1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Предлог Да нема затворени профили на членови

Дискусија во форумот 'Ваши сугестии / забелешки / проблеми' започната од Oktar, 19 Април 2019.

Дали постовите на членовите со затворени профили треба да бидат достапни за пребарување

 1. Да, треба, јавни постови, јавно достапни

  47 глас/а
  94.0%
 2. Не, членот има право јавните постови да му бидат тајни (???)

  3 глас/а
  6.0%
 1. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,261
  9,365
  23 oктомври 2012
  Машко
  Ми делува некако логично. Некогаш сакам да пребарам мислења од некој член, ми текнало дека има пишано нешто на некоја тема, ама пустото неможеш да пребаруваш само по член ако го има затворено профилот. Донекаде моежби има поента, ама не разбирам зошто да неможам да пребарам или да погледнам нечии мислења и теми. Зошто тој член тогаш воопшто пишува и учествува во дискусии???
  Ок, да има затворен профил од типот на неговите податоци да не се видливи, пол, роденден, конфигурација (?!?!?!) ама мислам дека јавно постирано мислење треба да биде јавно.

  Што мисли остатокот од (месната) заедница?
   
  На Speedster, Трајче Дрварчето, dzunko и уште 13 други им се допаѓа ова.
 2. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,257
  24,087
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Мислиме.... :kiss:
   
  На D и Oktar им се допаѓа ова.
 3. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,117
  4,271
  4 ноември 2013
  Машко
  Убаво кажано друже @Oktar (се сложувам со тебе).
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,829
  24,949
  4 Септември 2008
  Најди било кој пост, и кликни на бројот на мислења.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,399
  4,940
  21 Јануари 2009
  Може бе да се видат мислења и да му е затворен профилот.
  Еве овој е со затворен, кликаш на бројката кај мислења и ти ги отвора...
  upload_2019-4-19_12-38-48.png

  исто ако го најдеш во некоја тема кај шо постирал можеш на бројката под облачињата...
  upload_2019-4-19_12-39-42.png
   
  На Oktar и HardCorec им се допаѓа ова.
 6. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,261
  9,365
  23 oктомври 2012
  Машко
  @psyside & @Avid ова се workaround-и, дупки во системот, треба да барам по теми по постови додека најдам каде има постирано па од таму во мислења па во теми, па стој на раце и да внимаваш на подземни води... фак ит, ке јадам макарони!
   
  Последна промена: 19 Април 2019
  SiPy`, Tajson, null_ptr и на уште 1 им се допаѓа ова.
 7. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,399
  4,940
  21 Јануари 2009
  не се ова воркараунди
  дури и побрз начин е отколку да му идеш на профил, па во теми и мислења, па да кликнеш покажи ги сите содржини...
  кажи ми во кое сценарио си ти побрз и со помалку кликања доаѓаш до постови на некој со ОТВОРЕН профил, отколку на некој со затворен профил користејќи ги начините набројани погоре?
  Веројатно си навикнат така да бараш и затоа ти изгледаат дека овие се потешки начини
  воркароунд би бил да ти речев да видиш до што води линкот кога кликаш на постовите на некој со отворен профил, потоа да го видиш бројот на јузерот со затворен профил, и рачно да го пишуваш :D

  + секако го имаш срчот горе десно во кој можеш да пишеш корисник и да ти ги даде постовите
  е единствен проблем е што излгеда не можеш ОТВОРЕНИТЕ ТЕМИ да ги видиш од корисникот, ако не се лажам?
   
  Последна промена: 19 Април 2019

Сподели

Вчитување...