1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Дали да менувам процесор?

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од cracker, 18 ноември 2009.

 1. cracker

  cracker
  Intern

  4
  0
  18 ноември 2009
  Здраво на сите! Прашањево ке се потрудам да не е сложно. Имам матична плоча Asus P5 GPL-X
  [​IMG]
  и исто така процесор Intel P4 2.93 1BM cache.

  1. Дали матичната поддржува процесор iPentium E7400 CORE 2 DUO 2.80GHz, 3MB Cache, 1066MHz, LGA775?

  2. Ако поддржува дали разликата ке биде очигледна или многу мала?
  ( да не заборавиме на фактот дека овие матични користат рам меморија DDR1 400MHz)
   
 2. bobson

  bobson
  Gaining Experience

  788
  403
  29 Јануари 2009
 3. sdarko

  sdarko
  Gaining Experience

  1,051
  64
  28 Септември 2008
  Матичната не го поддржува горенаведениот процеосор. Добар одговор??
   
 4. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,333
  5,249
  24 Март 2009
  Машко
  Подобро матичната да ја смениш.
   
 5. cracker

  cracker
  Intern

  4
  0
  18 ноември 2009
  Фала, а ако може да ми објасните зошто или наведете ме до линк со објаснување
   
 6. MuNja

  MuNja
  Intern

  192
  9
  19 Септември 2008
  Од проста причина што кога е правена матичната такви процесори немало па логично е да не ги подржува.
   
 7. daniel111

  daniel111
  Gaining Experience

  680
  333
  10 Август 2009
  eve sto ti podrzuva tvojata maticna te . chipsetot (mislam deka e 915p)
   

  Прикачени датотеки:

  • 775.jpg
   775.jpg
   Големина:
   96.4 KB
   Прегледи:
   26
  • 7751.jpg
   7751.jpg
   Големина:
   96.7 KB
   Прегледи:
   24
  • 7752.jpg
   7752.jpg
   Големина:
   97.6 KB
   Прегледи:
   17
 8. cracker

  cracker
  Intern

  4
  0
  18 ноември 2009
 9. ac1d

  ac1d
  Intern

  410
  14
  24 Септември 2008
  Подобра матичната сменија убаво ти напоменаа погоре.
   

Сподели

Вчитување...