• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Дали е продолжен договорот со Мајкрософт?

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

D

Администратор
31 март 2007
3,292
2,000
www.iwmnetwork.com
Во интервју дадено за Време, на 12-ти Февруари, 2007 година, министерот без ресор за информатичко општество, Иво Ивановски, го истакна следново:

Ќе го продолжи ли Владата стратегискиот договор со Мајкрософт?
- Договорот завршува на крајот од годинава. Засега немаме конкретни намери за продолжување на договорот. Се уште го анализираме и дополнително ќе се одлучува за понатамошна соработка. Треба да се види каква е фактичката состојба со набавка на лиценциран софтвер за да знаеме што понатаму. Мајкрософт веќе реализира неколку квалитетни проекти за електронска влада.
Дали некој знае што се случи?
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Се е можно, сега во моментов е активен проектот компјутер за секое дете. Брат ми ми кажуваше дека имало организирано семинари за професорите, со цел да научат како да ги користат компјутерите со Ubuntu. Можеби Владата веќе се откажала од овој договор.
 

Miksa2007

Intern
15 октомври 2007
112
1
Дали некој знае колку е "тежок" овој договор?

Иначе, лиценците на Мајкрософт подразбираат и овластено користење на тие лиценци и за домашни потреби т.е. ако во една компанија купите 10 лиценци тие 10 лиценци може да ги користат и за дома на своите машини вработените, покрај некои останати ситни бенефиции.

 

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Дали некој знае колку е "тежок" овој договор?

Иначе, лиценците на Мајкрософт подразбираат и овластено користење на тие лиценци и за домашни потреби т.е. ако во една компанија купите 10 лиценци тие 10 лиценци може да ги користат и за дома на своите машини вработените, покрај некои останати ситни бенефиции.
Хмм, не сум знаел. Паметно од МС.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,763
Мислења
850,113
Членови
29,466
Најнов член
ninobass
На врв Дно