• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Дали има програм за да ги видам и контролирам сите што се на интернет преку мој от рутер?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

ernesto

Intern
8 април 2008
175
10
Kumanovo
ernesto's setup  
Processor & Cooler
Intel (R) Core (TM) i3-5005U CPU @ 2.00GHz
Storage
1 TB
RAM
4 GB
Video card
Intel
Mouse
Gembird
OS
Windows 10
Ме интересира како можам и дали има некој програм за да ги контролирам, поточно да им давам дозвола кој може а кој неможе да има wi-fi преку мојата мрежа (преку мојот рутер).
Инаку користам рутер Netgear WGR614v7. Повеќе ме интересира дали има некој програм зоѓто мислам рутерот да го сменам во иднина или да ставам уште еден и да ги вржам и двата да си направам Hot Spot.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,341
4,769
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Не му го знам менито на тој рутер, дај PrtSc од менито да видиме што опции има, конкретно во Wireless и DHCP менито.
За да видиш кој е конектиран кај тебе, оди во DHCP Leases, тамо ке видиш кој уред која IP ја има земено.
btw темава ти е на погрешно место.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,652
6,645
www.mikrotikmacedonia.net
Не му го знам менито на тој рутер, дај PrtSc од менито да видиме што опции има, конкретно во Wireless и DHCP менито.
За да видиш кој е конектиран кај тебе, оди во DHCP Leases, тамо ке видиш кој уред која IP ја има земено.
btw темава ти е на погрешно место.
http://www.voiproblem.com/emulators/Netgear/WGR614v6/start.html?interface=WGR614v6
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,341
4,769
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Во Advanced има Wireless Settings (клик) - Setup Access List (клик) - штиклирај ја коцката кај што пишува Turn Access Control On, кликни на Add и пиши Device Name и додај ја неговата Mac Address-а и потоа повторно на Add, не заборавај на крај да стегнеш на Apply.
Со ова ке му забраниш пристап до интернет на уредот кој што го додаде во Access List-та.
(Не можам да најдам DHCP Lease... би требало да има, ако најдам ке го едитирам постов)
edit: Провери во Lan IP дали има регистрирани уреди.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

ernesto

Intern
8 април 2008
175
10
Kumanovo
ernesto's setup  
Processor & Cooler
Intel (R) Core (TM) i3-5005U CPU @ 2.00GHz
Storage
1 TB
RAM
4 GB
Video card
Intel
Mouse
Gembird
OS
Windows 10
Во моментов не сум дома и до тој рутера така да ке проверам подоцна... Благодарам за помошта. А ме интесира дали има некој програм со кој може да се реглулира сето ова. На Регионален MikroTik форум има некои примери но незнам со кој програм е тоа направено...
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,341
4,769
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
А ме интесира дали има некој програм со кој може да се реглулира сето ова.
Не гледам потреба од програма за регулирање кога самиот рутер ти дава можност да даваш и блокираш пристап до одреден уред.
 

Sm0k3y25

Баниран/a
7 ноември 2012
279
222
Sinope568+ R4
Ми треба пасворд од админ јузерот на овој рутер земен од One.mk (еден master password имаат). Доколку некој го има нека го постира. Незнам што алатки нуди admin привилегијата, но најмногу што сакам е да изгасам remote login бидејќи од OneVip тие што се во call центарот се тиња.
 

uwemi

Unbeatable
20 февруари 2011
4,761
4,240
Skopje
2b.com.mk
uwemi's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 3450s
Motherboard
Gigabyte GA-z68xpUD3
Storage
Samsung EVO 840 / 320GB + 1TB HDD.
PSU
CM SilentPro 700W
RAM
2x4GB Kingston - 1333mhz
Video card
Sapphire R9 280x Vapor-X
Case
CoolerMaster K-350
Mouse
Logitech MX-518
Keyboard
A4Tech B120 Red BackLight
Audio
Creative Inspire P380 2.1
Monitor
BenQ RL27" + SyncMaster 24"
OS
Windows 7 / 64Bit
User - user
pass - user
 

uwemi

Unbeatable
20 февруари 2011
4,761
4,240
Skopje
2b.com.mk
uwemi's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 3450s
Motherboard
Gigabyte GA-z68xpUD3
Storage
Samsung EVO 840 / 320GB + 1TB HDD.
PSU
CM SilentPro 700W
RAM
2x4GB Kingston - 1333mhz
Video card
Sapphire R9 280x Vapor-X
Case
CoolerMaster K-350
Mouse
Logitech MX-518
Keyboard
A4Tech B120 Red BackLight
Audio
Creative Inspire P380 2.1
Monitor
BenQ RL27" + SyncMaster 24"
OS
Windows 7 / 64Bit

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,598
Мислења
821,492
Членови
28,251
Најнов член
Tomaz
На врв Дно