• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Дали е ова само невозможно?

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Infernal

Intern
12 јули 2019
3
0
Читам постови тука како луѓе пробуваат да направат port forwarding на techicolor уредите и едноставно не им е возможно. Но гледам дека се од 2016-2017 па си викам дека нешто е сменето. Но ништо, што и да направам, ништо. Им се јавив на VIP вчера и едноставно ми викаат дека веќе ми е создаден портот, па секако дека ми е направен портот дечки, затоа ви се јавувам. И на крај се откажуваат и ми викаат да им дадам контакт и дека ќе ми се јави техничкиот тим за пола саат, и не ми се јавуваат после.
Да не има некој што го стори невозможното и создаде port на technicolor уредите или ова нѝ е само судбината на ние несреќниците.
 

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,594
1,318
Вип не дозволува отварање на портови, поточно те ограничуваат со тоа што си подложен на double NAT.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Practice makes perfect
6 ноември 2012
1,730
1,766
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Razer Deathadder Chroma
Keyboard
Asus Echelon Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ LG 24"
OS
Windows 10 Pro
Кај мене се си работи без проблем, само кажи им да ти ја направат јавна твојата IP адреса и толку, 30 сек. работа по телефон.
 

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,594
1,318
Кај мене се си работи без проблем, само кажи им да ти ја направат јавна твојата IP адреса и толку, 30 сек. работа по телефон.
Мене ме вратија од салон со образложение дека физички лица не можат да поседуваат паблик ип.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Practice makes perfect
6 ноември 2012
1,730
1,766
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Razer Deathadder Chroma
Keyboard
Asus Echelon Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ LG 24"
OS
Windows 10 Pro
Мене ме вратија од салон со образложение дека физички лица не можат да поседуваат паблик ип.
Ако им е скоро ова сменето. Пред неколку месеци на 3ца другари преку телефон им средив за помалку од минута.
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
2,995
3,400
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 9700K + Cooler Master M240L
Motherboard
Asus ROG STRIX Z390-E Gaming
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Gigabyte GTX 1080 Ti G1 Gaming
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10

-={K-O-R-U-N}=-

Practice makes perfect
6 ноември 2012
1,730
1,766
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Razer Deathadder Chroma
Keyboard
Asus Echelon Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ LG 24"
OS
Windows 10 Pro
Сподели како, за сите да знаат.
- Добар ден, VIP техничка поддршка, како може да ви помогнам?
- Здраво, сакам да ми доделите јавна IP адреса (не статичка, да не се збуните):
 • ми треба за да отворам портови;
 • не можам да го пингам мојот РС од надвор
 • го користам како сервер
 • други слични потреби
- Веднаш, кажете ми име, презиме, адреса (на кого гласи пакетот)
- Кажувам
- Причекајте
- Рестартирајте го рутерот сега
- Средено, фала, пријатно.
- Пријатно.
 

Steam.

On your way to fame
31 мај 2011
851
741
Чаир
Steam.'s setup  
Processor & Cooler
i7 2600 w/CM Hyper 212+
Motherboard
ASRock H61M-VG3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + 2TB WD20EZRX
PSU
Seasonic M12II 520W
RAM
12GB DDR3 @ 1333MHz
Video card
Sapphire NITRO+ RX 580 8GB
Case
CoolerMaster Elite 335U
Mouse
Glorious Model O (Matte White)
Keyboard
Anne Pro 2
Audio
Creative Play 3 w/ Sennheiser HD 215
Monitor
ASUS VG248QE/Dell 1909W
OS
Windows 10
- Добар ден, VIP техничка поддршка, како може да ви помогнам?
- Здраво, сакам да ми доделите јавна IP адреса (не статичка, да не се збуните):
 • ми треба за да отворам портови;
 • не можам да го пингам мојот РС од надвор
 • го користам како сервер
 • други слични потреби
- Веднаш, кажете ми име, презиме, адреса (на кого гласи пакетот)
- Кажувам
- Причекајте
- Рестартирајте го рутерот сега
- Средено, фала, пријатно.
- Пријатно.

истово, али преку контакт формата на сајтот што им е за прашања што ги немаат у тие готовите со одговори. Сабота вечерта пишав, во понеделник сабајлето добив одговор дека е средено.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,647
Мислења
822,393
Членови
28,283
Најнов член
MilMil1998
На врв Дно