• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Да ставам Width на Јоомла на 100%

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

vetarvomagla

Intern
22 јуни 2007
55
1
Насловот кажува се, моментално имам темплејт siteground-j15-14. Неможам да се снајдам со ширината. Ако некој знае нека каже. Значи сакам преку цел екран да ми е ширината.
 

Vermilion

Intern
23 јули 2007
92
0
www.ikon-design.net
Во главниот ЦСС стајл шиит, пробај вметни го овој код:

Код:
body {padding:0; margin:0;}

Доколку хтмл кодот е поделен на див тагови, ќе го најдеш стилот во цсс за секој див, и едноставно пробај:

Код:
.DivStil {
width:100%;
}
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

vetarvomagla

Intern
22 јуни 2007
55
1
Успеав да го зголемам малку,ама пак не е преку чел екран,како се викаат празниве колони лево,десно,горе и долу?Може треба и нив да ги направам да се 0. Еве сега како изгледа.
 

Vermilion

Intern
23 јули 2007
92
0
www.ikon-design.net
Лево и десно ти се margin , горе долу е padding .
Доколку сакаш попрецизно можеш да употребиш:

margin *
margin-top
margin-right
margin-bottom
margin-left

padding *
padding-top
padding-right
padding-bottom
padding-left
 

Vermilion

Intern
23 јули 2007
92
0
www.ikon-design.net
Епа и неможеш на темплејтов, бидејќи гледаш намерно е праен со заоблени корнери, неможеш да му го расипеш шмекот. Поз :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

vetarvomagla

Intern
22 јуни 2007
55
1
Важно е што се обидов,фала во секој случај.

p.s.Неможам да ти дам зелено ми бара да ми даел некој прво.Ама исто како да сум ти дал. :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,421
Членови
29,741
Најнов член
Bitpb
На врв Дно