1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем Дали е проблем или е нормално

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од Иванчо, 19 Јуни 2019.

 1. Иванчо

  Иванчо
  Gaining Experience

  281
  332
  22 Мај 2013
  Машко
  Веб-администратор,
  купив hp envy x360, лаптопов е сон ама дали е можно да има проблем.
  тачпадов при допир (не кликање десен или лев батон долу) значи при обично допирање прави звуци и крајно ме нервираат и ми се досадни, како да не е наместен како што треба. побарав на гугл и други пишуваат за истиот проблем.
  дали некој од вас се соочил со сличен проблем на ваков модел на лап-топ или сличен, пошто и на други врсти на хп луѓево се зажалат на звуци.
  благодарам.
   
 2. Deleted member 37389

  Deleted member 37389
  Гостин

  Најверојатно фабричка маана, ако не е ништо сериозно би ти рекол да не се зафркаваш по сервиси, и така ништо нема да направат, ако не си задоволен мислам дека можеш да го вратиш.
   
 3. krema

  krema
  Professor

  9,097
  8,828
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не е мана, туку така е дизајниран.
   
 4. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  930
  498
  12 Април 2017
  Машко
  Какви звуци? Физички или преку звучник? Во секој слујач, најверојатно ти е со Synaptics драјвери, така да ти препорачувам да го избришеш тој драјвер и виндоус автоматски ќе му стави Windows Precisio драјвер. По мое мислење ова е подобар драјвер.
   
 5. Иванчо

  Иванчо
  Gaining Experience

  281
  332
  22 Мај 2013
  Машко
  Веб-администратор,

  View: https://youtu.be/x-_GWVjAs1Q


  Не е од звучник, еве го звукот....
   
 6. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  930
  498
  12 Април 2017
  Машко
  Аха, епа и на мојот го има тоа слично. Без да кликнеш малку пага подолу од првичната позиција и после може да кликнеш. Е сеа ова кај мене се дешава само на левото ќоше долу и не прави толку гласен тон. Види дали може на гаранција да го вратиш.
   
 7. Winncoot

  Winncoot
  Gaining Experience

  63
  84
  22 Јуни 2017
  Машко
  Youtube
  Такво е фабрички. Како лесен клик стил.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  930
  498
  12 Април 2017
  Машко
  Не клика. Пага понадолу од првичната позиција и изгледа удира на ова шо е за кликање.
   
 9. Иванчо

  Иванчо
  Gaining Experience

  281
  332
  22 Мај 2013
  Машко
  Веб-администратор,
  Значи само допирам не кликам, при допир дава тсков звук, не ги притискам копчињата лево, десно што се...
   
 10. Winncoot

  Winncoot
  Gaining Experience

  63
  84
  22 Јуни 2017
  Машко
  Youtube
  Ахам, сакаш да кажеш пластиката што е над кликовите тоест падот е малце подигната или пак кликовите се паднати подолу, и има луфта меѓу тоа?
   
  На Futurelakimens и Иванчо им се допаѓа ова.
 11. Winncoot

  Winncoot
  Gaining Experience

  63
  84
  22 Јуни 2017
  Машко
  Youtube
  Тогаш станува збор за празен простор теост луфта меѓу физичкиот клик и пластиката на која сто притискаш, тогаш можно е да е проблем. Ако те живцира толку, оди на сервис, според мене ќе се навикнеш со тек на време.
   
 12. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  930
  498
  12 Април 2017
  Машко
  Сервис му е решение само. Не треба да се навикне :D
   
 13. Serko

  Serko
  Gaining Experience

  60
  99
  30 Август 2018
  Машко
  Подобро среди го проблемот, вака на живци ќе ти оди :D
   
 14. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,893
  6,513
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Кој е сервисот на ХП? Да не го однесеш лаптопот за ова па да ти се врати изгребан, извиткан и слично.
   
 15. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,207
  3,182
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Не се криви сервисерите. Криви се производителите што ги лепаат со разни лепаци и све комплицирани и направени за еднократна употреба.
   
  На JunkieMKD му/ѝ се допаѓа ова.
 16. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,893
  6,513
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Чудно. Не сум имал такво искуство со ланком и макпетрол, а сум носел многу... И никогаш не ми вратиле изгребан лаптоп или да му фали штрафче.

  Каде си видел дека се залепени?
   
 17. BEST

  BEST
  Gaining Experience

  311
  279
  10 Јуни 2011
  Машко
  Имам сличен, HP Envy M7 n011...
  има како многу мал празен од на доле десниот ќош (сега приметив прв пат) но не испушта речиси никаков звук, ептен мал звук како „грепкање“, но не го користам тач падот па и не сум приметил дека има ваков проблем :D
  купи си wireless mouse и угаси го тач падот скрос :D
  откога го купив лаптоп-ов, тач падот нема ни 10мин работено :D
  а го имам веќе 2-3 години сигурно :)

  П.С. ако го носиш на сервис под гаранција, 95% сум сигурен дека ке те вратат и ке ти речат дека „таков е фабрички бла бла“
   
 18. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  930
  498
  12 Април 2017
  Машко
  Паком и комтрејд се овластени за ХП. Незнам дали има уште некој.
   
 19. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  930
  498
  12 Април 2017
  Машко
  Лаптоп иде со тачпад затоа што е потребен. Ако идеш во некој кафиќ со лаптоп или во парк, ќе си земеш ли маус со тебе?
   
 20. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  930
  498
  12 Април 2017
  Машко
  Најверојатно да. Мене очигледно фабрички ми е одлепен екранот :D (HP ENVY 13)
   
  На BEST му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Иванчо

  Иванчо
  Gaining Experience

  281
  332
  22 Мај 2013
  Машко
  Веб-администратор,
  go prativ na servis vo pakom ne mozam da go slusam
   
 22. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  930
  498
  12 Април 2017
  Машко
  Се надевам дека ќе ти го поправат.
   
  На BEST му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,207
  3,182
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  СЛучај со тоа смолата по матичните плочи.
   
 24. BEST

  BEST
  Gaining Experience

  311
  279
  10 Јуни 2011
  Машко
  Да, секаде и секогаш си носам маус со лаптоп-от :) но голема е веројатноста дека во парк нема да ми притреба да одам со лаптоп, а во кафич да, со маус и маус пад! :D
   
 25. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  930
  498
  12 Април 2017
  Машко
  Е убаво ме заеба :D
  Шала на страна, јас никаде не си носам мауспад и маус, дури и кога е до мене маусот работам со тачпад понекогаш.
   

Сподели

Вчитување...