1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Дали електронските делови се штетни по здравјето?

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од mariomako, 10 Декември 2011.

 1. mariomako

  mariomako
  Гостин

  Здраво,

  вчера растурајќи еден стар маус размислував дали и колку се штетни деловите од кои е изградена сета електроника околу нас ( транзистори, чипови, отпорници и сл... ).
  Првин мислев дека се многу штетни, но потоа ми се менуваше мислењето, ако ништо во природата ( освен отровите и сл работи ) не се штетни, делот е изработен од делови од природата, па како е можно тој е да е штетен ?

  Навистина незнам, па затоа барам одговор од некој поучен...

  Поздрав
   
  bokiscout, daniel111 и на SaleSk им се допаѓа ова.
 2. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,601
  5,175
  20 Април 2007
  Машко
  Во принцип ова е едно одлично прашање кога станува збор за еко средината во која живееме...Колку и да не сакаме се околу нас е шетно..Нешто повеке, нешто помалку, па се така до некој баланс додека се не замине во безтрага. :)
   
  daniel111, gokica и на StalkeR им се допаѓа ова.
 3. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,388
  3,101
  4 Септември 2008
  www.e-otpad.mk

  Ова ти е добар почеток за информирање.
   
  На bokiscout и gokica им се допаѓа ова.
 4. Nakolce

  Nakolce
  Gaining Experience

  941
  87
  18 Септември 2009
  Ова прашање ретко кој го знае... Според мене нај штетно е пукањето на електролитски кондензатор.. Бидејки кога испукува испушта некоја течност што не мириса убаво... И не е препорачливо да се допре со рака или не дај боже да ти прсне во око...
   
 5. daniel111

  daniel111
  Gaining Experience

  681
  334
  10 Август 2009
  I uraniumot e del od prirodata kolku jas sum zapoznaen no se mi se cini deka Atomskata bomba e stetna, iako delovite i se od prirodata.

  Naj stetno od se bez razlika od koe poteklo e se magnetnite i radio zracenja koj gi proizveduvaat skoro site delovi od elektronikata vo kompjuterite no toa e samo kapka vo more vo sporedba za mrezata na radio branovi (za mobilni.tv.radio itd ) koja ne zraci sekojdnevno i pravi sumovi i blokadi na nekoj delovi od mozokt koj rabotat na tie frekfencii :)
  Za ova ima mnogu naucni dokazi no premnogu e komplicirano da se postira tuka na ovoj forum, ne e loso malku da se progoogla na taa tema-cisto informativno za tie sto ke mozat da gi prifatat tie informacii iako na prv pogled im se cini deka se apstrakni.
   
  На Fatal1ty_, prichina, SaleSk и уште 5 други им се допаѓа ова.
 6. mariomako

  mariomako
  Гостин

  Имаш право даниел111, не го размислив цитираниот дел... Но дали е можно некако да се спречи зрачењето од мобилните, телевизорите и сл работи? Барем во мојата куќа?

  Имам еден многу длабок подрум, таму телефоните не фаќаат мрежа, дали и таму се чувствуваат тие штетни бранови ?
   
 7. fuUuUzZzZy

  fuUuUzZzZy
  Mr. Sensei

  4,837
  825
  14 Декември 2007
  Машко
  Game developer, VFX Artist
  Радиум? Полониум? Се` се тоа природни материјали.. Прочитај малку за Марија и Пјер Кири ако те интересира повеќе околу ова.

  Сеуште не. Измислуваат некои си пирамиди односно 20 грама пластика кои служат единствено да ти ги земат парите. До самиов момент, сеуште немам прочитано за нешто што спречува бранови. Доколку брановите ги спречува, уредите нема да функционираат, поради тоа што тој е начинот да дејствување, односно бранови.
  Единствен начин е да ги исклучиш.

  Но, никогаш нема да си сигурен, поради тоа што и тие не се единствени зрачења. На пример, секој дневно подлегнуваме на атмосферски празнења, сончеви, па дури и магнетното поле на земјата делува до некаде негативно.

  Да. Но, далеку по мали од колку во твојата дневна соба каде што се наоѓаат сите извори.

  Електролити.

  Сума сумарум, нека не те загржува тоа толку многу.. Секојдневно ти влијаат илјадници видови на зрачења. За жал тоа е вистината, и за сега ништо неможе да се смени. Со тек на времето како што се унапредува атомската физика, се повеќе и повеќе штетни влијанија ќе се осеќаат.

  За некое време тоа ќе биде стандардното удварање: “Срце, ти просто зрачиш“ :)
   
  На deki1 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,601
  5,175
  20 Април 2007
  Машко
  WRONG!!!

  Пирадимите немаат никаква врска со ова за кое што праша mariomako.
  Во суштина она кое он сакаше да го знае, а го знае сигурно, но не можел да се сети дека тоа е така, се нарекува Фарадеев кафез...Значи, да можно е, т.е. да немаш никакво зрачење од тие бранови само што таа инвестиција е многу скапа...Треба целата куќа да ја направиш фарадеев кафез. Ѕидовите треба да ги изработиш од бакар, вратите исто така, на касите да ставиш бакарни контакти, а во прозорите треба да имаш мрежа со големина на дупчето 4хдебелината на мрежата... Доколку отвориш прозор или врата, фарадеевиот кафез повеќе нема да ти биде заштита од тие радио фреквентни влијанија. :)

  Или во превод...Бркај работа и не се замарај со штетно, нештетно...Додека збориш на мобилен се зрачиш, додека шеташ по улича се зрачиш од космичкото зрачење, кога гледаш ТВ се зрачиш од екранот итн :)
  Иди бркај девојки, батали штетно, корисно... :)
   
  На masterficx и zorandesign им се допаѓа ова.
 9. fuUuUzZzZy

  fuUuUzZzZy
  Mr. Sensei

  4,837
  825
  14 Декември 2007
  Машко
  Game developer, VFX Artist
  Муабетов ми беше дека се трудат да направат некои иновации за помош кај одредена група зрачења.. Но залудно.. Зрачењата постоеле, постојат и ќе постојат. Што се однесува до другите зрачењаодносно тоа со Фарадеевиот кафез е точно.. Имав семинарска за тоа :)
  Но, од практична гледна точка на темава е невозможно. Секако како факт е навистина интересен. :)
   
 10. maci

  maci
  On your way to fame

  2,889
  650
  2 Април 2008
  и воздухот и водата се штетни.
  се што е претерано е штетно.
   
  На RagingDemon му/ѝ се допаѓа ова.
 11. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,601
  5,175
  20 Април 2007
  Машко
  Изработката на фарадеев кафез е и те како возможна :) Ако сакате ке ви покажам и слики од фарадееви кафези :) Во кој не се живее но служат за друга работа...И функционираат беспрекорно и идеално...Големината им е по некој си 25 квадрата
  ;)
   
  На prichina му/ѝ се допаѓа ова.
 12. fuUuUzZzZy

  fuUuUzZzZy
  Mr. Sensei

  4,837
  825
  14 Декември 2007
  Машко
  Game developer, VFX Artist
  Потенцирам :)

  А тамам работа дека постојат.. Не малку време Мајкл Фарадеј изгубил на нив :)
   
 13. zorandesign

  zorandesign
  Баниран/a

  1,618
  674
  6 Јуни 2007
  кога сме веќе кај штетноста - дали процесорите содржат некои штетни по здравјето хемиски елементи или соединенија? не најдов на нет... Сале, ти си и по електрониката и по здравјето, па твоето мислење на оваа тема најмногу би ми помогнало( секако дека ги ценам мислењата и на останатите, ама Сале е во оваа област ипак...:) . Ако не си спремен денес да одговараш, ќе ти пишам минус па утре ќе можеш да го поправиш :D
  Поздрав.
   
 14. mariomako

  mariomako
  Гостин

  Електрониката е и штетни но и корисна, но ајде уште ова да прашам :)
  Низ целата куќа поставив штедливи сијалици кои коштаат околу 200 денари, но пред некој ден прочитав на нет дека биле штетни и дека предизвикувале рак на дојката, сега незнам дали да ги сменам или да ми останат сијалиците ?

  http://www.vesti-online.com/Vesti/Svet/133300/Stedljive-sijalice-izazivaju-rak
   
 15. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,157
  1,713
  30 Мај 2010
  Ако почнеш да прашуваш што се е штетно, ќе ти се смачи да живиш.
   
 16. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,853
  26,109
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Можам да ти помогнам делумно...Значи главната суровина за изработка на процесорите е кварцниот песок во кој има големо количество на Силициум диоксид (SiO2) дури до 99,9%. Добиените вафери направени од слилициумот се полираат се додека се отстрани и најмала грешка,и се нанесува на нив фото-осетлив слој (ист како оној кај аналогните фотоапарати).Фото-осетливиот слој се изложува на UV светлина со цел да се смени структурата.
  Следната фаза е ставање на транзистори и истата постапка со нанесувањето на фото-осетливиот слој,потоа над транзисторите се импелментираат јони.Потоа следи Електрофореза...тоа значи дека готовит вафер се става во сулфурен раствор,каде јоите на бакарс се нанесуваат на транзисторот,и преминуваат од анода во катода.
  Потоа идеа фаза на поврзување на транзистори со жици во многу слоеви...Потоа целиот вафер се сече на коцкици...со што сме го добиле јадрото на процесорот...одозгора следи само поклопец и спремен за пакување....

  Значи од сето ова може да се заклучи дека суровините на процесорите се од природни материјали и немаат некоја голема штета по здравјето на луѓето и околината.
   
  StalkeR, SaleSk и на zorandesign им се допаѓа ова.
 17. mariomako

  mariomako
  Гостин

  Дали има некој да ми објасни нешто повеќе околу штедливите сијалици ?
   
 18. maci

  maci
  On your way to fame

  2,889
  650
  2 Април 2008
  извади ги сите штедливи сијалици и немој да ги фрлаш,дај ми ги мене.
  штедливите сијалици се обични неонки.
   
 19. daniel111

  daniel111
  Gaining Experience

  681
  334
  10 Август 2009
  vO 1963 GODINA RUSKITE NAUCNICI DOSLE DO OTKRITIE DEKA COVECKATA POTSVES KOGA E IZLOZENA NA FREKFENCIJA OD 200MHZ PREDIZVIKUVA PROMENI VO NAsETO RAPOLOZENIE ,PA CAK I DOTAMU DA MOZE NA NEKOJ NACIN I DA VLIJAE NA NEGO ,
  E sEGA VIE VIDETE STO SE RABOTI NA 200MHZ ILI NA NEKOJA DRUGA FREKFENCIJA KOJA sO MNOZITEL STANUVA 200 PR. KATODNATA CEVKA NA tv (sigurno ste sretnale nekoj koj ubedeno ke vi tvrdi " so svoj oci vidov na TV ,toa e vistina" ili procesorite od 33x pa 100mhz x itd . taka da sme opkruzeni so el.magnetni i radio zracenja i amo SaleSK moze da ni e na pomos ,da sedne i da razvie modificiran ekonomski isplatliv kafez pa makar lociran i vo ZOO :)
   
  На SaleSk му/ѝ се допаѓа ова.
 20. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,601
  5,175
  20 Април 2007
  Машко
  Немам време да развивам толку големи проблеми...Ја сум за ситници...
  @zorandesign
  Мислам дека Fatal1ty_ одговори на прашањето повеќе и од одлично :)
  Инаку точно е дека се околу нас зрачи...Ке се потрудам да најдам еден документ во кој е објаснето колку зрачење примаме ние луѓето секојдневно со секојдневни активности...

  Е сега околу штедливите сијалици...Штедливите сијалици се исто она што и секој ЛЦД монитор го има во себе...CCFL сијалица и инвертор..Тоа е истото и сијалицата, нормално спакувано во помало пакување...
   
  На Branchez му/ѝ се допаѓа ова.
 21. maci

  maci
  On your way to fame

  2,889
  650
  2 Април 2008
  куќа со фарадеев кафез ви треба единствено ако сте дел од некоја тајна мрежа=ќелија.
  имаше еден филм со таква куќа,работилница со фарадеев кафез и во неа неможеја да го лоцираат со ништо.чисто служеше за криење на главниот лик.:mario:

  инаку има вистина во влијанието на херците врз мозокот и однесувањето на човекот,масата.контрола на широката маса.ама тоа се други теми.
   

Сподели

Вчитување...