1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Да правиме игра по нз кој пат...

Дискусија во форумот 'Игри' започната од NIKIHACK, 2 Јули 2010.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. NIKIHACK

  NIKIHACK
  Intern

  438
  27
  10 Февруари 2008
  Машко
  Информатичар со стил :)
  Еве конечно јас собрав доволно знаење за да направам барем една не многу досадна игричка (3Д) во стилот на оние вози ја топката по мапата и гледај да не паднеш.Овие денови да привршам некој други работи и планирам да почнувам,и мислам дека за помалку од 1 недела би требало да ја сработам,па да прашам овде да не сака некој да ми се придружи ,ми треба само некој кој има основни познавања од 3д моделирање,да знае да креира коцка и да и ги издолжува рабовите (да направи неколку мапи),да знае да креира топка :)isplashen:) истотака :p ,кодирачкиот дел планирам сам да го сработам во Ogre,а пожелно е објектите да се прават во Blender (бидејки е free ) за да не има некој проблеми со користена пиратерија :) ,и за крај што треба од официјалната страна на ogre да го даунлоадирате mesh експортерот и тоа е тоа (не е на одмет ако се додади уште некој детал на тоа игрицата)

  па доколку има заинтересирани,нека пишат,ако не сам ке сработам и ке постирам тука проектот,па после тоа одам на нареден :)
   
 2. mendi19

  mendi19
  Intern

  349
  11
  31 Јануари 2010
  Машко
  Im in , so Maya moze :) ( ne sum profi ama gledam ne baras profi haha) prati pp da vidam sto ,kako, i taka nataka :D
   
 3. NIKIHACK

  NIKIHACK
  Intern

  438
  27
  10 Февруари 2008
  Машко
  Информатичар со стил :)
  те вакво нешто со нешо детали по можност
  [​IMG]
   
 4. NIKIHACK

  NIKIHACK
  Intern

  438
  27
  10 Февруари 2008
  Машко
  Информатичар со стил :)
  Еве ја процедурата:

  1. направеш тоа моделите
  2. експортираш во .3ds п
  3. Чекор 3 тука
  4. Пратеш на мене

  тоа е се
   
 5. mendi19

  mendi19
  Intern

  349
  11
  31 Јануари 2010
  Машко
  vo maya nema .3ds :( toa e za 3d max ,na maya se so .mb !!
   
 6. NIKIHACK

  NIKIHACK
  Intern

  438
  27
  10 Февруари 2008
  Машко
  Информатичар со стил :)
  епа зачувај ја во.обј и во макс импортирај ја после :)
   
 7. mendi19

  mendi19
  Intern

  349
  11
  31 Јануари 2010
  Машко
  go nemam maks :( damn ,samo ako sakas da gi napraam vo maya i da ti gi pratam taka :(
  eve ova ja napraiv na brzinka vaka nesto sakas ,ti se dopaga ako da kolku mapi sakas :)
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 8. fuUuUzZzZy

  fuUuUzZzZy
  Mr. Sensei

  4,835
  823
  14 Декември 2007
  Машко
  Game developer, VFX Artist
  Не ти треба макс. Ти само експортирај во фајл со .obj екстензија, а ники ќе си го импортира во макс, бидејќи имал макс.

  Што се однесува до иницијативава нема да коментирам.. Незнам што ќе биде, бидејќи до сега имало 10+ вакви иницијативи и ниедна не успеала. Се надевам со оваа нема да биде така.
   
 9. Petkovsky

  Petkovsky
  Intern

  323
  31
  7 Декември 2009
  Само моделирање ви треба?
   
 10. mendi19

  mendi19
  Intern

  349
  11
  31 Јануари 2010
  Машко
  poima nemam za modeliranje spomna deka mu treba :)
   
 11. ExtremeBt

  ExtremeBt
  Gaining Experience

  263
  69
  16 Мај 2009
  Со карактери ќе биди играва или со топче?
   
 12. mendi19

  mendi19
  Intern

  349
  11
  31 Јануари 2010
  Машко
  so topce :D heh , bi bilo uste podobro so karakter no koj ke naprai karakter hmm :!! jas mapite ke gi praam ,vece pocnav 2 mapi napraiv .
   
 13. NIKIHACK

  NIKIHACK
  Intern

  438
  27
  10 Февруари 2008
  Машко
  Информатичар со стил :)
  значи еве ја екипата сега за сега
  левел дизајнер : mendi19
  програмер: јас
  музика: јас
  ------------------------------------------
  карактер дизајнер: ??????

  а може некој да направи и еден знак какви шо има по патовите и да пише на него it.com.mk

  @fuUuUzZzZy
  бидејки е проста игричка,нема некоја физика бла бла бла,би требало да успее,кога ке биде завршена,бета верзијата ке биде постирана овде,па ке напредуваме...

  ---------------------------
  значи ке гледам 3rd person да биде камерата,целта ке биде (доколку се изработи женската) истата да помине покрај батковците (манијачиштата),да дојде до последниот левел каде ја чека нејзиниот драги :p (колку романтично)
   
 14. ExtremeBt

  ExtremeBt
  Gaining Experience

  263
  69
  16 Мај 2009
  Драги? Така ќе се вика главниот? :D //мајтап

  Карактерот и да се изработи, ќе треба да го програмираш да се движи (раце, нозе). За тоа како стоиш?
   
 15. NIKIHACK

  NIKIHACK
  Intern

  438
  27
  10 Февруари 2008
  Машко
  Информатичар со стил :)
  абе во poser имаш се да анимираш автоматски,после ги зачуваш анимациите,во енџинот треба да подесиш одењето ко шо треба,да не излези дека шлајфува коа оди :) ,а што има комплицирано во движењето на карактерот karakter.pos.x= karakter.pos.x+10 или шознам која вредност ке се вклопи,и тоа со еден while циклус кој се дешава кога е притиснато W,исто и за назад и за ротирање лево десно,можи и трчање да се стави,сеа има ли го некој poser или ја да го инсталирам,ваљда ке се снајдам пошто одамна го неам работено (а сакам во проектчето да учествуваат повече луге
   
 16. fuUuUzZzZy

  fuUuUzZzZy
  Mr. Sensei

  4,835
  823
  14 Декември 2007
  Машко
  Game developer, VFX Artist
  Мислам дека ExtremeBt мисли конкретно на движењето ( движење на нозе - лева напред, десна назад, па обратен процес, се во анимација нормално).. Во случајов како што ја имаш замислата, незнам дали ќе ви се поклопи брзината на движењето. Значи како што сватив, ти сакаш обична анимација на карактер, но како би го усогласил со големината на мапата? движење на точна позиција низ просторот? Или би било како пакман? само позиционо напред назад како фигура, со константно отварање на уста?
   
 17. NIKIHACK

  NIKIHACK
  Intern

  438
  27
  10 Февруари 2008
  Машко
  Информатичар со стил :)
  па 2ца да работат на нешто покомплицирано незнам колку е изводливо.
  сепак ке видиме што ке излези од сето ова,ако не иде во огре тука е unity :)
   
 18. ExtremeBt

  ExtremeBt
  Gaining Experience

  263
  69
  16 Мај 2009
  @NIKIHACK, друже, јас мислам дека не се прај толку едноставно игра :) Според то шо го кажа, чоечето ќе ти се лизга, да не речам дрифта, по сцената. За да се движи ко шо треба, треба да се измоделира и изригува, и да се испрограмира движењето на рацете и нозете во однос на неговото референтно движење (така јас мислам).
  Така да, доколку ти се глеа то сложено, можиш со топче, јебига :) Иако, и топчето при движење, треба да ротира. Мислам дека то е полесно...
   
 19. mendi19

  mendi19
  Intern

  349
  11
  31 Јануари 2010
  Машко
  eve go i znakot mislam dobar e haha vece go staviv na edna mapa :D
  [​IMG]
   
 20. NIKIHACK

  NIKIHACK
  Intern

  438
  27
  10 Февруари 2008
  Машко
  Информатичар со стил :)
  дпбро е ,кога ке завршиш некоја стави линк тука или прати по пп,ке пдобам да напраам демо :)
   
 21. mendi19

  mendi19
  Intern

  349
  11
  31 Јануари 2010
  Машко
 22. goce ilievi

  goce ilievi
  Intern

  633
  43
  2 Март 2010
  Ова со водата е супер!!!!:bravo::bravo:
   
 23. mendi19

  mendi19
  Intern

  349
  11
  31 Јануари 2010
  Машко
  no ne znam dali da gi napram site mapi so nesto taka kako so vodata , na primer sneg ili pustina bilo sto poubavo ke izgleda hmm :)
  na primer vaka
  [​IMG]
  hmmm !!
   
 24. NIKIHACK

  NIKIHACK
  Intern

  438
  27
  10 Февруари 2008
  Машко
  Информатичар со стил :)
  значи гледам во првата мапа имаш ставено височина,значи топката ке треба да пага,а за тоа ке треба и физика,така да стави некоја ко оваа со пустината,да треба да има само движење.Сега за сега,доколку добро излезе ке идеме и со физика.
  позз

  *инаку пцто ми е тазе фотматирано,го средувам,сеа инсталирам висуал студио 2010 и огре 3д,па некој што има 3d max нека симне тоа mesh експортерот и нека ги експортира мапите и во .mesh i .scene,нека зипува и нека прати тука,позз
   
 25. mendi19

  mendi19
  Intern

  349
  11
  31 Јануари 2010
  Машко
  eve ja ova so vodata ,
  http://uploaded.to/file/j5sm7l
  eve ja so pustinata
  http://uploaded.to/file/pyfotx
  inace mnogu poubavo taka so visocina da moze da padne ,ako moze nekoj da pomogne da napraime i taka. jas pocnav site da gi napraam so visocina :(
  sega sto da napraam da bide samo pravo ,nikade ponisko ,povisoko samo obicen pat prav ,asvalt Lol ,aj ako mozes da programiras i da padne kazi taka ke bide pojaka igra :D i pointeresna pozz
   
Слични теми
 1. Fiasco
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  2,553
 2. keypress
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  555
 3. d_yor8
  Одговори:
  31
  Прегледи:
  2,904
 4. extrime
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  927
 5. CyberMKD
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,153
Вчитување...
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...