• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Дали е можно да ја отклучам SIM картичката

Статус
Затворена за нови мислења.

angel485mk

Gaining Experience
26 март 2008
267
59
angel485mk's setup  
OS
Windows 7
Можно ли е,да влезам во сим картицката,доколку таа е заклуцена со пин,т.е. постои ли нацин да се пробие без да го знам пинот.
 

maximilian

Gaining Experience
26 март 2008
1.064
74
Да не си најде телефон па сакаш и бројот да го користиш? :LOL:
 

ATRAC3

Intern
2 мај 2008
31
1
Има еден читач на картици (универзален - чита симови, картици за сателитски ресивери и се останато) се вика Smart Mouse, имаш шема на нет, али незнам за програмчето. Иначе и ја го имам моментално ми е кај еден другар али ја го користам за убацување кодови у сателитски... а вториот начин е кај оператор:ermm:
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Можно ли е,да влезам во сим картицката,доколку таа е заклуцена со пин,т.е. постои ли нацин да се пробие без да го знам пинот.

Може. Внеси три пати погрешен пин и потоа одклучи ја картицата со внесување на 12-цифрениот PUK code. После тоа стави си полесен пин што нема да го забораваш. ;)

П.С. Ова под претпоставка дека СИМ картичката е твоја. Ако не е твоја тогаш не знам како би ја отклучил. :tainstven:
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
Може. Внеси три пати погрешен пин и потоа одклучи ја картицата со внесување на 12-цифрениот PUK code. После тоа стави си полесен пин што нема да го забораваш. ;)

П.С. Ова под претпоставка дека СИМ картичката е твоја. Ако не е твоја тогаш не знам како би ја отклучил. :tainstven:

не функционира секогаш тоа со пукот.
јас кога го згрешив 3 пати пинот картицата шо се вика цркна :LOL:
морав во тогашен мобимак да ја носам :))
 

angel485mk

Gaining Experience
26 март 2008
267
59
angel485mk's setup  
OS
Windows 7
Да не си најде телефон па сакаш и бројот да го користиш? :LOL:
Да најдов,к800и сониериксон па викам дали ке можам да ја уклучам сим картичката,за да му го дадам телефонот.:LOL:
Онака ,мислам ако останало некое кредитче па да го потошам.
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2.365
197
Да најдов,к800и сониериксон па викам дали ке можам да ја уклучам сим картичката,за да му го дадам телефонот.:LOL:
Онака ,мислам ако останало некое кредитче па да го потошам.

Да го вратиш телефонот, пошто ако го упалиш, а они го имаат пријавено како изгубен/украден, одма ќе те фатат. Мене по два пати ми го најдоа телефонот на тој начин.
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2.365
197
Не е важен бројот до толку... Чим ке го упалиш телефонот со кој било број, ке ти се јават ако може да дојдеш во полициска станица, за да не одат они по тебе, ако се разбираме...
 

Password

Intern
10 април 2007
393
9
Можат да те најдат само ако телефонот е купен од Македонија. Ако е од странство неможат да го најдат....
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
Не е важен бројот до толку... Чим ке го упалиш телефонот со кој било број, ке ти се јават ако може да дојдеш во полициска станица, за да не одат они по тебе, ако се разбираме...

тачно но малку забегавме од темава... не е проблемот телефонот, туку бројот :muahaha:
 

angel485mk

Gaining Experience
26 март 2008
267
59
angel485mk's setup  
OS
Windows 7
Бројот е од FROG мрежата така да не верувам оти тие имаат gprs на мрежата,a за телефонот е од т-мобиле.Што значи дека телефонот ќе го продадам на бит пазар а картичката би ја фрлил.Логично нели :bravo:
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2.365
197
Бројот е од FROG мрежата така да не верувам оти тие имаат gprs на мрежата,a за телефонот е од т-мобиле.Што значи дека телефонот ќе го продадам на бит пазар а картичката би ја фрлил.Логично нели :bravo:

Ти си знаеш... Ја не би ти го купил :LOL:
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
Бројот е од FROG мрежата така да не верувам оти тие имаат gprs на мрежата,a за телефонот е од т-мобиле.Што значи дека телефонот ќе го продадам на бит пазар а картичката би ја фрлил.Логично нели :bravo:

логично. :))

а вреди ли телефончето барем или некоја стара канта е :))
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
angel485mk

Само да знаеш дека штом го уклучиш телефонот според IMEI-то веднаш ќе го лоцираат од Т-mobile каде се наоѓа. Нема врска каква СИМ картичка ќе ставиш. Скоро секогаш ги наоѓаат украдените телефони според IMEI-то од телефонот и ќе ти дојдат дома полицајците. Во случај да го продадеш, тогаш телефонот ќе го лоцираат кај новиот сопственик и тој ќе каже дека го купил од тебе, така да во секој случај треба да внимаваш што правиш. лично сум бил сведок на неколку случаеви кај мои другари кои купиле украден и ефтин телефон, па кога им дојде полицијата дома, мораа да го кажат човекот од кој го купиле.
Во секој случај внимавај што правиш. :rolleyes:
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2.365
197
Така да најдобро ке биде да го однесеш телефонот назад у T-Mobile и да кажеш дека си го нашол негде, ако случано си го украл :p.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Со секој остварен телефонски повик, кај сите мобилни оператори се регистрираат податоци од кој модел на мобилен телефон бирате. Ако телефонот е пријавен како украден, корисникот го доставува IMEI-то од телефонот и полицијата пријавува кај сите оператори во Македонија да го лоцираат тој телефон.

Така да најдобро ке биде да го однесеш телефонот назад у T-Mobile и да кажеш дека си го нашол негде, ако случано си го украл :p.

Во секој случај јас би го однесол или во T-Mobile или во полиција. Мали се шансите да остане телефонот неоткриен.
 

pudge

Intern
28 ноември 2007
128
1
dobro be neka si go koristi......dokolku mu dojde policija na vrata neka ja kaze vistinata deka go nasol (dokolku go nasol) , nema da mu napravat nisto....
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Само ќе му го земат телефонот. :)
Јас кажав што би направил јас. А нему му реков да внимава што ќе направи. Одлуката е негова да процени дали се исплати или не. :bye1:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
43.663
Мислења
889.174
Членови
31.503
Огласи
34
Најнов член
IsabellaArchie
На врв Дно