• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Дали е паметно да се одбие повик на човек од ЧР ако сметаш дека не си соодветен за работното место?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
221
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Се бавам со програмирање, и од искуството што го стекнав со годините, заклучив дека на 90 посто од огласите за програмирање или „Потврдување Квалитет“(QA) на софтвер се вработени луѓе кои веќе имаат бар година искуство во алатките и технологиите кои се бараат за работното место. Се разбира и тој тестот/испрашувањето ако го пројдеш.
Дури и да имаш општо искуство во струката со користење други технологии, пак победува човек што има искуство во бараните алатки/технологии.

Дали можеби е паметно да ги одбивам повиците на луѓето од ЧР, пошто само правам пат, таму ваму, некогаш по 300 денари такси, а баш нема некоја веројатност да те примат. Што мислите?
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,532
3,280
Се занимаваш со програмирање, но искуството што го имаш од годиниве ти е дека секаде бараат искуство? Што уствари ти е занимање, барател на работа? Најдобро да ги одбиваш сите повици, на секое да штедиш за такси и да чекаш парите да заврнат сами.
 

flashgordon007

On your way to fame
15 септември 2012
707
709
Се бавам со програмирање, и од искуството што го стекнав со годините, заклучив дека на 90 посто од огласите за програмирање или „Потврдување Квалитет“(QA) на софтвер се вработени луѓе кои веќе имаат бар година искуство во алатките и технологиите кои се бараат за работното место. Се разбира и тој тестот/испрашувањето ако го пројдеш.
Дури и да имаш општо искуство во струката со користење други технологии, пак победува човек што има искуство во бараните алатки/технологии.

Дали можеби е паметно да ги одбивам повиците на луѓето од ЧР, пошто само правам пат, таму ваму, некогаш по 300 денари такси, а баш нема некоја веројатност да те примат. Што мислите?
Тие од ЧР да знаат што каков кадар им треба, нема да ти се јавуваат. Штом веќе ти се јавиле, влезен си во играта и играј ја до крај.
Трошокот што го правиш, сметај го за инвестиција или барем си се прошетал, евентуално си се сретнал со колегите...
 

martinmax

Gaining Experience
1 март 2013
169
190
Skopje
Просто е, огласот има: колку години искуство се бара, каков профил се бара, кој технологии се работат.
Ако првите два предуслови ги исполнуваш ондак оди на интервју, а технологии се учат..
 
Последна промена:

Zippo

On your way to fame
22 октомври 2014
903
740
Zippo's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-3930K CM Hyper D92
Motherboard
ASUS SABERTOOTH X79
Storage
Samsung 750 EVO 500GB
PSU
CM V 650
RAM
32GB DDR3 1333
Video card
Onboard
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Gembird Bluetooth
OS
Windows 10, Windows Server 2016
Они најчесто во огласите бараат сезнајко или all-rounder. И работите не се толку комплицирани како што ги наведуваат. Аплицирај, види плата ако ти се допаѓа прифати.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,521
Мислења
858,530
Членови
29,932
Најнов член
Sladzana.Angjelkovska
На врв Дно