• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Да ги чуеме Вашите предлози...

  • Ја почнал/а темата D
  • Време на почнување
Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

D

Администратор
31 март 2007
3,298
2,014
www.iwmnetwork.com
Пред објавување на новиот број на ИТ СЕК во првата недела на Септември, би сакале да чуеме конкретно предлози што точно сакате е-списанието да има, или да нема.... Епа, ајде "удри народе"..
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
132
да има : Инфо за слободниот софтвер,линукс дистрибуции,ралики меѓу гноме и кде,придобивки од користење слободен софтвер :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

D

Администратор
31 март 2007
3,298
2,014
www.iwmnetwork.com
да има : Инфо за слободниот софтвер,линукс дистрибуции,ралики меѓу гноме и кде,придобивки од користење слободен софтвер :)
Веќе е договорено тоа со Лугол-џии :) Се надевам уште ќе стоиме на договореното и активно ќе почнеме од Септември...
 
M

Mr.Alien

Гостин
Рецензии на софтвер, хардвер. Програмирање. Описи на технологии.
 

Ata

Intern
21 април 2007
403
1
Добро би било нешто како case study да има.
Пр. опис на едно сценарио/сторија за социјано инжинерство.
Може и сценарио за тројанец со слики, за тие што не се запознаени многу со тројанци и како работат, тоа би било почетна точка на интерес и натамошно усовршување.

Може да има, нешто како листа на веб страни за сигурност, да се презентира по некоја од нив, или сл.
Да има предложени некои странски добри сигурносни форуми. (Секој може да си најде ако сака, јас посетувам неколку, ама не е лоше да се покрене малце свеста дека форумите во секој случај се добра база на информации и знаења, а пред се новости и вести).

Зашто да не пишувате за одредени конференции од областа на сигурноста или хакирањето, да имате свој претставник таму и нешто од лице место. Од типот на тоа што го порават во Mreza, редовно имаат по неколку страни за WhiteHAt собирите и сл.

Може и некое интервју повеќе, со луѓе задолжени за сигурност во нашите компании, нивни искуства, или колку нашите компании се запознаени со сигнурноста, колку обрнуваат внимание на тоа, колку вложуваат во едуцирање на вработените и сл.

Ако најдете некој добар хакер од мкд слодобно направете му интервју :)

Сега за сега, ова ми текнува.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,698
Мислења
855,842
Членови
29,736
Најнов член
pavlo.maznevski
На врв Дно