1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Дали да менувам кулер?

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од claus, 31 Мај 2020.

 1. claus

  claus
  Intern

  25
  25
  13 Април 2020
  Машко
  Другарче ми подари кулер за процесор што не му го требало, во прашање е Deepcool ALTA 7.
  Ја го користам сток кулерот од i3 4160 (не можев да најдам линк од него за спефикации ама еве на линкот може да се види каков е). Вреди уопште да се замарам да го менувам и да купувам термална паста? Поквалитетен ми изгледа deepcool-ов и поголем е, ама што знам..
   
 2. Dimitar535

  Dimitar535
  Intern

  35
  29
  16 Јули 2016
  Машко
  Не би требало да осетиш значителна разлика помеѓу двата.

  Испратено од SM-G935F преку IT.mk форум апликација
   
  На claus му/ѝ се допаѓа ова.
 3. toplel

  toplel
  On your way to fame

  603
  683
  18 Август 2016
  Машко
  Воопшто не вреди. DeepCool-от е технички итерација/верзија на Intel обичниот кулер. Ништо посебно и генерално служи како ефтина aftermarket варијанта на stock кулерот зошто засебно не се продава на ново.

  За тој процесор не вреди да инвестираш во кулер, освен аку не ти пречи звукот на обичниот при оптеретеност.
   
  На Dimitar535 и claus им се допаѓа ова.
 4. claus

  claus
  Intern

  25
  25
  13 Април 2020
  Машко
  Најдов едно видео кај што ликов тестира температура на процесорот со Alta 7 и сток интел кулер. Разликата e 13C.
  Btw, сега приметив дека на deepcool-от му е скршено едно од тие белите што влегуваат во матичната. Ќе може ли да се монтира воопшто?
   

  Прикачени датотеки:

 5. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  903
  1,450
  12 Септември 2013
  Машко
  Не, нема добро ака налегнува на процесорот.
   
  Последна промена: 31 Мај 2020
  На Astro, Gaston, DarthJe5us и уште 2 други им се допаѓа ова.
 6. krema

  krema
  Professor

  11,052
  10,558
  24 Јуни 2009
  Машко
  Затоа и ти го подарил. :)
   
  Gaston, gremlin и на DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 7. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,484
  2,702
  9 Февруари 2011
  Уфффф that hurts.
  Права другарчина.
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Astro

  Astro
  Guru

  6,776
  9,421
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Alta 7 е бескорисен. Чувај си го фабричкиот кулер. Да вредел Алта 7 другар ти веројатно ќе ти го продал.
   
  На claus му/ѝ се допаѓа ова.
 9. spanska

  spanska
  Gaining Experience

  57
  64
  18 Јули 2019
  Машко
  А за пластиките шо служат за прицврстување на плочата се менуваат, така да можиш да го замениш скршеното и ако ти е ќеиф да го пробаш кулерот макар што не би вредело.
   
  На claus му/ѝ се допаѓа ова.
 10. claus

  claus
  Intern

  25
  25
  13 Април 2020
  Машко
  Според мислењава искрено не вреди да си губам време. И да има некаква разлика сигурно нема да е сигнификантна. Ќе си стои у кутија под кревет хахаха.
   
  На spanska му/ѝ се допаѓа ова.
 11. krema

  krema
  Professor

  11,052
  10,558
  24 Јуни 2009
  Машко
  Најпаметно.
   
  На claus му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...