1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Дали е дозволено македонски сајт да зачувува броеви од кредитни картички во база?

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од Delicon, 2 Декември 2019.

 1. Delicon

  Delicon
  Gaining Experience

  759
  184
  10 Јуни 2007
  Само што дознав дека еден македонски сајт кој има систем за онлајн плаќање ги зачувува броевите од кредитната картичка на нивните корисници во база.

  Дали е тоа дозволено?

  Покрај тоа, во нивната политика за заштита на лични податоци стои дека тие не ги зачувуваат податоците од кредитните картички на нивни сервери.
   
 2. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,686
  10,986
  23 oктомври 2012
  Машко
  Кој е тој сајт и како дојде до информацијава?
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Вајкинг

  Вајкинг
  Practice makes perfect

  990
  1,205
  9 Јуни 2015
  Машко
  можеби реклама5.. имаа нивни систем за наплата на кој воопшто не му верувам.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Delicon

  Delicon
  Gaining Experience

  759
  184
  10 Јуни 2007
  Отворив да платам и се појавија моите податоци за плаќање.

  Едит: ги контактирав и ми потврдија дека ги зачувуваат со тоа што, ми кажаа да им дадам повеќе информации за да ги избришат.
   
  На olikomerc, DonFrozex, Oktar и уште 2 други им се допаѓа ова.
 5. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  892
  1,443
  12 Септември 2013
  Машко
  Дај инфо во пп кој е сајтот.
   
 6. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,280
  4,812
  4 ноември 2013
  Машко
 7. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,686
  10,986
  23 oктомври 2012
  Машко
  Пиши го јавно де, зошто ги штитиш некои што сите нас не злоставуваат.
   
  На artweb, fuzzjaw, ivan88 и уште 17 други им се допаѓа ова.
 8. Delicon

  Delicon
  Gaining Experience

  759
  184
  10 Јуни 2007
  Не знам колку им е безбедна базата во која има многу вакви броеви, па јавно да ги откривам кои се.
  Знаејки дека повеќето македоснки сајтови не се изработени и обезбедени како што треба.

  Не е онлајн шоп.
   
 9. causevd

  causevd
  Gaining Experience

  421
  352
  4 oктомври 2011
  Машко
  Пиши пп за што станува збор

  Иначе мислам дека се одговара кривично доколку во нивната политика стои дека не ги зачувуваат податоците а фактички тие ги чуваат.

  Sent from my Oneplus 7 Pro using Tapatalk
   
 10. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,686
  10,986
  23 oктомври 2012
  Машко
  Ок, прати ми ги во пп
   
 11. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,131
  2,573
  28 Јануари 2017
  Машко
  Ко веќе не се објавува јавно, би сакал и јас во пп. Фала.
   
 12. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,460
  7,445
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Обично на последниот чекор треба да има редирект до casys или кој и да е систем, самата веб страна не би требало да ги зачувува податоците. И мене ПП те молам чисто да знам дали сум загрозен.
   
 13. Delicon

  Delicon
  Gaining Experience

  759
  184
  10 Јуни 2007
  Не користат таков систем, а наведено е дека користат.
   
  На ARMac му/ѝ се допаѓа ова.
 14. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,460
  7,445
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Фала. И мене ме засега...

  Другата недела ќе одам до кај нив и онака треба да подигнам договор. Ќе ги прашам за ситуацијата. Особено затоа што имаат од мене и скенирани документи за лична идентификација.
   
 15. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  892
  1,443
  12 Септември 2013
  Машко
  Ќе добиеме инфо кои се тие тие?
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 16. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  737
  681
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  ти искочија комплет податоци? пример маска на кредитна картичка смее да се чува (послени 4 бројки). И преку кој систем наплаќаат? може да влечат од надворешен систем инфо ..

  иначе не смеат да чуваат (освен ако немаат документи, сертификати чуда) поготово ако тврдат дека не ѓи чуваат во услови за работа ..
   
 17. Goran995

  Goran995
  On your way to fame

  338
  524
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Нека пушти некој по ПП ако може, благодарам.
   
 18. Uber-

  Uber-
  Gaining Experience

  157
  144
  23 Август 2017
  Машко
  Занаетчија
  Замолувам за инфо во ПП.

  - Патем јавно е и во ПП, од каде знаеш кој што намера има?

  Испратено од тенекија
   
 19. Delicon

  Delicon
  Gaining Experience

  759
  184
  10 Јуни 2007
  Еве како ми ја покажува на мене при плаќање:
  123456******1234

  Наводно преку банка работат, ама кога им пишав кажаа дека ќе ги избришат. :confused:
   
 20. Uber-

  Uber-
  Gaining Experience

  157
  144
  23 Август 2017
  Машко
  Занаетчија
  Tи побара цвц број? Троцифрениот позади?
  Испратено од тенекија
   
 21. Delicon

  Delicon
  Gaining Experience

  759
  184
  10 Јуни 2007
  Не. Но трансакцијата поминува.
   
 22. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,353
  798
  12 Април 2017
  Машко
  Може ПП да пратиш ако сакаш... Да видам дали ја имаат мојата :D
   
 23. P.Overdrive

  P.Overdrive
  Gaining Experience

  458
  494
  23 Јуни 2010
  Да не се работи за LycaMobile?
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Uber-

  Uber-
  Gaining Experience

  157
  144
  23 Август 2017
  Машко
  Занаетчија
  Значи они се пресигурни во својата безбедност тогаш. Патем, за да складираат такви информации, сметам дека мора да биде корисникот известен и да има опција за согласност. Прати ПП да знам дали сум корисник нивен
  Испратено од тенекија
   
 25. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,583
  4,038
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Да не случајно гугл акаунтот ти го сочувал бројот на картицата ?
   
  artweb, bxxxn и на DonFrozex им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...