1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Дали цените на форумов се фер?

Дискусија во форумот 'Ваши сугестии / забелешки / проблеми' започната од Goce gl, 31 Мај 2020.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. Goce gl

  Goce gl
  Intern

  23
  10
  3 Март 2019
  Машко
  Ме интересира чисто информативно до сите форумџии (не сите има исклучоци ):) што продаваат компоненти зошто на форум тука една цена а на реклама 5 друга цена повисока ;) и дали мислите дека тоа е фер:(?
   
 2. Маша

  Маша
  On your way to fame

  290
  642
  24 Април 2007
  Женско
  Не продавам, ама одговорот е "Да" на прашањето дали е фер ;)
  Исто ко што на другар би дала карта поевтино или гратис, ојлевци дојлевци од Пазар3, не би имале ист третман...
   
  На RoninMK, windows8, Jovan2389 и уште 36 други им се допаѓа ова.
 3. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,791
  1,929
  8 Мај 2007
  Машко
  Иванчо, damil, DaVoRkNe и на уште 1 им се допаѓа ова.
 4. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,907
  26,257
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Здраво Гоце, Секако дека е фер, Зошто мислиш дека не е?

  Успат обиди се да прочиташ правила да се потсетиш на нив ако си ги заборавил. Наслов на тема треба да биде краток опис за постот.

  Благодарам
   
  Jovan2389, gokica, Tajson и на уште 1 им се допаѓа ова.
 5. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  983
  1,721
  20 Јануари 2015
  Машко
  Ова горе од @Маша плус си пробал да продаваш нешто на реклама 5 и слични ?
  Пробај, ценкање до немајкаде безобразни ојлевци-дојлевци, не дека овде го нема тоа ама пак е покултурно а од ,,еснаф,, членови немаш ценкање и будалаштини.
  Огласиве овде јас ги разбирам како начин на брза продажба на делови за нешто поефтина цена/фер цена, со цел да се намали вредноста на upgarde кој редовно се прави.
   
  На Valsorim, gokica, MadBuldog и уште 6 други им се допаѓа ова.
 6. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  398
  358
  21 Мај 2017
  Машко
  На реклама5 ми се јавувале и ми нуделе ракија у замена за нешто што го продавам така да ги разбирам сите што преферираат да продаваат тука.
   
  На damil, Valsorim, Psycore и уште 13 други им се допаѓа ова.
 7. NikolovskiM

  NikolovskiM
  Gaining Experience

  63
  107
  20 Април 2019
  А ти си слушнал за слободен пазар? :)
   
  На Arabian и Tajson им се допаѓа ова.
 8. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,339
  2,798
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  Да.

  На огласници се подразбира ценкање, зафрканции со карго, непроверени купувачи или продавачи.

  Преферирам да купувам или продавам тука, макар продал поевтино, шансите дека ќе има некој проблем, несериозно однесување или слично, се многу помали.

  Sent from my SM-N960F using Tapatalk
   
  На gOJDO, Arabian, psyside и уште 10 други им се допаѓа ова.
 9. G4M3R

  G4M3R
  On your way to fame

  621
  618
  26 Јуни 2012
  Машко
  Прочитај ја темата за позитивни мислења при продажба и ќе ти стане јасно како ден, зошто се одлучуваме тука да правиме пазар.
  За другото т.е недостатоците кога продаваш на реклама5 и пазар3 ги објаснија погоре.
   
  gOJDO, smole, psyside и на уште 1 им се допаѓа ова.
 10. Fredy

  Fredy
  Unstoppable

  900
  2,269
  12 oктомври 2014
  Машко
  Никако да ја разберам поентата на темава...

  Sent from my SM-G975U using Tapatalk
   
  На Иванчо, TylerMkD, Daniel86 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 11. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,260
  2,757
  21 Јануари 2011
  Машко
  Ништо во животот не е фер. :offended:
   
  На StefAngel и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 12. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,662
  4,112
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Изглеа не си ги зирнал огласите со lga1155 плочи и процесори и да видеше дали се фер цените :D
  П.С Грев ми е некој да го колам со астрономска цена за канта лга1155 плоча стара 10 години. За вас другите не знам стварно.
   
  На Necromancer, 1s3ct0wN, damil и уште 8 други им се допаѓа ова.
 13. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  760
  1,220
  3 Јануари 2019
  Машко
  ne se fer , eden covek prodavase arteiks 2080 tiaj za 60.000 denari , jaz ja sakaf za 10.000 nemi ja dade !

  Се шалам, претежно од тие огласи јас што сум ги отворил (или што ми били интересни) обично цените биле сосема коректни. Има неколку корисници што претеруваат со цените и се вечни бампачи, ги знаеме кои се тие. :)
   
  На gOJDO, Sharlovski, TylerMkD и уште 3 други им се допаѓа ова.
 14. gokica

  gokica
  Модератор

  8,578
  10,742
  13 Јуни 2009
  Пазарот ја диктира цената. ИТ.мк е уникатен пазар. Се разликува драстично од сите други зашто не е класичен пример туку алатка за полесна размена меѓу членовите.

  Тек да беше форумов отворен и за огласи надвор од ИТ сферата! Каде ли ќе ни беше крајот :)
   
  На Lokvan, cgfreak, krashot и уште 6 други им се допаѓа ова.
 15. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,889
  1,785
  22 oктомври 2012
  Машко
  Јас имав таков предлог уште многу одамна, да се отвори нешто како VIP секција, којашто ќе биде прегледна само за членови што исполнуваат одредени услови, на пример одреден број на постови, лајкови, години на членство, и слично, малку поригорозни услови за пристап, значи да не биде јавно видлива, и да не биде достапна за ојлевци-дојлевци, и во таа секција да може да се дискутира буквално за се и сешто, затоа што скоро секој член има и други интереси вон ИТ сферата, и сеуште сум за, така да ако може нешто вакво да се изведе, би било супер... Или, во најмала рака, Off-topic делот на форумов да биде без никакви рестрикции...
   
  На RoninMK, Lokvan, Arabian и уште 8 други им се допаѓа ова.
 16. Avid

  Avid
  Guru

  4,627
  6,978
  21 Јануари 2009
  @Goce gl сака да продава тука ама не сака поевтино да продаде.
   
  На mkgunner, Jovan2389, gOJDO и уште 16 други им се допаѓа ова.
 17. Fredy

  Fredy
  Unstoppable

  900
  2,269
  12 oктомври 2014
  Машко
  МогуЌе
  Ќе има за зимање ако е таква работата.

  Sent from my SM-G975U using Tapatalk
   
  На DaVoRkNe и gokica им се допаѓа ова.
 18. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,941
  27,611
  4 Септември 2008
  Не само што е фер, него премногу слобода се дава на ликови со 0 допринес на форумите, јас би го уважил коефициентот на полезност за кој @Oktar зборуваше, јас би го моднал малце - ако немаш најмалце 20% мислења во форумската дискусија, НЕ можеш да огласуваш, не може да имате само огласи, тоа е класична злоупотреба на форумот.
   
  На xhktw, Lokvan, Jovan2389 и уште 12 други им се допаѓа ова.
 19. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Unstoppable

  1,393
  2,246
  13 Јануари 2014
  Машко
  Идејата е убава, ама не знам колку ќе функционира ова. Истиот муабет е и со 50 мислења/лајкови и 6 месеци членство, и пак има членови кои допринесуваат колку да стигнат до таа магична бројка и после го користат форумов ко огласник а не допринесуваат за ништо.

  Онтопик, да, фер е. Јас воопшто не огласувам на Реклама5/Пазар3 и слично.
   
  На DaVoRkNe и TheMarshal им се допаѓа ова.
 20. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,941
  27,611
  4 Септември 2008
  Зошто да не знаеш? автоматски си блокиран ако немаш најмалце 20% мислења во самата дискусија. Се приметува одма кој брка лајкови и мислења, и тие корисници се банираат, не е прв нити последен пат. Затоа и постои периодот од 6 месеци, а и се следат спамерите.
   
  На Jovan2389 му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Astro

  Astro
  Guru

  6,776
  9,421
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Јас мислам дека крајно време е администрацијата да стане сериозна и да го ослободи форумот од тие неколку луѓе кои форумот го сметаат да огласник и продаваат сомнителни ствари. Нема смисла ѓубрето од дома да се пласира како стока за продажба, тоа е напад врз интелигенцијата како и крадена роба што се сака да се испере тука. Башка количината на сталкери за кои не знаеме ништо и комуницираат само приватно.
   
  xhktw, Sherminator, Jovan2389 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 22. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Unstoppable

  1,393
  2,246
  13 Јануари 2014
  Машко
  Затоа што и сега си автоматски блокиран ако немаш доволно мислења/лајкови/стаж, и се приметува кој е тука само за огласи. Истото е, само со поинакви критериуми кои се подеднавко лесни за да се исполнат вештачки. Се сложувам дека форумов не е огласник, ама и вака доволно лесно се гледа кој е дојден за дискусија, а кој за огласи.
   
  DaVoRkNe, Astro, TheMarshal и на уште 1 им се допаѓа ова.
 23. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,941
  27,611
  4 Септември 2008
  Хмм, кога ќе размислам ако има малце огласи, пак ќе дојде до 20-80% сооднос, кога ќе ги напраи тие 50 мислења, после тоа има гратис доста огласи без да коментира. Што значи ќе треба да се проверуваат мислењата додатно, или соодност да биде поригорозен.
   
  На Astro и TheMarshal им се допаѓа ова.
 24. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unbeatable

  3,954
  4,219
  1 Септември 2011
  Машко
  Многу е едноставно како да ги снема продавачите,и препродавачите,пошто велите не е ова огласник него Ит Форум,тргнете ја секцијата Продавам/Купувам,и ке проблемот е решен.Тогаш ке останат оние кој стварно сакат да придонесат на Форумов.
   
  На CBB_6 му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Avid

  Avid
  Guru

  4,627
  6,978
  21 Јануари 2009
  Таков има само еден.
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...