Стани премиум член, добиј куп бенефити и поддржи ја работата на IT.mk!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Да одбереме телефон за мене

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
23.069
31.378
kalco.ru
ДА не спамирам по темите кој телефон е добар кој не е си отварам тема.

За жал морам да го сменам моменталниот телефон А40 кој ми служи 4 години, и морам да зголемам буџет, и изборот ми падна на овие два

А73 5Г и А54 5Г буџетот ми е 400е макс и шиоми е изклучен од игра.

Приоритети батерија и добра работа на софтвер со минимални багови, поддршка на најмалце 2 верзии на андроид и мин 6-8ГБ рам.

Небитна камера.

Мене на дизајн повеќе ми се свиѓа 73, ваше мислење?

поздрав
 

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
1.104
1.361
orgrimar
а34, предобар и поголем екран од а54, за нијанса послаб чипсет, двата имаат перфекција екран, малку блотвер кој може да се деинсталира без рутирање и без помош на други апликации. А54 исто топ за парите, ги имам двата и искрено а34 некако ми е подобар, батерија топ имаат 5000мач. Ова од искуство можеби има подобри за цената, мене ми се ептен добри за парите. И камерите им се ок, за просечен корисник многу повеќе од доволни. а73 е ок ама е постар модел, овие се излезени пред 1 месец
 

kolesk

Gaining Experience
6 февруари 2016
340
433
Мора сунгсам?
Си размислил за google pixel 6a?
Добар чипсет, мало телефонче, чист софтвер, и добра камера.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
23.069
31.378
kalco.ru
Мора сунгсам?
Си размислил за google pixel 6a?
Добар чипсет, мало телефонче, чист софтвер, и добра камера.
Само шиоми не е опција се останато е. Гледав моторола ама вие ме предомисливте некако
 

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
1.104
1.361
orgrimar
да, со премногу инсталирани апликации до сега никаков проблем, рестарт не побарал. а54 е 8 и со малку подобар чипсет, во пракса никаква разлика, само мене повеќе ми лежи поголемиот екран дека сум ќор
Мислењето е автоматски споено:

Само шиоми не е опција се останато е. Гледав моторола ама вие ме предомисливте некако
нема друг модел во овој ранг да с еноси со овие 2 модели, 5-6 месеци истражував и од 300-500 нема подобар, исто мене ок ми личеше nothing phone ама веќе е 1 год+ постар модел од овие

https://www.gsmarena.com/nothing_phone_(1)-11636.php

 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
23.069
31.378
kalco.ru
A34 во а1 со продолжување на договор ми го даваат за 16000 што е топ цена мислам.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.908
31.013
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X Predator@ 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
A73 5G

Далеку побрз процесор
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
23.069
31.378
kalco.ru
a73 пошо го нема кај нас освен од ледиком, а од мобилара не купувам телефон. Во петок идам во Виена па од таму ако го најдам за доба цена може да го пазарам, ако не ќе го зеам 34 од а1 со бонуси што имам чуда.
 

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
1.104
1.361
orgrimar
a73 пошо го нема кај нас освен од ледиком, а од мобилара не купувам телефон. Во петок идам во Виена па од таму ако го најдам за доба цена може да го пазарам, ако не ќе го зеам 34 од а1 со бонуси што имам чуда.
После 10 год жаомије не можев да си изначудам колку добар квалитет на звук при повици има, исто звукот на звучници е предобар и многу гласен. И најважното проксимити сензорот на 2 модели работи совршено, на жаомије секогаш имаше проблем на последните 2 модели да ми пали екран при повици и рандом притискања да регистрира, кај овие работи безпрекорно
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
23.069
31.378
kalco.ru
После 10 год жаомије не можев да си изначудам колку добар квалитет на звук при повици има, исто звукот на звучници е предобар и многу гласен. И најважното проксимити сензорот на 2 модели работи совршено, на жаомије секогаш имаше проблем на последните 2 модели да ми пали екран при повици и рандом притискања да регистрира, кај овие работи безпрекорно
Го знаеш она чувство убава е брат паметна со добри манири ама има нешто што не те привлекува, едноставно не иде не го дига. Е така ми е мене со шиоми, немам искуство со нив никакво ама не ми ги сака панкреас и затоа ги шкартирав и не сакам да ги ставам како опција воопшто
 

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
1.104
1.361
orgrimar
Го знаеш она чувство убава е брат паметна со добри манири ама има нешто што не те привлекува, едноставно не иде не го дига. Е така ми е мене со шиоми, немам искуство со нив никакво ама не ми ги сака панкреас и затоа ги шкартирав и не сакам да ги ставам како опција воопшто

Да, новиот миуи премногу багови и блотвер 100 кила. Јас години користев и ми беа топ, претпоследниот 7 про мислев не се погоди па купив пак 10 ми, после 2 недели ставив кастам ром зошто пола апликации ми правеа проблеми, и лоша чујност на повици имаше.
 

boriseto

Gaining Experience
7 јули 2013
481
442
boriseto's setup  
Video card
970M
OS
Manjaro
Пиксел 6а е 400е како шо видов. Зашо не ти е у игра?
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.908
31.013
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X Predator@ 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
a73 пошо го нема кај нас освен од ледиком, а од мобилара не купувам телефон. Во петок идам во Виена па од таму ако го најдам за доба цена може да го пазарам, ако не ќе го зеам 34 од а1 со бонуси што имам чуда.

Gledaj da zemes ured so Snapdragon 778, super chip e
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.908
31.013
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X Predator@ 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.908
31.013
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X Predator@ 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

kolesk

Gaining Experience
6 февруари 2016
340
433
Жално е што се по 6.6 и 6.7 инчи телефониве. Веќе ни во џеб не ги собира.
 

Spodeli

Intern
5 октомври 2009
48
23
Iphone е идеална големина, ама во тој буџет не го собира... И јас гледав телефони околу 6инч екрани и изборот е многу мал.
Имаше еден на reklama5 продаваше нов Asus Zenfone 9 за 400 eur ама неможев да го добијам братот на тел.
 

Propeller

Gaining Experience
5 февруари 2015
170
177
И ја би одел со 6а. Одлично телефонче, ванила андроид, апдејти мислам има 3 години... И најголема предност на овој телефон е камера која може да се носи дури и со флегшипс. Е сега, тоа не му е битно на членот...
 

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
1.996
2.982
Струмица
S23 е бонбона од телефон. Ако можеш да дигнеш буџетот троа нема да ти е мака за парите. Ова ти го кажува човек кој користел OnePlus цел живот (2014+) и хејтал Самсунг Галаксии досега.
Го има веќе за 40к: Samsung Galaxy S23
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
45.604
Мислења
945.616
Членови
34.089
Огласи
1.976
Најнов член
Di@
На врв Дно