подлежи на никаква контрола?

можеби прашањава се несоодветни, но во план сум да полагам за радиоаматер (рано ми текна на зрели години) и собирам потребни информации
 

bgonev

Intern
30 јули 2017
5
4
Re-startirame hobito so sinot, opremata spremna, denovive i antenite...

10m, 2m, 70cm


Во услови кога хара Кортана вирус, старите хобија се вратија на маса, како што се вратив на форумов така се враќам во радио аматерските води.

На 11 метри сум со CB Midland 77-099b слушам и предавам на канал 22 т.е. 27.225 MHz.
 

Атачменти

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,705
1,188
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
 

bgonev

Intern
30 јули 2017
5
4
Dali ima nekoj na forumov sto moze da spodeli iskustvo okolu spremanje i polaganje na ispit za Radio Amater vo AEK (A ili R licenca) ?
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
711
586
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Ајде еден бамп на темава за едно прашање пред да пробам да го контактирам сојузот на радиоаматери.

Дали некој знае дали имаме македонска фонетска азбука која се користи за спелување на зборови? Значи нешто како таа од НАТО, Алфа, Браво, Делта итн.
 

Steff_92

Gaining Experience
28 јули 2017
164
86
Куманово
Дали има некој слободен ова време за разговор/комуникација и подучување online на некој почетник на оваа тема?
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,558
4,184
Препорака за 2-3 (меѓу себе да зборат) токи вокија за хоби намена PMR446 со што поголем домет - Baofeng, Hytera, Motorola?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,728
Мислења
856,149
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно