Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Дајте предлог што DVD-RW да земам

loris

Gaining Experience
7 мај 2007
630
50
Велес - Скопје
Во план сум да земам DVD-RW не ја бива веќе немам простор на хард, дајте некои препораки за модели, и ваше искуство со DVD.
Фала :pPP
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Ако не ти се даваат многу пари Asus е солидна варијанта. Иста цена е како и Sony, LG, Philips, Teac, а ми се покажал како доста добар. Има 2 години гаранција.
Пред 4 години имав NEC. Мене ми се погоди многу. И тоа е добра варијанта
 
M

Mr.Alien

Гостин
NEC ND-3570A и Pioneer DVR-1810.
Секако, Plextor е неприкосновен, но тоа е сосема друга категорија, со соодветни цени. Ако си при пари, за околу 8.000,оо денари (со ДДВ, малопродажна цена) можеш да го пазариш моделот PX716SA (SATA интерфејс) во retail пакување, или само режачот (bulk) за околу 6.700,оо. Понови модели се PX760SA, PX800A (IDE) и PX810SA (SATA).
Имаш и поефтини PLEXTOR-и, од (условно кажано) пониска класа, модел PX-755A, за 4.300,оо денари.
Ексклузивата секогаш соодветно се плаќа, нели?
 

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
моја препорака ако имаш сата контролер на компјутерот ASUS DRW-1814BLT SATA 18x DVD±RW/RAM
 

minimoog

Intern
14 јули 2007
317
16
Скапо, а потпросечен квалитет или просечен квалитет (зависи од моделот). Па дури и не ги произведува своите уреди (BenQ).
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Навистина се чудам на некои постови. Кога човеќ ќе праша што кола да земе, не мора одма сите да речете Ролс Ројс или сл. Се мисли на приступачна цена и добри перформанси. За домашна употреба вршат работа и обичните режачи кои се продаваат кај нас по цена до 2400 денари. Е сега прашањето е која марка и зошто баш таа. Сите знаеме да кажеме Plextor, а тоа во вакви случаи и е гарант неисплатлива инвестиција...
 
M

Mr.Alien

Гостин
Немојте веднаш дрвја и камења по Plextor.

Потпросечен или просечен квалитет....не се сложувам сосема.
Како што наведов во мојот пост, постојат модели Plextor и од пониска категорија, кои според своите перформанси и квалитет не отскокнуваат нешто особено од моделите кои се продаваат за 2.500 - 3.000,оо денари. Во тој случај, таа ивестиција не е баш најисплатлива, тоа е точно, но ако некој баш запнува за Plextor, тогаш и тоа му е опција. Јас само наведов какви опции има.
Лично сум имал можност да тестирам доста модели на Plextor, како повтините, така и поскапите. За поевтините погоре објаснив.
Што се однесува до поскапите, почнувајќи од PX706 па наваму можам да тврдам дека ја оправдуваат цената.
Квалитетна снимка и при максимални брзини, фабрички декларираните брзини на пристап се реални, технологијата на читање на нерамни медиуми (од три точки) не е само на хартија - проверено. Имам такво CD, го чувам за тестови, мојот NEC ND3520 не го чита, a при вртење драјвот тресе како блесав.
Конечно, кога некој бара сугестија што да купи, треба на наведе и до која сума. Јас наведов два модели кои во моментов сметам дека се најдобра понуда (NEC и Pioneer), како по цена така и по квалитет, а наведов и ексклузива.


P.S. Лично, многу сум задоволен од NEC-от кој го имам. Го "ранам" со Memorex, Verbatim и Philips CD-a и DVD-a, кои не ги набавувам од било каде. До сега, за овие две години "пукна" само едно единствено DVD (Memorex)!! Ако не ги сметам неколкуте PRINCO-ОВЦИ кои се зае**в да ги купам на автопазар. Пукнаа сите пет едноподруго!
 

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
Навистина се чудам на некои постови. Кога човеќ ќе праша што кола да земе, не мора одма сите да речете Ролс Ројс или сл. Се мисли на приступачна цена и добри перформанси. За домашна употреба вршат работа и обичните режачи кои се продаваат кај нас по цена до 2400 денари. Е сега прашањето е која марка и зошто баш таа. Сите знаеме да кажеме Plextor, а тоа во вакви случаи и е гарант неисплатлива инвестиција...

Bi se slozhil so tvojot post ako prashanjeto vo prviot post beshe formulirano na drug nachin. No bidejkji loris nemashe odredeno suma 'od-do' i saka da chue tugjo mislenje togash tvojot post mislam deka e suvishen na temava.
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Bi se slozhil so tvojot post ako prashanjeto vo prviot post beshe formulirano na drug nachin. No bidejkji loris nemashe odredeno suma 'od-do' i saka da chue tugjo mislenje togash tvojot post mislam deka e suvishen na temava.

Бидејќи првиот пост е

Во план сум да земам DVD-RW не ја бива веќе немам простор на хард, дајте некои препораки за модели, и ваше искуство со DVD.
Фала

... не знам кој би купил Plextor чисто онака само колку да изреже 10-20 ДВД-a пошто нема простор за хард диск. Од постот многу јасно е дека режачот е за домашно користење, а во тој случај, како што кажав погоре, Plextor и не е исплатлива инвестиција.
 

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
За домашна употреба вршат работа и обичните режачи кои се продаваат кај нас по цена до 2400 денари.
Obichen rezhach (no-name) 2400 denari = ±$50

... не знам кој би купил Plextor чисто онака само колку да изреже 10-20 ДВД-a пошто нема простор за хард диск. Од постот многу јасно е дека режачот е за домашно користење, а во тој случај, како што кажав погоре, Plextor и не е исплатлива инвестиција.

Plextor PX-504A $49.00

Stvarno jaka investicija....

Kako shto vekje kazhav, suvishen ti beshe postot.
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Абе на Интернет многу работи се ефтини. Го има овој за таа цена кај нас? Некако не ми изгледа за нов модел. Читам ривјуа на CNET се правени во 2003та година :).. нема везе...Погоре беа спомнувани цени од 8 000 денари и сл. На тоа мислев.

Ја сепак би типувал на Асус
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.131
Мислења
975.247
Членови
35.440
Најнов член
Tr.Krstev
На врв Дно