1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Дали цените на форумов се фер?

Дискусија во форумот 'Ваши сугестии / забелешки / проблеми' започната од Goce gl, 31 Мај 2020.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
  1. Goce gl

Goce gl
    Intern

23
    10
    3 Март 2019
    Машко
    Ме интересира чисто информативно до сите форумџии (не сите има исклучоци ):) што продаваат компоненти зошто на форум тука една цена а на реклама 5 друга цена повисока ;) и дали мислите дека тоа е фер:(?

2. Маша

Маша
    On your way to fame

289
    641
    24 Април 2007
    Женско
    Не продавам, ама одговорот е "Да" на прашањето дали е фер ;)
    Исто ко што на другар би дала карта поевтино или гратис, ојлевци дојлевци од Пазар3, не би имале ист третман...

На RoninMK, windows8, Jovan2389 и уште 36 други им се допаѓа ова.
  3. JasSum

JasSum
    Practice makes perfect

1,791
    1,929
    8 Мај 2007
    Машко
    Иванчо, damil, DaVoRkNe и на уште 1 им се допаѓа ова.
  4. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,902
    26,238
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    Здраво Гоце, Секако дека е фер, Зошто мислиш дека не е?

Успат обиди се да прочиташ правила да се потсетиш на нив ако си ги заборавил. Наслов на тема треба да биде краток опис за постот.

Благодарам

Jovan2389, gokica, Tajson и на уште 1 им се допаѓа ова.
  5. goce03

goce03
    Practice makes perfect

982
    1,713
    20 Јануари 2015
    Машко
    Ова горе од @Маша плус си пробал да продаваш нешто на реклама 5 и слични ?
    Пробај, ценкање до немајкаде безобразни ојлевци-дојлевци, не дека овде го нема тоа ама пак е покултурно а од ,,еснаф,, членови немаш ценкање и будалаштини.
    Огласиве овде јас ги разбирам како начин на брза продажба на делови за нешто поефтина цена/фер цена, со цел да се намали вредноста на upgarde кој редовно се прави.

На Valsorim, gokica, MadBuldog и уште 6 други им се допаѓа ова.
  6. itstheigyg

itstheigyg
    Gaining Experience

394
    354
    21 Мај 2017
    Машко
    На реклама5 ми се јавувале и ми нуделе ракија у замена за нешто што го продавам така да ги разбирам сите што преферираат да продаваат тука.

На damil, Valsorim, Psycore и уште 13 други им се допаѓа ова.
  7. NikolovskiM

NikolovskiM
    Gaining Experience

63
    107
    20 Април 2019
    А ти си слушнал за слободен пазар? :)

На Arabian и Tajson им се допаѓа ова.
  8. omegaRED

omegaRED
    Unstoppable

2,339
    2,798
    13 Септември 2011
    Машко
    Проект менаџер
    Да.

На огласници се подразбира ценкање, зафрканции со карго, непроверени купувачи или продавачи.

Преферирам да купувам или продавам тука, макар продал поевтино, шансите дека ќе има некој проблем, несериозно однесување или слично, се многу помали.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

На gOJDO, Arabian, psyside и уште 10 други им се допаѓа ова.
  9. G4M3R

G4M3R
    On your way to fame

619
    608
    26 Јуни 2012
    Машко
    Прочитај ја темата за позитивни мислења при продажба и ќе ти стане јасно како ден, зошто се одлучуваме тука да правиме пазар.
    За другото т.е недостатоците кога продаваш на реклама5 и пазар3 ги објаснија погоре.

gOJDO, smole, psyside и на уште 1 им се допаѓа ова.
  10. Fredy

Fredy
    Unstoppable

900
    2,268
    12 oктомври 2014
    Машко
    Никако да ја разберам поентата на темава...

Sent from my SM-G975U using Tapatalk

На Иванчо, TylerMkD, Daniel86 и уште 2 други им се допаѓа ова.
  11. goranzoran

goranzoran
    Unstoppable

3,261
    2,748
    21 Јануари 2011
    Машко
    Ништо во животот не е фер. :offended:

На StefAngel и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
  12. Pane24

Pane24
    Unbeatable

4,648
    4,093
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Изглеа не си ги зирнал огласите со lga1155 плочи и процесори и да видеше дали се фер цените :D
    П.С Грев ми е некој да го колам со астрономска цена за канта лга1155 плоча стара 10 години. За вас другите не знам стварно.

На Necromancer, 1s3ct0wN, damil и уште 8 други им се допаѓа ова.
  13. TheMarshal

TheMarshal
    Practice makes perfect

758
    1,212
    3 Јануари 2019
    Машко
    ne se fer , eden covek prodavase arteiks 2080 tiaj za 60.000 denari , jaz ja sakaf za 10.000 nemi ja dade !

Се шалам, претежно од тие огласи јас што сум ги отворил (или што ми били интересни) обично цените биле сосема коректни. Има неколку корисници што претеруваат со цените и се вечни бампачи, ги знаеме кои се тие. :)

На gOJDO, Sharlovski, TylerMkD и уште 3 други им се допаѓа ова.
  14. gokica

gokica
    Модератор

8,578
    10,740
    13 Јуни 2009
    Пазарот ја диктира цената. ИТ.мк е уникатен пазар. Се разликува драстично од сите други зашто не е класичен пример туку алатка за полесна размена меѓу членовите.

Тек да беше форумов отворен и за огласи надвор од ИТ сферата! Каде ли ќе ни беше крајот :)

На Lokvan, cgfreak, krashot и уште 6 други им се допаѓа ова.
  15. Alucard

Alucard
    Шериф

1,889
    1,785
    22 oктомври 2012
    Машко
    Јас имав таков предлог уште многу одамна, да се отвори нешто како VIP секција, којашто ќе биде прегледна само за членови што исполнуваат одредени услови, на пример одреден број на постови, лајкови, години на членство, и слично, малку поригорозни услови за пристап, значи да не биде јавно видлива, и да не биде достапна за ојлевци-дојлевци, и во таа секција да може да се дискутира буквално за се и сешто, затоа што скоро секој член има и други интереси вон ИТ сферата, и сеуште сум за, така да ако може нешто вакво да се изведе, би било супер... Или, во најмала рака, Off-topic делот на форумов да биде без никакви рестрикции...

На RoninMK, Lokvan, Arabian и уште 8 други им се допаѓа ова.
  16. Avid

Avid
    Guru

4,617
    6,972
    21 Јануари 2009
    @Goce gl сака да продава тука ама не сака поевтино да продаде.

На mkgunner, Jovan2389, gOJDO и уште 16 други им се допаѓа ова.
  17. Fredy

Fredy
    Unstoppable

900
    2,268
    12 oктомври 2014
    Машко
    МогуЌе
    Ќе има за зимање ако е таква работата.

Sent from my SM-G975U using Tapatalk

На DaVoRkNe и gokica им се допаѓа ова.
  18. psyside

psyside
    Rising Star

26,929
    27,605
    4 Септември 2008
    Не само што е фер, него премногу слобода се дава на ликови со 0 допринес на форумите, јас би го уважил коефициентот на полезност за кој @Oktar зборуваше, јас би го моднал малце - ако немаш најмалце 20% мислења во форумската дискусија, НЕ можеш да огласуваш, не може да имате само огласи, тоа е класична злоупотреба на форумот.

На xhktw, Lokvan, Jovan2389 и уште 12 други им се допаѓа ова.
  19. fuzzjaw

fuzzjaw
    Unstoppable

1,386
    2,239
    13 Јануари 2014
    Машко
    Идејата е убава, ама не знам колку ќе функционира ова. Истиот муабет е и со 50 мислења/лајкови и 6 месеци членство, и пак има членови кои допринесуваат колку да стигнат до таа магична бројка и после го користат форумов ко огласник а не допринесуваат за ништо.

Онтопик, да, фер е. Јас воопшто не огласувам на Реклама5/Пазар3 и слично.

На DaVoRkNe и TheMarshal им се допаѓа ова.
  20. psyside

psyside
    Rising Star

26,929
    27,605
    4 Септември 2008
    Зошто да не знаеш? автоматски си блокиран ако немаш најмалце 20% мислења во самата дискусија. Се приметува одма кој брка лајкови и мислења, и тие корисници се банираат, не е прв нити последен пат. Затоа и постои периодот од 6 месеци, а и се следат спамерите.

На Jovan2389 му/ѝ се допаѓа ова.
  21. Astro

Astro
    Guru

6,755
    9,404
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Јас мислам дека крајно време е администрацијата да стане сериозна и да го ослободи форумот од тие неколку луѓе кои форумот го сметаат да огласник и продаваат сомнителни ствари. Нема смисла ѓубрето од дома да се пласира како стока за продажба, тоа е напад врз интелигенцијата како и крадена роба што се сака да се испере тука. Башка количината на сталкери за кои не знаеме ништо и комуницираат само приватно.

xhktw, Sherminator, Jovan2389 и на уште 1 им се допаѓа ова.
  22. fuzzjaw

fuzzjaw
    Unstoppable

1,386
    2,239
    13 Јануари 2014
    Машко
    Затоа што и сега си автоматски блокиран ако немаш доволно мислења/лајкови/стаж, и се приметува кој е тука само за огласи. Истото е, само со поинакви критериуми кои се подеднавко лесни за да се исполнат вештачки. Се сложувам дека форумов не е огласник, ама и вака доволно лесно се гледа кој е дојден за дискусија, а кој за огласи.

DaVoRkNe, Astro, TheMarshal и на уште 1 им се допаѓа ова.
  23. psyside

psyside
    Rising Star

26,929
    27,605
    4 Септември 2008
    Хмм, кога ќе размислам ако има малце огласи, пак ќе дојде до 20-80% сооднос, кога ќе ги напраи тие 50 мислења, после тоа има гратис доста огласи без да коментира. Што значи ќе треба да се проверуваат мислењата додатно, или соодност да биде поригорозен.

На Astro и TheMarshal им се допаѓа ова.
  24. DaVoRkNe

DaVoRkNe
    Unbeatable

3,951
    4,216
    1 Септември 2011
    Машко
    Многу е едноставно како да ги снема продавачите,и препродавачите,пошто велите не е ова огласник него Ит Форум,тргнете ја секцијата Продавам/Купувам,и ке проблемот е решен.Тогаш ке останат оние кој стварно сакат да придонесат на Форумов.

На CBB_6 му/ѝ се допаѓа ова.
  25. Avid

Avid
    Guru

4,617
    6,972
    21 Јануари 2009
    Таков има само еден.

На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели