• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Дали да ја купам Elite Dangerous?

 • Ја почнал/а темата
 • #1

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
221
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Во главно сум Близарду гејмер иако играм и доста други игри.

Дали некој ја играл Elite Dangerous (како и да се преведува на МК) и дали е забавна?
Дали ќе сакам да ја играм пак и пак и пак, како што сакам да ги играм Старкрафт, Овервач и слични?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
221
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Ама јас сакам луѓе од тука што ја играле да ми кажат. :)
Ама не е битно, имам јак хардвер, ќе ја купам сигурно. Ме мами, дали ќе ми се свиѓа, не ми е битно ;)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
221
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
А што ако тие луѓе имаат друг вкус од твојот?

Како што ти кажа @Pulse пушти си јутјуб и оцени сам.
Епа добро де. Чим никој не одговори до сега, не постојат луѓе во МК што ја играле или имаат вкус за вакви игри. ;)
Ама да причекаме можда има некој :)
Ќе размениме искуства.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
221
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Пробав да платам, и тоа два пати => Your order was canceled

Некои заебанции со Енглеска бидејќи се плаќа со фунти?

Виза дебитна картичка од Тутунска :annoyed::confused:
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,834
9,269
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
На стим?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
221
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,403
2,980
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5800X & NZXT Kraken X63
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
2xSilicon Power P34A80 1TB, 6TB WD Red + 2TB Toshiba +1TB WD Blue
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
4 x 8GB Kingston HyperX @ 3600 MHz
Video card
MSI RTX 3080 Suprim X
Case
NZXT H710i black/white
Mouse
Logitech G903 Lightspeed
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
SteelSeries Arctis Pro Wireless & Logitech X540
Monitor
LG UltraWide 38WN95C-W
OS
Windows 10 x64 Pro
@gego ја игра, додуша 1 и пол година ги местеше командите на џојстикот и тастатурата Последно рече ќе изигравал pleasure delayer и немало да ја игра дур не ја купил Horizons expansion-от.

Ама ете, нека каже тој ;-)

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
221
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Ебати тоа, дури и со евра ме зезна... ајде со Стим

Море, тоа енглези се, да не ми наплатат за сите пробани трансакции до сега :p :D :eek:h::eek:h:

Упали преку Стим. Ете сега довнлоадинг.

Добро, поштено 17.5 гигабајти. Старкрафт 2 беше 14 гига.
ВоВ 30 гига ;) Никад не ја заиграв ВоВ. Неам живци за ММО :eek:h::eek:h::eek:h:
 
Последна промена:

gego

Gaining Experience
6 декември 2009
293
305
Скопје
gego's setup  
Processor & Cooler
Core 2 Duo CPU E750 & defoult cooler
Motherboard
MSI P43
Storage
WD Caviar Green Sata II 640GB
PSU
NoName
RAM
4GB
Video card
NVIDIA GeForce GTS 250
Case
NoName
Mouse
Blaody V5
Keyboard
A4Tech X7 G800W
Monitor
Samsung SincMaster 2233BW
JensenInterceptor да ти одговорам на размислувањето. Елите не е за сите. (ова римувано излезе:) Играта е многу убава, графички е таква кава што се очекува да биде прикажан еден свемир, станици и планети. Како и секоја свемирска СИМУЛАЦИЈА, мора командите да се подесат најдобро што може и по некоја логика, за да не се нервираш во барање на секој потег. Најдобро искуство е со комбинација тастаура и џојстик (палица за играње), иако по форуми викаат дека нема разлика и со глушец да се лета. (лично мене, ова ми е дегутатно, бидејќи сакам реализам па си купив џојстик). Како што кажа ОмегаРед, многу време поминав во подесување на командите и на крај ми се исплатеше, биди стрплив и подесувај, тестирај, така и ќе запамтиш што и како треба да стиснеш. Гемплејот е класика. Има станици, зимаш роба, тргуваш. Прифаќаш задачи, ги извршуваш. При тоа создаваш пријатели и непријатели. Почни со синглплеер, зашто така ќе научиш како функционира механиката на играта. Бонус од ова учење е што ќе ја играш подолго време :) Во мултиплеер не сум се впуштал, престанав да ја играм, зашто сакам да ја пазарам и Хоризонс (чекам некој добар попуст), така била комплетно заокружена игра. Ако немаш трпение, ти почни мултиплеер па кажи импресии. Све на све, Елите ми е во срце, поштувам добри свемирски симулации и набрзо ќе и се вратам.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
221
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Хахаха, не можам ни првото сценарио со конзервите да го поминам... како вистински во вселена да сум.
Ова сто посто за со VR уред ќе го биде :)
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,613
14,608
Дали некој ја играл Elite Dangerous (како и да се преведува на МК) и дали е забавна?
Забавна е ако имаш HOTAS joystick и ако имаш време и нерви да му ги мапираш дугмиќите. Само во теорија е игрива со друга периферија.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #17

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
221
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Супер стварна вселенска симулација :) Најтешко, сконтај ги копчињата за вртење на бродот :eek:h::eek:h::eek:h:
 
 • Ја почнал/а темата
 • #18

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
221
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: gego
 • Ја почнал/а темата
 • #19

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
221
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Хмм, од што може да се прегрее бродот? Мислам по грешка стиснав delete, штитот се изгаси, и се прегреа погонот. За едно 2 -3 минути бродот отиде у мајчина. Ова ми се деси на туторијалот за летање и укотвување :) :eek:h::eek:h:
Стварно не знам што направив?? Сам од себе прокува :eek:h:
 
 • Ја почнал/а темата
 • #20

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
221
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Се мислев дали да купам џојстик, ама ете можело и со гејмпад да се игра:

20180909183704_1.jpg 20180909183715_1.jpg 20180909183719_1.jpg 20180909183722_1.jpg 20180909183725_1.jpg

Џојстиците како да изумреа... дали се користат уште за други игри???

Дали е добра идеја џојстик?
 
Последна промена:

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,403
2,980
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5800X & NZXT Kraken X63
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
2xSilicon Power P34A80 1TB, 6TB WD Red + 2TB Toshiba +1TB WD Blue
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
4 x 8GB Kingston HyperX @ 3600 MHz
Video card
MSI RTX 3080 Suprim X
Case
NZXT H710i black/white
Mouse
Logitech G903 Lightspeed
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
SteelSeries Arctis Pro Wireless & Logitech X540
Monitor
LG UltraWide 38WN95C-W
OS
Windows 10 x64 Pro
Џојстиците како да изумреа... дали се користат уште за други игри???

Дали е добра идеја џојстик?
Џојстици си имаат примена. Space sim/flight sim на било што друго освен HOTAS stick, или барем joystick е сосем поинакво искуство.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #22

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
221
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Ја пуцкам играва, едно догледно време. Имам 20 часови на Стим.
Играм со обичен Плеј стејшн џоистик, и заклучив дека при движење/вртење на бродот, глувчето треба да се тргне на страна за да не ти се меша со џоистикот.

Иначе, си направив мој распоред на копчињата кој што ќе успеам да го напишам на ливче... некогаш, и да го споделам со вас.
Секако, се уште ги учам трговските мисии, па овој распоред на копчињата ми е добар.
За битка не знам дали ќе биде добар.

Дали некој би знаел да ми објасни како да ставам патничка кабина во бродот? Никако да најдам станица за ова, нели треба да има бродоградилиште на самата станица, за да може ова?
Или грешка сум?

Купив Хаулер со 8 тона стовариште :)

Еве за кабини: passenger cabins. Where?
Passenger Cabin

Треба лутање малце ;)

Збирка бродови:
Coriolis EDCD Edition
 
Последна промена:

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,834
9,269
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Како се споредува со X3 (не со Х или Х4) во поглед на содржина? Имам преку 400 саати на X3 Terran Conflict на пример и играта продолжува. Имам фарми флоти итн. и има уште простор за ширење.
 

gego

Gaining Experience
6 декември 2009
293
305
Скопје
gego's setup  
Processor & Cooler
Core 2 Duo CPU E750 & defoult cooler
Motherboard
MSI P43
Storage
WD Caviar Green Sata II 640GB
PSU
NoName
RAM
4GB
Video card
NVIDIA GeForce GTS 250
Case
NoName
Mouse
Blaody V5
Keyboard
A4Tech X7 G800W
Monitor
Samsung SincMaster 2233BW
Попуст на Стеaм за Елите-то и Хоризонс-от до 20-ти Декември се нудат по 5,99€, или пакетче од двете со додаток за шминкање на бродовите за 11,99€. Набавка на Хоризонс е повеќе од потребна зашто во целост ја заокружува играта. Со оваа цена апсолутна препорака!
 

gego

Gaining Experience
6 декември 2009
293
305
Скопје
gego's setup  
Processor & Cooler
Core 2 Duo CPU E750 & defoult cooler
Motherboard
MSI P43
Storage
WD Caviar Green Sata II 640GB
PSU
NoName
RAM
4GB
Video card
NVIDIA GeForce GTS 250
Case
NoName
Mouse
Blaody V5
Keyboard
A4Tech X7 G800W
Monitor
Samsung SincMaster 2233BW
Како се споредува со X3 (не со Х во поглед на содржина? Имам преку 400 саати на X3 Terran Conflict на пример и играта продолжува. Имам фарми флоти итн. и има уште простор за ширење.
Го иам Х3 серијалот ама не сум загребал по длабоко за да споредам релевантно. Разлика што можам да кажам е дека Елите има мултиплеер.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,521
Мислења
858,525
Членови
29,932
Најнов член
Sladzana.Angjelkovska
На врв Дно