• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Да се најдат цифрите во природен број n кои се содржат во него?

Статус
Затворена за нови мислења.

predator8345

Intern
12 јануари 2008
28
0
Da se najdat cifrite od prirodniot broj n vnesen preku tastatura koi se sodrzat(t.e se naogjaat) vo prirodniot broj m vnesen preku tastatura.

ova lesno treba da e:)
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Ајде predator8345, ако е лесно кажи ни го кодот. Јас немам некое познавање во C++, па можеби нешто ќе научам.
Баш ме интересира како се прави ова.

Ако не се лажам, ова е една од првите лекции во C, ама ете, сум заборавил.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Е ајде де, сите чекаме некој да ни го испрати кодот. Толку лесен код а никој не го знае? Ц ц ц ц
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Кај мене дома потражив, не можам да ги најдам. Ги молам и другите членови да потражат, ако некој нешто најде одма нека каже, хитно е.
 

predator8345

Intern
12 јануари 2008
28
0
ne, nikade ne brzame nego da resime nesto da zavrsime rabota ako ima nekoj da ni pokaze kako sto treba tuka, ili da ni pomogne so kodot!!!!!!!!!!
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
ne, nikade ne brzame nego da resime nesto da zavrsime rabota ako ima nekoj da ni pokaze kako sto treba tuka, ili da ni pomogne so kodot!!!!!!!!!!

Епа штом никаде не се брзаме, тогаш ќе почекаме, има време, до Нова Година уште 348 дена има, ехеееее, ако не - догодина здравје ќе биде, да сме здрави и живи
 

alexo

Intern
23 април 2007
169
12
Кој дел од програмот не ти е јасен, имаш грешка и сл. за членовите на овој форум да можат да ти помогнат да потенцираат каде е проблемот
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Еве еден псеудокод па пробај според него да ја составиш програмата:

1. Читај ги двата броја
2. Најди ги сите цифри од првиот број и смести ги во една низа
3. Најди ги сите цифри од вториот број и смести ги во друга низа
4. Секој член од првата низа спореди го со секој член од втората низа и ако се исти печати ги
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
treba n broevi vneseni od tastatura da se vnesat pa da se citaat i sporeduvaat taka nekako ide ?????

predator, еве бидејќи ти ја започна темава, добро би било ти да објасниш некои работи, можеш да почнеш со тоа што го напиша Алекасандар.

Значи, код за читање на два броја, код за наоѓање на цифри од еден број, код за сместување на броеви во низа, и така натаму.
Па ние ќе ти помогнеме и ќе се обидеме некако да ги поврземе :)


Еве еден псеудокод па пробај според него да ја составиш програмата:

1. Читај ги двата броја
2. Најди ги сите цифри од првиот број и смести ги во една низа
3. Најди ги сите цифри од вториот број и смести ги во друга низа
4. Секој член од првата низа спореди го со секој член од втората низа и ако се исти печати ги
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Ако не го знаеш кодот за читање на броевите, апсурдно е да сакаш да ја составиш програмата. Треба прво тоа да го научиш.

Ова е исто како да сакаш да напишеш песна, а не ги знаеш ни буквите.
 

DaciSS

Gaining Experience
3 јануари 2008
949
289
San Francisco
www.linkedin.com
kodot moze da ti go prtam za 1 nedela vo c++, da ti ostavam vreme da razmislis

eve ti pomos

delis po modul, taka ja zemas poslednata cifra, posle div 10 za da ja otrgnes i se taka dodeka ima cifri vo brojot

mod
div
mod
div
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2.674
193
www.zeroscience.mk
темава е затворена поради непотребни постови, но не е избришана за да послужи како пример за другите кои сакаат други да им решаваат задачи !
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43.408
Мислења
900.218
Членови
32.119
Огласи
503
Најнов член
CilCil
На врв Дно