1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Дали е дозволено "keylogeri" на јавни компјутери?

Дискусија во форумот 'Приватност // Анонимност // SPAM' започната од kimi makedonski, 25 Јануари 2010.

 1. filipvselena

  filipvselena
  Gaining Experience

  2,794
  75
  7 Април 2007
  Хм,па бидејќи си geek за Линукс требаше тебе да ти остават да наместеше а не на други непознати...
  Друг пат мести ти and get it done:)
   
 2. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,753
  289
  18 Мај 2007
  Здрави и живи =) Ајде од февруари со нов интермец ќе сме.
   
 3. petar.bt

  petar.bt
  Intern

  731
  20
  12 Август 2007
  гледам и кај мене научилиште го памти секое прицнато копче. дома гледам дека не памти. дали то е снимано отпосле и ако е како да си напрам и кај мене дома да памти и како можи да се избришат тие логови без root user. дали има начин?
   
 4. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,753
  289
  18 Мај 2007
 5. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  296
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
  А да се онеспособи логирањето може? Инаку со root се бришат логовите, а баш ме интересира дали ќе ги креира пак (белким)
   
 6. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,753
  289
  18 Мај 2007
  Ќе се креираат пак. Незнам што ќе се случи ако се онеспособи логирањето, можно е оти е несаглам системот да се расипи нешто друго (како беше ова правило, марково правило или самтинг).

  Логот иначе доаѓа од Xvnc4nc т.е. VNC 4 NC т.е. VNC сервер/клиент ЗА НКомпјутинг .) Директно од софтверот за терминалите. Нема да логира она што се прави на интерфејсот врзан директно со тин серверот.

  Иначе исфрла KeyKodes кои со 2 збора на гугул и со кликање на копчето АЈМ ФИЛИНГ ЛАКИИИИ ќе се пронајдат.

  Бах.... This is not relevant to my interests atm.

  [​IMG]
   
 7. sdarko

  sdarko
  Gaining Experience

  1,051
  64
  28 Септември 2008
  Ај ако сакаш објасни како може да се онеспособи логирањето... Пошто логовите ги бришевме али ништо...
   
 8. boojan

  boojan
  Intern

  74
  3
  26 Февруари 2009
  ај па кажете како се бришат па логовите...плисссс
   
 9. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,753
  289
  18 Мај 2007
  Во /etc/init.d треба да има syslog или нешто такво ... преименувајте ја само и нема да старта логерот. .. или пак потешката варијанта, променете ги сите линкови во /etc/rcX.d/Sxxsyslog vo Kxxsyslog
   
 10. mkdev

  mkdev
  Intern

  101
  0
  1 Декември 2007
  законски тоа е крадење информации, инаку можеш ако не те фатат
   

Сподели

Вчитување...