1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Дали да се чува расипан полнач за лаптоп?

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од JensenInterceptor, 11 Февруари 2019.

Тагови:
 1. JensenInterceptor

  JensenInterceptor
  Gaining Experience

  561
  215
  28 ноември 2015
  Машко
  Не успеав да најдам слично прашање иако мислам дека имаше.
  Ама не е битно. Имам стар лаптоп, и полначот се расипа.
  Сега сум на Хантол со различни приклучоци, тој универзалниот.

  Го однесов расипаниот полнач во Логинг Електроникс. Ок, го поправија. траеше пола година, и еве сега не свети сјаличката на полначот.

  Дали постои некоја посебна причина за која би го чувал стариот полнач? Мислам нешто поврзано со стариот лаптоп, при продажба или слично?
  Или канта и не трошам живци?
   
 2. Astro

  Astro
  Guru

  6,024
  8,156
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Ако е цркнат имаш две опции: да го поправаш или да го фрлиш.
  Simple as that. Стар лаптоп никој не ти купува ни под разно така да шо има врска продажба.... ако цркнат, цркнат е.
   
  На DrMTR и JensenInterceptor им се допаѓа ова.
 3. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,331
  1,448
  25 Март 2013
  Машко
  Опциите убаво ти ги пишаа погоре.

  Истотака треба да се отвори тема за подарување стар хардвер како што имаме со електронските цигари на форумов. Ако некој има време, сака да поправа или сака да учи треба да им се даде можност наместо да се фрла.
   
  worker_x, JensenInterceptor и на Sharlovski им се допаѓа ова.
 4. JensenInterceptor

  JensenInterceptor
  Gaining Experience

  561
  215
  28 ноември 2015
  Машко
  Хмм, едно време ќе носев стар хардвер во КИКА, ама никој не ми одговори од таму. Џитнав рутер, РАМ, глувчиња.

  Иначе има во Џамбо Веро кутија за оставање на електронски отпад, само за жал во нејзе имаше повеќе секакво ѓубре него ли електронски отпад, па од тука, „кој го здоболе во оваа држава да зема електронски отпад и да се вежба“??
  Бројани луѓе се разбира.

  Имаше и надворешни кутии направени од метална решетка за електронски отпад, големи да собереш два ЦРТ телевизори од по 30-40 инча. Ги тргнаа, најверојатно дека нема кој да го казни Циго Компани... овај, извинете, Ром Компани.

  Идејата не ти е лоша, ама ајде де...
   
  Последна промена: 11 Февруари 2019
 5. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,331
  1,448
  25 Март 2013
  Машко
  Ете ја, се надевам ќе наиде на добар прием
   

Сподели

Вчитување...