Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Дајте совет за upgrade за рам 8гб

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.399
14.618
Шо го замараш па и ти Даниел со небитни работи.
Му треба обичен DDR4-2400 за лаптоп. Толку.

Бидејќи нема кажано каков лаптоп има со каква платформа, најдобро да си проба во продавница на лице место дали ќе пасува меморијата, ако работи зима и тоа е.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.399
14.618
Се извунувам ако е од корист еве го лаптопот

HP 250 G5 Notebook PC Product Specifications | HP® Customer Support

Модел со i5 6200U
Интел платформите се поотпорни на различни модели на мемории.
Твојата постоечка е како на скриншотот JEDEC#6 ili #7 таква да побараш ак оможеш адс најдеш, најслична на таа што веќе ја имаш.
 

tomskibt

Intern
12 јули 2022
51
32
Не се разбирам многу од рам мемории затоа прашав дали може да ми предложите по можност некоја иста а ако не слична :D
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.399
14.618
Оваа е океј, јанема на лагер ама причекај недела дена, ќе ја донесат пак, оваа е стандардна меморија за лаптоп.

А можеш и овие две: Anhoch PC Market Online - SODIMM Notebook Memory Kingston 8GB CL19 DDR4 2666MHz 1.2V KVR26S19S6/8

Оваа е као за HP брендирана, може е и certified: Anhoch PC Market Online - SODIMM Notebook Memory HP S1 8GB DDR4 2666MHz CL19
 

Arabian

Gaining Experience
5 ноември 2013
716
458
Шо го замараш па и ти Даниел со небитни работи.
Му треба обичен DDR4-2400 за лаптоп. Толку.

Бидејќи нема кажано каков лаптоп има со каква платформа, најдобро да си проба во продавница на лице место дали ќе пасува меморијата, ако работи зима и тоа е.
Мислам дека имаше 2х8 пар плочки, па може да се договорат и плус за инсталација ако членот не е упатен
 

tomskibt

Intern
12 јули 2022
51
32
Зедов веќе од Анхоч, ќе го оперирам денес утре лаптопот, можам и сам, фала на сите за советите. :D
 

Julian

Gaining Experience
20 август 2016
496
338
Здраво
Да не отворам нова тема, дали на оваа конфигурација можам да додадам уште 8гб рам, и ако може кој е ваш предлог?

Capture.JPG

Capture1.JPG
 
И

Избришан член 42370

Гостин
Здраво
Да не отворам нова тема, дали на оваа конфигурација можам да додадам уште 8гб рам, и ако може кој е ваш предлог?

Погледнете го атачментот 121261

Погледнете го атачментот 121262

Зошто да не би можело, освем во редок случај другиот слот да е расипан од некоја причина. Било која 8GB DDR4 2400 МT/s ќе ти заврши работа.

Можеш и ова, само што ќе си работи на 2400 MT/s, по спецификациите на најниската фреквенција меѓу 2-те плочки.
 

Julian

Gaining Experience
20 август 2016
496
338
Зошто да не би можело, освем во редок случај другиот слот да е расипан од некоја причина. Било која 8GB DDR4 2400 МT/s ќе ти заврши работа.

Можеш и ова, само што ќе си работи на 2400 MT/s, по спецификациите на најниската фреквенција меѓу 2-те плочки.
Уште едно прашање. Дали со додавање на уште 8гб рам би се осетила некоја разлика во конфигурацијата? И дали старата рам да ја сменам со нови две од по 8 гб да се исти?
Покрај таа што ми е предложи, некој друг предлог за 2?
 

kolesk

On your way to fame
6 февруари 2016
438
578
Можеш максимум 32гб рам. (према нет)
Ако си при пари, најди 2х16гб рам, и едно самсунг ссд, и препород.
 
И

Избришан член 42370

Гостин
Уште едно прашање. Дали со додавање на уште 8гб рам би се осетила некоја разлика во конфигурацијата? И дали старата рам да ја сменам со нови две од по 8 гб да се исти?
Покрај таа што ми е предложи, некој друг предлог за 2?

Зависно намената, али од 8 на 16 во било што ќе осетиш огромна разлика, дури и во табови на Chrome. Од 16 на 32 не, и за таа конфигурација би ти било оверкил 32 GB RAM.
Препорачливо е 2 исти плочки да се поради компатибилност и стабилност но не е морално. Сум возел 2 плочки по 4 и една 8 со различни фреквенции и си работело топ. Работеа во hybrid dual channel. Ти со било која 8GB плочка ќе го имаш бенефитот од dual channel така да не се замарај премногу на таа тематика.
 

Julian

Gaining Experience
20 август 2016
496
338
Можеш максимум 32гб рам. (према нет)
Ако си при пари, најди 2х16гб рам, и едно самсунг ссд, и препород.
Ssd имам момемтално
Мислењето е автоматски споено:

Зависно намената, али од 8 на 16 во било што ќе осетиш огромна разлика, дури и во табови на Chrome. Од 16 на 32 не, и за таа конфигурација би ти било оверкил 32 GB RAM.
Препорачливо е 2 исти плочки да се поради компатибилност и стабилност но не е морално. Сум возел 2 плочки по 4 и една 8 со различни фреквенции и си работело топ. Работеа во hybrid dual channel. Ти со било која 8GB плочка ќе го имаш бенефитот од dual channel така да не се замарај премногу на таа тематика.
Најверојатно две исти по 8гб ќе земам kingston fury.
 

Godlike

On your way to fame
11 октомври 2014
764
877
Прашај дали ќе намали, ако ти се зема на старо.
 

Julian

Gaining Experience
20 август 2016
496
338
Прашај дали ќе намали, ако ти се зема на старо.
Само нов.
 

outsider

Practice makes perfect
14 јуни 2019
711
1.393
Битола
www.instagram.com
Уште едно прашање. Дали со додавање на уште 8гб рам би се осетила некоја разлика во конфигурацијата? И дали старата рам да ја сменам со нови две од по 8 гб да се исти?
Покрај таа што ми е предложи, некој друг предлог за 2?
View: https://www.youtube.com/watch?v=Ecw1R4XXMAY
 

GoranMak

Gaining Experience
13 февруари 2020
189
188
Да не отварам нова тема, на Lenovo S540-14iwl, i5-8265u со 8гб РАМ(од кои 4ГБ се залемени на матичната и 4ГБ на заменлива плочка), дали ако се замени РАМ плочката со 8ГБ(4 + 8 комбо) ќе работат во дуал чанел.

Во листата со подмодели на S540-14iwl, има такви комбинации кој се продавале од фабрика со 12ГБ рам

PSREF IdeaPad ideapad S540-14IWL
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.096
Мислења
974.497
Членови
35.404
Најнов член
altin
На врв Дно