• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Дали има радио-аматери

  • Ја почнал/а темата
  • #26

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Да... сепак финансиите се важни тука. Би можело да се каже дека ова е едно од поскапите хобија што постојат .)
 

bogoevski

Unstoppable
29 ноември 2009
1,668
2,587
Hønsebybotn
bogoevski's setup  
Processor & Cooler
Повеќејадрен со множител
Motherboard
Црна со црвени детали
Storage
Препун
PSU
Предимензионирано
RAM
Доволно
Video card
Нај јака со 8 гигавати
Case
Гломазно
Mouse
Немам, чувам мачки.
Keyboard
Тивка
Audio
Стерео со двигател
Monitor
Прецизен
OS
Џам
Во услови кога хара Кортана вирус, старите хобија се вратија на маса, како што се вратив на форумов така се враќам во радио аматерските води.

На 11 метри сум со CB Midland 77-099b слушам и предавам на канал 22 т.е. 27.225 MHz.

Само слушам и на 10 метарски, 15 метарски, 20 метарски, 40 метарски и 80 метарски на Yaesu FT-7

На UHF сум со рачна Motorola GP640, ако е некој за приватна комуникација имам и закупена фреквенција т.е. канал од АЕК.

Во PMR спектарот сум со истата рачна Motorola GP640 слушам и предавам на 446.00625MHz т.е. на први канал.

Мојата локација.

Мојот ќош:

20200407_115815.jpg
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,546
14,530
Соко зове Орао

Дозволуваш ли да го проследам твојот пост на мој пријател кој е заљубеник во ова но не е член на форумов?
 

bogoevski

Unstoppable
29 ноември 2009
1,668
2,587
Hønsebybotn
bogoevski's setup  
Processor & Cooler
Повеќејадрен со множител
Motherboard
Црна со црвени детали
Storage
Препун
PSU
Предимензионирано
RAM
Доволно
Video card
Нај јака со 8 гигавати
Case
Гломазно
Mouse
Немам, чувам мачки.
Keyboard
Тивка
Audio
Стерео со двигател
Monitor
Прецизен
OS
Џам
Нек се зачлени ебаг0 :)
 

bogoevski

Unstoppable
29 ноември 2009
1,668
2,587
Hønsebybotn
bogoevski's setup  
Processor & Cooler
Повеќејадрен со множител
Motherboard
Црна со црвени детали
Storage
Препун
PSU
Предимензионирано
RAM
Доволно
Video card
Нај јака со 8 гигавати
Case
Гломазно
Mouse
Немам, чувам мачки.
Keyboard
Тивка
Audio
Стерео со двигател
Monitor
Прецизен
OS
Џам
Тој е молер и моторџија
И мислам дека не е баш „по ова компјутериве“
Епа нека се јави на домофон, препрати му слободно.
Во секој постапокалиптичен филм имаш по еден ваков шо бара други преживувачи со радио. xD
Јали га знали :)
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,546
14,530
Во секој постапокалиптичен филм имаш по еден ваков шо бара други преживувачи со радио. xD
I am Legend е сниман по истинитој причи а главен советник беше bogoevski

My name is bogoevski. I am a survivor living in Skopje City. I am broadcasting on all AM frequencies. I will be at the "Kod Marsala" restaurant everyday at mid-day, when the sun is highest in the sky. If you are out there... if anyone is out there... I can provide food, I can provide shelter, I can provide security. If there's anybody out there... anybody... please. You are not alone.


Останатото е историја
 

bogoevski

Unstoppable
29 ноември 2009
1,668
2,587
Hønsebybotn
bogoevski's setup  
Processor & Cooler
Повеќејадрен со множител
Motherboard
Црна со црвени детали
Storage
Препун
PSU
Предимензионирано
RAM
Доволно
Video card
Нај јака со 8 гигавати
Case
Гломазно
Mouse
Немам, чувам мачки.
Keyboard
Тивка
Audio
Стерео со двигател
Monitor
Прецизен
OS
Џам
And I'm goin' to kill Cortana virus...
 

bogoevski

Unstoppable
29 ноември 2009
1,668
2,587
Hønsebybotn
bogoevski's setup  
Processor & Cooler
Повеќејадрен со множител
Motherboard
Црна со црвени детали
Storage
Препун
PSU
Предимензионирано
RAM
Доволно
Video card
Нај јака со 8 гигавати
Case
Гломазно
Mouse
Немам, чувам мачки.
Keyboard
Тивка
Audio
Стерео со двигател
Monitor
Прецизен
OS
Џам
Да бев јас главен советник, немаше да има таков лапсуз.
AM е тип на модулација, не фреквенција, можеш амплитудно да модулираш на секоја можна фреквенција, неможно е да емитуваш по цел радио-фреквентен спектар како што е прикажано во филмот.

Можеле да прашаат за стручна помош, џумериканци :)
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,546
14,530
Како и да е, благодарение на луѓето како bogoevski можевме да оствариме контакт со мои роднини за време на војната во Босна.
Како се случуваше конекцијата телефон <>радио аматер<>телефон не ми е јасно.
Битно благодарение на тоа луѓето се извлекоа од таму и заминаа за Австралија (преку Хрватска)

Ќе го барате вие bogoevski ај ти..
 

Steff_Maja

Practice makes perfect
30 мај 2010
4,174
1,739
Едно време се заинтересирав за вакво нешто, но не можев да си најдам другарчиња.
Сакав да ги сфатам фреквенциите, начинот на кодирање на уреди, комуникацијата.

Имав обични рачни радиостаници Baofeng со по 7w и 11w антена кои што меѓу себе фаќаа и до 10км.

Што се однесува до твојата фреквенција, дали тоа значи ако јас пак купам Baofeng рачна станица, ќе можам да се конектирам на неа и во колкав радиус ?
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,770
11,077
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
јаоооо јеботе где то ти живиш.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,770
11,077
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Башка на форумов нема никакви аматери, све експерти се :eek:h::cool::crazy::minishock:
 

bogoevski

Unstoppable
29 ноември 2009
1,668
2,587
Hønsebybotn
bogoevski's setup  
Processor & Cooler
Повеќејадрен со множител
Motherboard
Црна со црвени детали
Storage
Препун
PSU
Предимензионирано
RAM
Доволно
Video card
Нај јака со 8 гигавати
Case
Гломазно
Mouse
Немам, чувам мачки.
Keyboard
Тивка
Audio
Стерео со двигател
Monitor
Прецизен
OS
Џам
Едно време се заинтересирав за вакво нешто, но не можев да си најдам другарчиња.
Сакав да ги сфатам фреквенциите, начинот на кодирање на уреди, комуникацијата.

Имав обични рачни радиостаници Baofeng со по 7w и 11w антена кои што меѓу себе фаќаа и до 10км.

Што се однесува до твојата фреквенција, дали тоа значи ако јас пак купам Baofeng рачна станица, ќе можам да се конектирам на неа и во колкав радиус ?
Baofeng имаат и PMR и CB рачни станички, ќе се слушаме секако :)
јаоооо јеботе где то ти живиш.
Поблизу до бога, ти?
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,075
29,080
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Во услови кога хара Кортана вирус, старите хобија се вратија на маса, како што се вратив на форумов така се враќам во радио аматерските води.

На 11 метри сум со CB Midland 77-099b слушам и предавам на канал 22 т.е. 27.225 MHz.

Само слушам и на 10 метарски, 15 метарски, 20 метарски, 40 метарски и 80 метарски на Yaesu FT-7

На UHF сум со рачна Motorola GP640, ако е некој за приватна комуникација имам и закупена фреквенција т.е. канал од АЕК.

Во PMR спектарот сум со истата рачна Motorola GP640 слушам и предавам на 446.00625MHz т.е. на први канал.

Мојата локација.

Мојот ќош:

Погледнете го атачментот 86283
Behringer?

 

bogoevski

Unstoppable
29 ноември 2009
1,668
2,587
Hønsebybotn
bogoevski's setup  
Processor & Cooler
Повеќејадрен со множител
Motherboard
Црна со црвени детали
Storage
Препун
PSU
Предимензионирано
RAM
Доволно
Video card
Нај јака со 8 гигавати
Case
Гломазно
Mouse
Немам, чувам мачки.
Keyboard
Тивка
Audio
Стерео со двигател
Monitor
Прецизен
OS
Џам

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,075
29,080
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

krema

Professor
24 јуни 2009
12,420
11,717
youtu.be
Баш неќна гледав Baofeng кај мене во супермаркетот, се мислев дали да земам една ама не ми баш направи многу мерак, многу скромна изработка беше.
Да, убаво прочитавте - во супермаркет.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,770
11,077
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

bogoevski

Unstoppable
29 ноември 2009
1,668
2,587
Hønsebybotn
bogoevski's setup  
Processor & Cooler
Повеќејадрен со множител
Motherboard
Црна со црвени детали
Storage
Препун
PSU
Предимензионирано
RAM
Доволно
Video card
Нај јака со 8 гигавати
Case
Гломазно
Mouse
Немам, чувам мачки.
Keyboard
Тивка
Audio
Стерео со двигател
Monitor
Прецизен
OS
Џам

nikola_bb

Gaining Experience
14 август 2009
351
96
Во услови кога хара Кортана вирус, старите хобија се вратија на маса, како што се вратив на форумов така се враќам во радио аматерските води.

На 11 метри сум со CB Midland 77-099b слушам и предавам на канал 22 т.е. 27.225 MHz.

Само слушам и на 10 метарски, 15 метарски, 20 метарски, 40 метарски и 80 метарски на Yaesu FT-7

На UHF сум со рачна Motorola GP640, ако е некој за приватна комуникација имам и закупена фреквенција т.е. канал од АЕК.

Во PMR спектарот сум со истата рачна Motorola GP640 слушам и предавам на 446.00625MHz т.е. на први канал.

Мојата локација.

Мојот ќош:

Погледнете го атачментот 86283
Мене ме интересира каде можам повеќе да научам околу радио аматерството. За жал народна техника ја уништија, а си имаше одлични секции. Така да каде може да поднаучам нешто и како се доаѓа до лиценца. Дали воопшто гњават од АЕК ако немаш лиценца?
 

bogoevski

Unstoppable
29 ноември 2009
1,668
2,587
Hønsebybotn
bogoevski's setup  
Processor & Cooler
Повеќејадрен со множител
Motherboard
Црна со црвени детали
Storage
Препун
PSU
Предимензионирано
RAM
Доволно
Video card
Нај јака со 8 гигавати
Case
Гломазно
Mouse
Немам, чувам мачки.
Keyboard
Тивка
Audio
Стерео со двигател
Monitor
Прецизен
OS
Џам
За PMR (446) и за CB не ти треба никаква лиценца, само мораш да се придржуваш кон правилата.
Исто не ти треба лиценца ако имаш закупен приватен канал за професионална употреба од АЕК.
Материјали за учење и полагање класи имаш во АЕК и добиваш повикувачки код па со тоа можеш да учевствуваш во сите радио-аматерски опсези, зависно од класата.

Тука имаш доста ресурси.

Патем, никој од форумов не се јави...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,728
Мислења
856,128
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно