• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

D-Link DSL-360R

  • Ја почнал/а темата
  • #1

sdarko

Gaining Experience
28 септември 2008
1,051
64
Имам ваков модем и ме интересира дали има некој начин да р'чнам нешто во конфигурачијата на модемот или нешто така за да ми иде побргу нетот.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

sdarko

Gaining Experience
28 септември 2008
1,051
64
вака нетот треба да е 4 мегабита е он е 3 значи оклу модемот би требало да може нешто да се направи
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
тоа ти лимитирав од централа колку да примаш
а тоа дека треба 4ти да е а е 3 можеби нешто до нив е

мислам дека имаше некоја финта за кабелскиот интернет но не сум сигурен
 

Majestic

Gaining Experience
25 јули 2008
126
122
Битола
Последниот месец интернетот (барем за АДСЛ, кај мене, можам да кажам) е тотална катастрофа, а како што можеш да приметиш според неколку теми овде на форумов, и кај многу други корисници. Така да можно е да токму до тоа, дека брзината не е онаа која е ветена. Барем кај мене, овој месец е ретка глетка е да ја видам ветената 6 мегабита брзина.
 

Plamen

Intern
11 јануари 2008
63
1
Ajde vaka ... ako mozes malce po precizno da ja izmeris brzinata posto kaj site ISP e isto ... primer ti kazuva deka e 4 ali e 3.70 i slicno ili 3.20 i tako dalje znaci precizno 4 mb ili vise nema da se desi toa a isto taka zavisi i od tajmingot koga go koristis netot ( kaj nekoj ISP, kaj poveketo skoro so znam :)).Taka da ako ti kazat deka e 4 ne ocekuvaj da bide 4 ili poveke od toa a i logicki e takva ni e drzavata :)
 

CIA

Intern
22 ноември 2007
14
0
imav slicen problem imam adsl od 5 megabit a mi odese samo 2 megabita, proveriv, go smeniv kabellot od spliterot do modemot i na praviot restart od modemot pocna da radi na 5 megabita
 

c0mrade

Gaining Experience
11 септември 2008
132
94
Имам ваков модем и ме интересира дали има некој начин да р'чнам нешто во конфигурачијата на модемот или нешто така за да ми иде побргу нетот.
Мислам дека со чачкање и конфигурирање на рутерот нема да успееш да си ја добиеш саканата брзина... Али ако сакаш да си чачкаш онака од миле волје можеш да влезеш во рутерот преку TCConsole.v0.7.1 или евентуално ако има некоја понова... Али пред тоа ке треба да инсталираш WinPcap_4_0_2. То је све позз
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1,049
53
Можеш да брчнеш само ако го флшуваш софтверот, и ќе ги имаш истите опции како кај Т верзијата.
Ама не сум се заинтересирал за тоа зошто дома веќе имам оргинал Т верзија,ама мој роднина знам успеал да го флешува.
 

egeec

Intern
1 декември 2007
39
0
Brzinata na ADSL od telekom nikogas ne moze da se postigne ona sto se plaka.Toa e od pricina sto ima enkapsulacija na paketite sto gi prima ADSL korisnikot.Vo drugite zemji okolu nas nikoj ne nudi 4;6;8....Tuku ponudite im se 3,5;4,5 ..itn.Zatoa ne se sekiraj ne e do tebe tuku do telekom e.Edino sto mozes e da go zamenis so ADSL2+ ili ADSL20.
 

Vick

Intern
11 јануари 2008
48
0
Vo greska si drugarce, toa sto se nudi toa treba da se dostignuva, problemot e sto tuka ne gi prispagjaat zagubite od enkapsulacijata. Vo Bugarija naprimer koga kje si zemesh 6 ili 12 megabita i ako ti e dobra linijata si gi digas brzinite bez problem, zatoa sto modemot e namesten 6 megabita plus uste malce ;)
 

egeec

Intern
1 декември 2007
39
0
Za greska na drugarce ne sa slagam.Jas ke povikam eden koj ke dokaze deka toa sto go plaka go dobiva od ADSL.Nikogas nema da go pokaze toa sto go dobiva od pricinata sto prethodno ja kazav.A za bugarija ne mozam da kazam od pricina sto ne znam sto se koristi tamu.Za ADSL toa e sigurno.Pozdrav
 

loris

Gaining Experience
7 мај 2007
629
53
Велес - Скопје
Луѓе, брзината што ја кажуваат сите оператори е теоретска, а како викаат теорија и пракса не е исто така е и кај нив. Неможе они да нудат иста брзина во ПРЕнаселено место односно со 300-400 корисници, и на место на кое има 10 корисници на интернет. Линковите и опремата што ја користат ја купуваат од локалниот ИТ shop и понатаму се ви станува јасно, секако чест за ретките исклучоци што мислам дека кај нас многу малку ги има.:muahaha:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,802
Мислења
850,654
Членови
29,485
Најнов член
ooooti
На врв Дно