• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Дали има радио-аматери

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Баш ме интересира дали некој што го посетува форумот е радио-аматер, и во неговата област како е застапено радио-аматерството? Дали како секаде во македонија и таму умира од болна и бавна смрт
 

shemko

Gaining Experience
15 јули 2008
231
56
uf SLUCAJNO JA VIDOV TEMAVA!~
NORMALNO DEKA IMA RADIO AMATERI AMA KADE STO SUM JAS ODAMNA E UMRENO SE :( NA ZALOST:(:(:(:(:(:(
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
А од каде си ти ако можи да се знајт? Сличајно да не знаеш зошто е паднат Р7 (Кула 5) репетиторот? Веќе 3 месеци немам никаков контакт со него.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.810
83
На Штипскиот аеродром има радио аматерско друштво и се активни сум бил таму и работат луѓето не се на пропаст добро се држат
 

ernesto

Intern
8 април 2008
175
10
Kumanovo
ernesto's setup  
Processor & Cooler
Intel (R) Core (TM) i3-5005U CPU @ 2.00GHz
Storage
1 TB
RAM
4 GB
Video card
Intel
Mouse
Gembird
OS
Windows 10
Има уште еден радио аматер и е член на форумов. Човекот е на околу 50 годишна возраст и е од Куманово. Со дозвола за работа и име: Z32WB а мислам дека тоа му е и User Name на форумов. Баш ке му кажам да се вклучи во темава.
Поздрав до сите радио аматери во Македонија !!!
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Случајно некој да не знае што е тоа на 145.750 ? Ко репетитор да е али неможам никако да го активирам ... изгледа е дигитален штом има робо-глас или како се викаше ...
 

petar.bt

Intern
12 август 2007
734
22
одев порано во народна техника во Битола имаше. мислам дека сеуште има.
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
Штипските радиоаматери постигнаа нов европски рекорд

Потпретседателот на радио клубот „Никола Тесла“, Венцо Стојчев вели дека на овој светски телепринтерски куп постигнале и нов европски рекорд.

- Голема чест за нашиот радио клуб е што повторно постигнавме европски рекорд и сме први во Европа, а втори во светот. На овој светски радиотелепринтерски куп освоивме над девет милиони поени, а зад себе оставајќи ги Германија, САД, Јапонија и Шведска кои работат со пософистицирана опрема, рече Стојчев.

Тој додава дека за две недели повторно ќе учествуваат на ново светско првенство, а радиоаматерите ќе се натпреваруваат од аеродромот „Сушево“ во Штип.

Извор: Сител

Ако има некој туторијал, или упатство за радиоаматери. На пр: Потребна опрема, каде може да се набави, услови какви треба да се има, литература, би било добро да сподели.
 

boojan

Intern
26 февруари 2009
74
3
радиоаматерството е супер работа, но за жал кај нас умира полека....јас не сум се плеткал со радиоаматерство, нити пак знам како иде тоа, јас сум повеќе по електрониките но жално е таква работа да ја снема.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
:) Супер се Штип. Мојот клуб што го формирав во школото се води како секција од „Никола Тесла“. Овие дена ќе се оди на локацијата Сушево за спремање на натпревар на 1.8 МХз кој ќе се одржува викендов :)

taranenik, пишана литература малку има ... пробарај низ интернет ќе најдеш некои книги. Јас имам литература на српски која датира од 80тите години.

Од кој град си ? Доколку те интересира ова поле најдобро е да се обратиш во некој радио клуб доколку има таков во твојот град.
 

MusicFreak

Gaining Experience
18 јуни 2009
929
79
Да не знај некој дали има Битола ваков тим? Знам кај му е опремата, но дали постојат луѓе кои уште се занимават со то?
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Информирај се каде се наоѓа Народна Техника во Битола. Клубовите се под народна техника, таму ќе добиеш одговор.
 

MusicFreak

Gaining Experience
18 јуни 2009
929
79
Знам кај се наоѓа Народна Техника, прашањето ми беше дали сеуште има луѓе кои се занимават со то?
 

dimitars

Gaining Experience
8 мај 2007
1.687
341
Дај кажете некоја станица да слушниме нешто во досадава? Дали радиоаматерите работат на мали дистанци? Труп сум во радиово и основни канали не ги знам деновиве, ех.. што прават цедеата и емпетројките :D.
 

VoIP

Intern
7 февруари 2010
41
4
хаха ова е смешки, кој во 21 век разговара со токи воки, сега поред толку мобилни телефони и бесплатни разговори вие уште со радио станици ц ц ц еее каков народ заостанат
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
хаха ова е смешки, кој во 21 век разговара со токи воки, сега поред толку мобилни телефони и бесплатни разговори вие уште со радио станици ц ц ц еее каков народ заостанат

Знаеш дека во време на криза и пример да снема струја ништо од тие работи за комуникација нема да работи ?
 

batka

Intern
26 јуни 2010
34
1
73! site sto se radio amateri znaat sto e toa.Pozdrav od Veles ,Naesen ke pokusame da go restartirame ex YU5FQR .Problem ne se prostoriite,tuku finansiite.Vo potraga sme po sponzor,koj redovno ke gi podmiruva najneophodnite trosoci.Za Voip i slicnite da kazam deka radioamaterstvoto ne e zboruvanje (blebetanje) na mobilen,ami ima mnogu podrugo znacenje i druga namena.Jas sum isto 50 godisen i imav sreka da bidam radioamater.Ne ostanaa mnogu vistinski amateri kako Venco.Zoki,Mome,Mladen.. i da ne gi nabrojuvam.Se nadevam deka ke najdeme sili da zapocneme povtorno vo Veles,makar so stotina vati,so stara aparatura,ama so mnogu entuzijazam.Noviot radio-klub ima predlog da se vika * PETAR KRAJCEV * vo cest na najdobriot veleski,no i makedonski radioamater na site vreminja - cicko PEPI ,koj nekolku godini ne e medju nas,a imase zelba velesani da imaat radio-klub.+ SK
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
73! site sto se radio amateri znaat sto e toa.Pozdrav od Veles ,Naesen ke pokusame da go restartirame ex YU5FQR .Problem ne se prostoriite,tuku finansiite.Vo potraga sme po sponzor,koj redovno ke gi podmiruva najneophodnite trosoci.Za Voip i slicnite da kazam deka radioamaterstvoto ne e zboruvanje (blebetanje) na mobilen,ami ima mnogu podrugo znacenje i druga namena.Jas sum isto 50 godisen i imav sreka da bidam radioamater.Ne ostanaa mnogu vistinski amateri kako Venco.Zoki,Mome,Mladen.. i da ne gi nabrojuvam.Se nadevam deka ke najdeme sili da zapocneme povtorno vo Veles,makar so stotina vati,so stara aparatura,ama so mnogu entuzijazam.Noviot radio-klub ima predlog da se vika * PETAR KRAJCEV * vo cest na najdobriot veleski,no i makedonski radioamater na site vreminja - cicko PEPI ,koj nekolku godini ne e medju nas,a imase zelba velesani da imaat radio-klub.+ SK

:) Браво за ентузијазмот. Мислам дека финансиите не се проблем, доколку се воведе членарина која што членовите ќе треба редовно да ја плаќаат. Поголем проблем се луѓето т.е. бројот на луѓе :)

73!
 

nCounTr

Intern
5 мај 2009
474
41
Знаеш дека во време на криза и пример да снема струја ништо од тие работи за комуникација нема да работи ?

Ако снема струја 8 часа тогаш нема да работат, додека фиксната со стар телефон ќе работи и повеќе од 8 часа, инаку многу тешко се нема струја од 8 часа.
Кога падна мрежата во македонија 2008 година немаше струја само 4 часа, а се распадна цел систем на македонија, јужна србија, источна бугарија и западна албанија.
А се распадна поради грчиштана кога нагло повлекоа голема енергија од 150 кв вод од грција до рек битола, по што заштитата кај битола реагира и испадна рек битола од системот, така нашиот систем повлече од другите и тие неможеа да издржат и испадна све живо и диво.

Како и да е според мене радиоаматерството е одлично, но во овие тешки времиња ако се нема финансии тешко се следи тоа хоби. Немав среќа да запливам во тие води, но имам пријатели кои се имаат бавено со радиоаматерство, не сум ги видел одамна.

Поздрав до сите радиоаматери.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
43.670
Мислења
889.394
Членови
31.512
Огласи
36
Најнов член
sekuloskip
На врв Дно